Auktionsobjekt

600 kr

av Sigge Ringström, H.E. Tester och Jean Boulad d'Humiéres (endast del 3). Part 1: The Caribbean Inbunden med skyddsomslag, 1976, 166 sidor I slutet finns 6 st ark i nytryck av La G[..]

Avslutat rop
6 600 kr

en del silver: 10 öre (46 st), 25 öre äldre (18 st), 25 öre nyare (39 st), 50 öre (20 st), 1 kr -42 (6 st), 1 kr -68 (35 st), 2 kr -41 (5 st), 2 kr -66 (12 st), 5 ke (4 st), 10 kr (2 st[..]

Avslutat rop
900 kr

på lösblad och löst i ett par mindre lådor. Några lite bättre märken inemellan, inte minst från Island. Även en stor låda norskt klipp som inte ser helt ointressant ut.

200 kr

Posthistoria 1698-1718 i 3 delar V:I, V:II och V.III av Teodor Holm. Inbundna i 3 röda band. 1929, 419+427+476 sidor. V:1 och II med solblekta ryggar. (1,9 kg)

Avslutat rop
750 kr

3 Leuchtturmalbum. Innehåller bl a 30 skillingar (blandad kvalitet). I övrigt välfyllt med undantag för de dyraste. Från ca 1990 till 2020 blir det glesare med märken.

Avslutat rop
1 500 kr

Märken i album, på lösblad, i pergamynkuvert etc. Även försändelser och klipp. Relativt stor andel **/* vad gäller Finland. Lådan väger 22 kg.

Avslutat rop
950 kr

med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.

700 kr

the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]

Avslutat rop
1 900 kr

Safe Signoscope, 2 digitala mikroskop med USB-anslutning och ett handmikroskop, UV-lampa, 5 olika typer av förstoringsglas, bunt med klämfix + skärmaskin, bunt pergamynkuvert, Safe Pe[..]

Avslutat rop
475 kr

ett antal album (ett par av dem glest besatta), på lösblad och i stor mängd pergamynkuvert. Även lite försändelser. Relativt bra spridning. Lådan väger drygt 21 kg.

Avslutat rop
3 700 kr

diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.

Avslutat rop
135 kr

4 kraftiga vertikala veck över kortet.

1 000 kr

Limmad rygg, 1947, 256 sidor. Något rullad rygg. Det vackraste exemplaret vi sett. Den första av Facit katalogerna. Svår att hitta.

Avslutat rop
6 400 kr

årssatser 1976-2019, men även lite häften och presentsatser etc. Total nominal drygt 22.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, ofta självhäftande. Även mervärde för hela 186 st raba[..]

Avslutat rop
550 kr

frimärken (t.ex. ett specialalbum UPU), svensk nominal för drygt 350 kr, några volymer litteratur (t.ex. "Falska frimärken" samt ett par utländska vykortskataloger) och en hel del förs[..]

Avslutat rop
6 200 kr

totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.

1 000 kr

av Paul Ke-Shing Chang. Inbunden i 4 volymer, 1989, Totalt 1925 sidor. 1000-tals svart/vita illustrationer av stämplar, postala markeringar, dokument och försändelser. Text på Kin[..]

Avslutat rop
2 800 kr

Även en mindre mängd häftesblock. Nominal drygt 11.400 kr.

Avslutat rop
325 kr

inemellan även lösa märken och märken i pergamynkuvert.

Avslutat rop
5 000 kr

pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?

1 000 kr

of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)

Avslutat rop
2 900 kr

Safe-album 1867- 2020 i flyttlåda. Välbesatt förutom de svåraste till 1988, därefter glesare, blad till 2021. Samling ** Åland i Leuchtturmalbum 1975-2006, blad till 2021. Insti[..]

Avslutat rop
275 kr

stämplat från Vapentyp-1992 med mängder av dubbletter. Enstaka dubbletter i början och mer välfyllt från 1970-talet.

Avslutat rop
2 600 kr

Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.

8 000 kr

Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 exemplar märkta XXX och 5 författarexemplar I-V, är hela upplagan endast 130 exemplar. Här säljer vi en av [..]