Auktionsobjekt

Avslutat rop
8 400 kr

form av lösa märken, större enheter samt häften, allt monterat i 6 st röda 6-ringade visiralbum samt i två insticksböcker. Nominal drygt 31.300 kr.

Avslutat rop
175 kr

Dagbladet. Inrikes frankering 5 öre med notering 10 öre lösen på baksidan.

Avslutat rop
2 100 kr

äldre till modernt i några album samt i mängder av pergamynkuvert i två kartonger. Några lite bättre märken inemellan och några vackra stämplar. Ett av albumen innehåller bara försändel[..]

Avslutat rop
1 900 kr

samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]

Avslutat rop
90 kr

Rosenlunds bomullsspinneri som brann 1902, ofr/skr

500 kr

in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.

Avslutat rop
700 kr

Bl a ingår flera lite bättre bandmärken, varav de flesta, t.ex. 1,20 kr svart Postemblem, är **. Som en liten bonus ingår också 55 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
600 kr

en hel del singelmärken och par etc. på egenmonterade blad. Samlingen löper från F.71 t.o.m. F.609 och innehåller en hel del 5-strip av högvalörer med hyggliga katalogvärden. Även t.ex.[..]

Avslutat rop
5 000 kr

utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.

Avslutat rop
20 kr

i fonden till höger ligger Electricitetsverket. 2 hack i övre kanten.

8 000 kr

av Billig/Stiedl. Alla delar 1-44 i 2 privat inbundna volymer, 1933-1936 med 44 st utgivna häften om förfalskningar. 2 mycket fräscha band i blå färg med guldskrift, inlagan med alla hä[..]

Avslutat rop
2 100 kr

egenmonterade blad. Några lite bättre märken finns med, men en del av BC-/CB-paren ser klippta ut. Även vackra stämplar inemellan, inte minst gäller detta märkena från 1960-talet.

Avslutat rop
3 400 kr

utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.

5 000 kr

saknas enbart nr 3 och 6. Flera helt slutsålda på förlaget. Fräsch begagnad kvalitet. (14 kg)

Avslutat rop
6 200 kr

dels på instickskort och i kuvert från Postens abonnemang. Även ett mindre antal presentsatser. Nominal drygt 22.100 kr med en hel del Sverige Brev (dock inga självhäftande, dessa sälj[..]

Avslutat rop
2 700 kr

utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.

500 kr

av Anders Lundgren. Inbunden, 2024, 600 sidor. Boken beskriver Posthistoria och Poststämplar använda både vid de drygt 220 fasta postanstalterna samt på Ångbåts, Järnväg och Lantbre[..]

Avslutat rop
100 kr

STH-Ljusterö-Östra Langö. "Östanå 1/2".

Avslutat rop
6 200 kr

Årgångarna 1992 och 1996 saknas medan det finns 2 ex av årgång 1997. I övrigt ett ex av varje årgång. Nominal drygt 23.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis mång[..]

Avslutat rop
2 500 kr

egenmonterade blad med mängder av lyxstämplar, även på sådana märken man sällan ser vackert stämplade. Fram till 1988 är de flesta märkena stämplade Luleå (oftast Luleå 1), därefter Kir[..]

Avslutat rop
1 200 kr

gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.

300 kr

av Robert Bateman. Primitivt Inbunden med skyddsomslag, 1968, 84 sidor. Numrerat exemplar 88/100. Handtryckt och löst trådinbunden, bakre omslaget har lossat i limningen. Ovanlig.

Avslutat rop
100 kr

STH-Kalmarsund-Ekolsund. "Ekolsund".

Avslutat rop
5 800 kr

Nominal 11.580 kr med nuvarande portosats.

Avslutat rop
600 kr

med några lite bättre klassiska märken, en omfattande samling Tjeckoslovakien O/**/*, en mindre samling Rumänien O/**/*, ett tjockt hela världen-album med många olika länder repres[..]

Avslutat rop
1 500 kr

3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]

200 kr

av Alexander J. Séfi. Inbunden i rött omslag med guldtryck från utgivaren, 1913, 39 sidor. handbok nr 9 i "W.E.P Series". Ovanlig.

Avslutat rop
425 kr

STH-Djurholm-Rydboholm. "Lärkan 2".

Avslutat rop
6 200 kr

dessutom dubbletter av årgångarna 2019 och 2020. Nominal närmare 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis många självhäftande. I den här posten ingår också en li[..]

Avslutat rop
1 100 kr

2 plomberade kilovaror 1977+1978, Några 100 försändelser klassiskt-modernt bla bunt E-journaler, Några ** presentsatser och häften med Nominal drygt 150 kr, spännande stor låda O-län me[..]

Avslutat rop
20 kr

Snedklippt nedre kant.

Avslutat rop
2 300 kr

vykort med tyngdpunkt på norra Sverige. Kort från framför allt Lappland, Norrbotten, Västerbotten, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Härjedalen och Jämtland. Ca 600 av korten är av g[..]

300 kr

av Robert Hoffmann. Limmad rygg, 1948, 220 sidor. Numrerad upplaga 39/minst 221. Klassisk studie av förfalskningar från Uruguay. Ovanlig.