Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 800 kr

tyngdpunkt på 1940- till 1960-talet. Ca två tredjedelar av häftena är mjuka, medan den resterande tredjedelen utgörs av automathäften. Bland de sistnämnda ingår t.ex. flera HA 1 O och ä[..]

Avslutat rop
550 kr

stämplat "RONNEBY 11.4.1856" på litet klipp.

Avslutat rop
4 000 kr

Leuchtturm-album (1973-1996), dels två Safe Dual-album (1997-2011). I det närmaste komplett samling, även med många souvenirark inkl. Garbo. Nominal närmare 18.000 kr med stor andel Sve[..]

300 kr

av Otto Yag och John K. Bash. Inbunden, 1965, 153 sidor. Numrerat exemplar 71/300. Detaljerad och väl illustrerad bok. Något slitet omslag, i övrigt fräscht exemplar.

Avslutat rop
475 kr

varav några lite bättre (t.ex. HA1 O och 5 st HA6), 173 st maximikort, varav 152 olika, samt två Postens årsböcker (1989 och 1990, nominal 385 kr med mervärde för 20 st rabatt[..]

Avslutat rop
650 kr

ifylld fyrkantsstämpel "WISBY 6.8.1857". Omtandad med igenlagda riss i övre marginalen.

Avslutat rop
650 kr

3:e Långgatan 38-40 stängdes när Tobaksmonopolet infördes

Avslutat rop
10 000 kr

En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]

400 kr

av Karl H. Schimmer, Inbunden, 1977, 448 sidor. Detaljerad och väl illustrerad bok. Fräscht begagnat exemplar. (1,8 kg)

Avslutat rop
325 kr

30 öre Oscar II, Bellman BC, Postemblem 35, 40 samt 2 x 45 öre och 16 st Profil vänster med dubbletter, 23 st valörer Postverket 300 år, bl a 4 x 60 öre samt L9 50 öre Lösen t.14 med en[..]

Avslutat rop
3 800 kr

(The library of American comics) i skick som nya med några skavanker på skyddsomslagen, del 2 med delvis uppskuret omslag. Eftertraktade och slutsålda på förlaget.

Avslutat rop
34 600 kr

modernt samlat A-Z i 3 välfyllda visiralbum med separata album för Afrika och Asien.

800 kr

av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]

Avslutat rop
500 kr

dels romaner och kortare historier av Arthur Conan Doyle, dels nyare versioner av andra författare samt verk om författaren och hans karaktärer. 26 st på svenska och 74 st på engelska, [..]

Avslutat rop
275 kr

Mi496 * kv. €1.200. Svårt märke, med fastsättarspår på baksidan.

Avslutat rop
900 kr

Om Sverige bla: Frimärkshuset Beckeman del 1-6 komplett med resultatlistor, Facit Special Classic 2022, Aktuellt om Posthistoria del 1-16, Sweden in Philately up to 1920, XpoNAT del [..]

Avslutat rop
5 400 kr

Mest stämplat fram till 1924, bla svart och brun Lokal, Vapenserien (9 öre med intyg), Liggande Lejon, Ringtyp, Stora Tjänste, Lösen t.14, Kongressen komplett */O, Föreningen komplett s[..]

800 kr

av Karl H. Schimmer. Inbunden med skyddsomslag, 1983, 314 sidor. Numrerat exemplar 249/500. Dedikerad och signerad av författaren. Uppdaterad med många illustrationer. Delvis solblekt s[..]

Avslutat rop
500 kr

i A5 format (Tom Puss på svenska) + 4 andra böcker, alla på originalspråket Holländska. Även 6 seriealbum på svenska, nr 1-2, 4-6 (+ dubblett av nr 6)

Avslutat rop
100 kr

flera olika tidningar utgivna på ca 1940 talet. Tidningar av olika typ och design (förmodligen avskurna i samband med jultidningsförsäljning), mycket julalbum med intressant och vacker [..]

Avslutat rop
3 000 kr

Några Ringtypsmärken, Oscar överkomplett, välbesatt Medaljong, Landstorm med många luckor men F.125 ** finns med, mycket välbesatt bandmärkesavsnitt, Kongress/Förening med samtliga öres[..]

Avslutat rop
2 600 kr

på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]

200 kr

av P.C. Korteweg. Inbunden 1:a utgåva 1958, 328 sidor. Förfilateli och Posthistoria från Holland under 300 år. Fräscht exemplar i skyddskartong.

Avslutat rop
550 kr

av utländska serier (oftast på tyska och Franska) Huvuddelen Buck Danny med bla 13 st samlingsvolymer i nyskick (del 1-13), även många Blake and Mortimer, Felix (av Jan Lööf) och bla Ch[..]

Avslutat rop
175 kr

(F.461) från frimärksutställningen 1956. 3 st tête-beche samt 7 st V4 med extra märken. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
600 kr

Silvermynt: 10 öre (17), 25 öre (13), 50 öre (17), 1 kr (25), 2 kr (3), 10 kr (1), 50 kr (2) samt 100 kr (1). Även lite koppar och järnmynt 1900-talet samt några 5-10 kr sedlar.

Avslutat rop
2 000 kr

från Hela världen, oftast 1 ask per land. Även låda med 78 st äldre lagda 100-buntar Oscar II. Massor att gå igenom.

2 000 kr

av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Nr 1-13, 15-18, 21-24 varav nr 1,2,23,24 är 1:a tryckningar resterande nummer tryckta 1971-1979, de flesta i mycket bra kvalitet (nr 7 och 8 dock med lösa sidor) Även album Hergés ark[..]

Avslutat rop
100 kr

2 olika tidningar, 1832 - 43.

Avslutat rop
1 300 kr

lösblad och i två välfyllda kartonger med frimärken i pergamynkuvert etc. samt löst. Även liten bunt ** automathäften. Det är de två kartongerna som är det intressanta i den här posten,[..]

Avslutat rop
7 600 kr

med många dubbletter och varianter, även några försändelser. Från 1 Penny Black, plåtnummer 1P red, £1 Edward etc i 3 visiralbum + mapp. Även lite kolonier i 2 insticksalbum samt klipp [..]