av Paul Ke-Shing Chang. Inbunden i 4 volymer, 1989, Totalt 1925 sidor. 1000-tals svart/vita illustrationer av stämplar, postala markeringar, dokument och försändelser. Text på Kin[..]
Även en mindre mängd häftesblock. Nominal drygt 11.400 kr.
inemellan även lösa märken och märken i pergamynkuvert.
pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?
Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 exemplar märkta XXX och 5 författarexemplar I-V, är hela upplagan endast 130 exemplar. Här säljer vi en av [..]
Dagbladet. Inrikes frankering 5 öre med notering 10 öre lösen på baksidan.
äldre till modernt i några album samt i mängder av pergamynkuvert i två kartonger. Några lite bättre märken inemellan och några vackra stämplar. Ett av albumen innehåller bara försändel[..]
Rosenlunds bomullsspinneri som brann 1902, ofr/skr
3.IX.1920" på vykort till Sverige.
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
i fonden till höger ligger Electricitetsverket. 2 hack i övre kanten.
"Lantbrevbäraren Seglora Linje 1, 8/2.1962".
egenmonterade blad. Några lite bättre märken finns med, men en del av BC-/CB-paren ser klippta ut. Även vackra stämplar inemellan, inte minst gäller detta märkena från 1960-talet.
utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.