Auktionsobjekt

Avslutat rop
850 kr

Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.

Avslutat rop
600 kr

inklusive flera dubbletter.

Avslutat rop
550 kr

pergamynkuvert att gå igenom.

Avslutat rop
1 700 kr

Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.

Avslutat rop
400 kr

2 olika folkdräkter, Anka, Stork och Uggla. Vissa med veck andra med fuktskador, blandad kvalitet. Eftersökta.

Avslutat rop
700 kr

låda blandat O/**/* samt välfylld låda med 1000-tals tvättade märken. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
11 000 kr

1930- till 1990-tal. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel frankeringsvänliga valörer såsom Sverige Brev, 10 kr och 8 kr etc.

Avslutat rop
1 000 kr

Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 700 kr

gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.

Avslutat rop
6 000 kr

och inkompletta rullar i mestadels frankeringsvänliga valörer. Bl a ingår mer än 2300 st Förenings-/Ekonomibrev (frankeringsvärde 6 kr/st), 128 st Julpost (frankeringsvärde 14 kr/st) oc[..]

Avslutat rop
2 500 kr

med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]

Avslutat rop
1 400 kr

rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]

Avslutat rop
425 kr

kvalitet i blandade färger, oftast fyllda med vackra stämplade motivmärken från exotiska länder.

Avslutat rop
1 700 kr

på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500

Avslutat rop
17 000 kr

och 1 st 100-rulle. Nominal med dagens portosats 34.500 kr.

Avslutat rop
1 300 kr

halvmodernt till modernt i 9 album (varav flera visir) och på lösa visirblad. Bl a ingår motivsamlingar fjärilar och djur, Ungern **/* block, Vatikanstaten **/* och Turkiet, Några av al[..]

Avslutat rop
1 600 kr

på inrikes (invikt) brevkuvert avstämplat "MAR 29 NEW ORLEANS, LA" sänt till Monroe. Scott ca $1.700

Avslutat rop
700 kr

med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]

Avslutat rop
1 300 kr

på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.

Avslutat rop
1 700 kr

1866-2011 i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Perfekt samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
2 300 kr

Frankerat med 3x 3 cent Washington och 1 cent Franklin makulerade bla med rakstämpel "STEAM BOAT", transit "NEW YORK OCT 18" och något svag ankomststämpel "Habana 25 OC 68".