Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 700 kr

Nästan allt **/* men ett mindre antal stämplade märken inemellan. Delvis glest besatt men totalt sett stor mängd märken. Till denna post hör även ett proppfullt visiralbum med Österr[..]

200 kr

av Melitonyan, Tsukanov, Larina och Velichko. Inbunden, 2004, 127 sidor. Tvåspråkig med Rysk och Engelsk text. Fräscht begagnat exemplar.

Avslutat rop
700 kr

i visiralbum. Trevlig samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
9 900 kr

från framför allt Brittiska samväldet. Nästan allt **/*.

700 kr

av Ernst Killander. Halvfransk inbindning, 1929, 368 sidor. Inlaga med komplett set av 1928-års jubileumsfrimärken övertryckta "Makuleras". Kantstött omslag med små fläckar och avskr[..]

Avslutat rop
2 500 kr

fortsätter sedan ** 1980-2003 i Leuchtturmalbum (nominal drygt 8.300 kr). Även liten ask med äldre buntar, några presentfoldrar med ** märken, bunt häften 60-70-tal och 4 kompletta raba[..]

Avslutat rop
1 200 kr

med enstaka modernare märken. På slutet även lite kolonier. Trevlig klassisk del med bättre valörer inemellan.

Avslutat rop
2 500 kr

i fyra vackra Safe Dual-album. Kan eventuellt finnas enstaka *, men vi har kollat alla de bättre märkena och BC-/CB-paren, och de är alla **. Bra kvalitet. Ett femte Safe Dual-album (t[..]

300 kr

av Crüsemann och Schlimgen band II del 1-7. Limmad rygg, 7 st häften i fräsch kvalitet. Text på Tyska.

Avslutat rop
375 kr

av äldre format, 2 album danska vykort, samling Flora & Fauna Hela världen ** på visirkort etc, mapp bältespännarmaterial, ca 600 gram 1940-talsklipp Sverige samt dito 250 gram modern k[..]

Avslutat rop
1 100 kr

i visiralbum. Börjar med 3 ryska märken avstämplade i Polen fortsätter delvis glest och delvis med flera dubbletter med bättre märken inemellan. på slutet Port gdansk etc. Trevlig samli[..]

Avslutat rop
4 800 kr

Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]

900 kr

del I-VI av Lasse Nielsen, 6 st inbundna band, 2001. Begagnat set i fräsch kvalitet. (5,6 kg)

Avslutat rop
2 800 kr

132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 200 kr

delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar. På slutet även något Georgien, Wenden, Ukraina, Armenien, Thrakien, Tannu-Touva.

Avslutat rop
8 200 kr

är samlingen monterad i ett Verbis-album, fr.o.m. 1938 i ett Leuchtturm-album. Tjänste- och Lösenmärkena sitter i Verbisalbumet (vars bladsats för övrigt går fram till 1960). Samlingen [..]

300 kr

stämplar år 1819-1982 av Åke Persson, Västerbottens Läns makuleringsstämplar 1819-1986 av Erik Idhult, Handbok över Kristianstads Läns Makuleringsstämplar av Handbok över Malmöhus Läns [..]

Avslutat rop
175 kr

med mycket från Sverige, äldre-modernt.

Avslutat rop
14 000 kr

stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]

500 kr

Auktionskataloger med resultatlistor (3,4 kg)

Avslutat rop
1 000 kr

mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.

Avslutat rop
7 800 kr

4 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. 3 sk. luckfyllare med rejält riss och tunn fläck (även om det bifogade intyget från Sjöman (1966) säger att risset delvis lagats), 4 sk. med[..]

3 000 kr

av Tomas Bjäringer och Gustaf Douglas. halvfransk inbindning, 2005, 267 sidor. Numrerat exemplar 99/125. När Sveriges första frimärken fyllde 150 år publicerades denna bok om den lägs[..]