Auktionsobjekt

Avslutat rop
450 kr

till Tyskland. Avstämplat "UMEÅ 17.8.1957" inom kurseringstiden (1.6.1957-14.10.1957). Endast 10 kända försändelser med denna frankering, varav 4 st till Tyskland.

Avslutat rop
1 700 kr

samlat i alfabetisk ordning (med dubbletter) i visiralbum.

Avslutat rop
900 kr

Nominal ca 3300 kr med mervärde för 64 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
200 kr

avstämplat "PKXP N:r 6, 4.12.1870" transit "PKXP N:r 2, 5.12.1870" med olika lösennoteringar i bläck och blåkrita.

Avslutat rop
1 400 kr

Börjar med 10 st försändelser "UR BREFLÅDA" inom ram samt "Ur breflåda" rakstämpel i skrivstil (olika storlekar) samt "Lådbref" anteckningar.

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 album + mängder av lösa blad.

Avslutat rop
750 kr

Mest äldre format. Även kopior av tidningsartiklar och diverse historisk information.

Avslutat rop
6 200 kr

4- och 8-skilling stämplade ex samt ostämplat eftertryck av 6-skillingen, båda lokalmärkena, Vapen överkomplett, Liggande lejon utom 3 öre typ I, välbesatta avsnitt Ringtyp, Tjänste och[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
2 300 kr

1 album med specialgjorda blad "Stockholmstämplar under Oscarsperioden 1885-1911", 1 album med dubbletter samt ytterligare 1 album med försändelser.

Avslutat rop
1 200 kr

lite bättre märken ingår, t.ex. 21 st skillingmärken. Från 1960 och framåt nästan bara *.

Avslutat rop
2 600 kr

Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".

Avslutat rop
700 kr

två Estettalbum, en samling Island O/* 1876-1977 i ett Estettalbum, en tjock pärm blandat Tyskland med stor mängd märken fördelade på många olika områden samt lite annat, t.ex. fyra för[..]

Avslutat rop
200 kr

avstämplat "KARLSKRONA 2 TUR, 22.7.01", eftersänt till Mörrum med ny frankering 5 öre Oscar II makulerat samma dag med en ny stämpeltyp. Studsbrev.

Avslutat rop
6 800 kr

låda med lösa märken, äldre-modernt, där det även finns en del vackra stämplar.

Avslutat rop
1 800 kr

av lösa blad. Restsamlingar och lösa blad från HV-album. Klassiskt-modernt med flera bättre märken. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
200 kr

Frankerad med 1+4 öre Tvåfärgad siffertyp samt 5+10 öre Oscar II avstämplat "SÖDERTELJE 1.7.1895", transit "PKXP.No 2 B.UTR.U, 2.7.1895" och "COLOMBO JY 24 95" samt ankomststämplat "WAT[..]

Avslutat rop
1 200 kr

stämplat "STOCKHOLM 4.12. 222.TUR". Facit 11.000 kr.

Avslutat rop
5 400 kr

visiralbum, lösa blad och 2 lådor. 1000-tals märken Vapentyp-modernt. Blandad kvalitet med massor av vackert. Bla en samling Ångbåtsstämplar.

Avslutat rop
900 kr

avstämplat "PITEÅ 9.1.1908", felsänt till USA "MISDIRECTED (ADDRESSE INCORRECTE FEB 6 1908", Dead letter office FEB 7, återsänt till Sverige, hanterat av "GENERALPOSTSTYRELSENS REKL[..]

Avslutat rop
1 700 kr

närmare hälften av gamla formatet. Nästan alla kort svenska och mest topografi. Lådan väger drygt 20 kg.

Avslutat rop
1 400 kr

med samlingar av bla: Danzig, DDR, BRD, Berlin etc.