Auktionsobjekt

Avslutat rop
475 kr

Alexander Keiller som etablerade Göteborgs Mekaniska Verkstad. Totalt 6 försändelser till England och 7 st adresserade till Göteborg 1820-1850 talet.

Avslutat rop
850 kr

med mest från England på 1900-talet med enstaka äldre samt flera äldre Australien med stater. Även 2 st äldre plomberade Engelska ** frimärksrullar, nominellt värde £54.

Avslutat rop
400 kr

från Upsala. Något separerad i perforeringen samt saknad inlaga.

Avslutat rop
5 400 kr

många med markeringar. Nominal för 636 st BREV-märken= 11.448 kr.

Avslutat rop
800 kr

lösa blad samt skolåda med mängder av frimärken löst och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i blandad kvalitet.

Avslutat rop
125 kr

8.2.1900" sänt till Örnsköldsvik. Frankerad med 10 öre Oscar II samt 50 öre Ringtyp Ph.

Avslutat rop
15 500 kr

Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.

Avslutat rop
1 200 kr

Mest stämplade singelmärken och serier. Sport i 8 album, Konst i 12 album, Båtar i 3 album samt Djur i 1 album + mängder av lösa visirblad i 3 mappar. Diverse motiv i 6 album + 1 mapp m[..]

Avslutat rop
600 kr

frankerad med 3 öre Liggande Lejon samt 24 öre Vapentyp. Mycket vackert.

Avslutat rop
11 500 kr

flera bättre märken i 3 visiralbum med vardera Asien, Oceanien, Amerika+Europa. Bra Australienska Stater, Indien med stater, Kanada samt Västindien och specialsamling Malta i 2 in[..]

Avslutat rop
13 000 kr

1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]

Avslutat rop
550 kr

lösa och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
1 000 kr

REK "LUDVIKA 12.11.1900". Kuvertet uppsprättat på sidorna.

Avslutat rop
475 kr

"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.

Avslutat rop
2 300 kr

delvis i Facit album och delvis på visirblad. Glest besatt i början dock mycket kompletterande och även dubbletter på visirbladen. Från 1981-2006 nära komplett **. Även separat album me[..]

Avslutat rop
285 kr

Rekbrev LYX stämplat "VAXHOLM 1.4.1889" sänt till Stockholm. Utställningsmonterat.

Avslutat rop
3 100 kr

med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.

Avslutat rop
2 500 kr

i visiralbum. Bla 2 blad med äldre Kina, Afganistan, Armenien, Azerbadjan, Irak, Iran, Japan, Thailand etc.

Avslutat rop
100 kr

(15,20 kr) "VÅNGA 13.2.1907" för snusdosor sända till Hook.

Avslutat rop
900 kr

självhäftande. Nominal 2.174 kr.

Avslutat rop
1 200 kr

Sverige O/**/* (även lokalpost) i olika typer av album och på lösblad. Många 12 öre Vapen och en hel del Ringtyp. Bland det ostämplade dels några lite bättre märken, dels lite nominal, [..]

Avslutat rop
200 kr

(framsida) "WESTERÅS 7.5.1858".

Avslutat rop
950 kr

Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.