Auktionsobjekt

500 kr

av Mats Ingers. Inbunden, 2021, 336 sidor. En guidad visningen av författarens exponat på 128 sidor samt en inledande handbok om Vapenperiodens traditionella filateli och posthistoria 1[..]

500 kr

& Liggande Lejon av Mikael Carlsson. Inbunden, 2022, 276 sidor. Boken innehåller 5147 brev till utlandet där Vapentyp öre eller Liggande Lejon ingår i frankeringen. 1132 inrikes brev (e[..]

200 kr

av Melitonyan, Tsukanov, Larina och Velichko. Inbunden, 2004, 127 sidor. Tvåspråkig med Rysk och Engelsk text. Fräscht begagnat exemplar.

300 kr

Festschrift zur erinnerung an die 50 jährige wiederkehr des gründungstages des Hamburg-Altonaer Briefmarken-sammler-vereins zu hamburg R.V. Inbunden, 1935, 153 sidor + separat häfte på [..]

400 kr

Edition du Centenaire entiérement revue et corrigée, avec une introduction, des notes et des commentaires par Emmanuel Blanc. Inbunden med läderrygg och guldtryck, 1949, 374 sidor med t[..]

200 kr

Volume I New York State av Donald Scott Patton. Inbunden med skyddsomslag, 1967, 350 sidor. A study of the history, the adhesive stamps with their reprints and forgeries. Fräscht [..]

250 kr

av Horst Milde och Erich Schmidt. Inbunden utan skyddsomslag i kassett, 1972, 547 sidor. Praktfullt standardverk om Sachsen filateli och posthistoria. Fräscht exemplar med privat [..]

2 000 kr

av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]

500 kr

La collection "Besancon". Inbunden med skyddsomslag, ca 2012, 112 sidor. Helt ny bok fortfarande inplastad. Fransk text.

200 kr

Det Danska Postväsendets 300-års jubileum utgiven av Kjobenhavns Philatelistklub, Privat halvfransk inbindning, 1925, 151 sidor. Handbok och specialkatalog över Danska frimärken under d[..]

600 kr

av Sigge Ringström, H.E. Tester och Jean Boulad d'Humiéres (endast del 3). Part 1: The Caribbean Inbunden med skyddsomslag, 1976, 166 sidor I slutet finns 6 st ark i nytryck av La G[..]

200 kr

av Alexander J. Séfi. Inbunden i rött omslag med guldtryck från utgivaren, 1913, 39 sidor. handbok nr 9 i "W.E.P Series". Ovanlig.

300 kr

av Robert Hoffmann. Limmad rygg, 1948, 220 sidor. Numrerad upplaga 39/minst 221. Klassisk studie av förfalskningar från Uruguay. Ovanlig.

800 kr

av S.D. Tchilinghirian och W.S.E Stephen (del 8 av Kieth Tranmer) komplett set av 1:a utgåvor i 8 delar. Limmad rygg med kartongomslag, utgivna 1962-1978, ca 80 sidor per del 1-7, del [..]

200 kr

av J.R.W. Purves. Inbunden, 1957, 105 sidor med charmigt korrigerat tryckfel på sidan 1. Små avskavningar på ryggen, inlagan lite bruntonad.

200 kr

av P.C. Korteweg. Inbunden 1:a utgåva 1958, 328 sidor. Förfilateli och Posthistoria från Holland under 300 år. Fräscht exemplar i skyddskartong.

500 kr

angående Postväsendet hwilka Postbetienterna i gemen och Postmästarna i synnerhet....... Inbunden, ca 1707, några hundra sidor med förordningar, Postvägar och avgifter och ordregister l[..]

200 kr

av Vambola Hurt och Elmar Ojaste. Inbunden, 1986, 768 sidor + Supplement 1988 på 80 sidor med limmad rygg. I nyskick. (2 kg)

400 kr

med tillhörande expeditionsreglementen avslutade vid Världspostkongressen i London, Kairo, Buenos Aires. Alla med halvfransk inbindning i fräsch kvalitet. (6,2 kg)

300 kr

Utgivare Carl Johan Hellberg (Postdirektör vid svenska postkontoret i Hamburg). Första årets 8 tidningar inbundna, upplaga 180 exemplar, att utdelas till samtliga Postkontor. Ti[..]

300 kr

av Samuel Chapman. Inbunden med skyddsomslag, 1976, 376 sidor. Handboken beskriver i detalj alla aspekter av "Eagle" och "Maximilan" utgåvorna. Fräsch bok med ålderpåverkat sky[..]

200 kr

av R.R. Billings. Inbunden, 1960, 81 sidor. Främre omslaget har släppt i bindningen, Ryggändarna slitna.

300 kr

av Arne Sandström & Anders Sloma. Sveriges första heltäckande samlarguide för vykort. 319 sidor. Helt ny, fortfarande inplastad.

200 kr

mit Eröffnungsdatum und Schlussdatum von amtlichen Unterlagen zusammengestellt. (The Postmarks of the Postal services of Estonia 1918-1940 with opening and closing dates, compiled by [..]

300 kr

av James W. Milgram. Inbunden, 2009, 408 sidor. A large full color book with over 750 big illustrations, 19 chapters on all aspects of Postal usages and Patriotic stationery etc.[..]

400 kr

av Karl H. Schimmer, Inbunden, 1977, 448 sidor. Detaljerad och väl illustrerad bok. Fräscht begagnat exemplar. (1,8 kg)

800 kr

av Karl H. Schimmer. Inbunden med skyddsomslag, 1983, 314 sidor. Numrerat exemplar 249/500. Dedikerad och signerad av författaren. Uppdaterad med många illustrationer. Delvis solblekt s[..]

8 000 kr

av Billig/Stiedl. Alla delar 1-44 i 2 privat inbundna volymer, 1933-1936 med 44 st utgivna häften om förfalskningar. 2 mycket fräscha band i blå färg med guldskrift, inlagan med alla hä[..]

300 kr

Kreuzerzeit (1851-1875) av Carlrichard Brühl och Heinz Thoma. 2 inbundna volymer i blå filt med guldskrift, 1975-76, 139+283 sidor + separat häfte med tabeller I-XXVI fäst på bakre omsl[..]

200 kr

av Edward Brooks. Blå inbindning med guldskrift, 1946, 61 sidor. Signerad av författaren med delvis utsuddad dedikation. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggändarna. Ovanlig.

300 kr

av Jim Milgram. Inbunden med skyddsomslag, 2016, 560 sidor. Fräscht exemplar av en vacker bok med över 1100 färgillustrationer. (2,1 kg)

500 kr

Swiss Letter Mail to Foreign Countries av Richard Schäfer. Inbunden, 1995, 448 sidor med 300 illustrationer i färg och 200 svart/vita inklusive portosatser, text på tyska. Begagnad ex[..]

800 kr

av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]