Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 500 kr

Leuchtturm-album med fickor och kassett. Fram t.o.m. bandmärken blandat O/**/*, från 1924 idel **/*. Fyrskilling, Vapen utom 9 öre, ett par Liggande lejon, relativt välbesatt Ringtyp, M[..]

Avslutat rop
1 500 kr

Ett Leuchtturm klämalbum med gamla Stater, ganska glest men lite bättre märken finns, i detta album även samling Danzig med Port Gdansk övertryck. Nästa är ett Ka-Be klämalbum med Rik[..]

Avslutat rop
1 500 kr

till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]

Avslutat rop
1 500 kr

var sitt album med egengjorda blad. Ett SG album med Englandsamling. Vidare småsamlingar mest EU men även utomeuropa.

Avslutat rop
1 500 kr

i visiralbum. Ca 730 märken varav ca 600 olika orter. En del av märkena sitter på klipp.

Avslutat rop
1 500 kr

försändelser på utställningsblad i 2 pärmar.

Avslutat rop
1 500 kr

Vapentyp-Medaljong. 24 öre Vapentyp "HUDIKSVALL 18.6.1860", 18 st 12 Öre Vapenbrev, flera med vackra och ovanligare stämplar. Oscar Ii till Belgien, England, Italien, Ryssland, Triest s[..]

Avslutat rop
1 500 kr

hela världen i insticksalbum. Mest äldre märken och många länder representerade, bl.a. engelska kolonier.

Avslutat rop
1 500 kr

topografiska vykort av äldre formatet. Kort från bl a Kanada, Schweiz, Österrike, Tjeckien, Polen, Slovenien, Kroatien, Gibraltar, Spanien, Tyskland, Holland, Italien, Frankrike, En[..]

Avslutat rop
1 500 kr

Alla kort är av äldre formatet och ligger i fräscha plastfickor i album. Blandat svenska och utländska kort med många bra.

Avslutat rop
1 500 kr

tvättade märken antingen i buntar eller i pergamynkuvert och askar.

Avslutat rop
1 500 kr

visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet.

Avslutat rop
1 400 kr

i flyttlåda med 3 Safe album, Vidare frimärken i 4 insticksalbum och i påsar. Även en fin Facit Special Classic 2022.

Avslutat rop
1 400 kr

Trevlig samling som börjar med skillingar och framåt i 2 Leuchtturm album, har bl.a noterat båda posthusen (varav det ena i luckfyllarkvalitet). Efter år 2000 mycket glest, för[..]

Avslutat rop
1 400 kr

1990-2017 med frimärken mest från 1990-talet och ett album med något äldre häften 1980-90 tal. Totalt är nominalen drygt 4.200 kr.

Avslutat rop
1 400 kr

rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]

Avslutat rop
1 400 kr

Hela världen, klassiskt till modernt. Mycket Syd/Mellanamerika, Asien med äldre Kina inemellan. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 400 kr

i visiralbum. Många prakt, dubbletter förekommer.

Avslutat rop
1 400 kr

samlat i 6 album + ca 100 st sedlar i plåtask. Även två lådor med medaljer samt 3 tunga burkar med mest enklare blandade mynt. Inget svenskt silver, dock enstaka utländska silvermynt in[..]

Avslutat rop
1 400 kr

med samlingar av bla: Danzig, DDR, BRD, Berlin etc.

Avslutat rop
1 400 kr

O/**/* + löst i låda. Massor att gå igenom, äldre-modernt bla: 2 välfyllda album med ** miniblock.

Avslutat rop
1 400 kr

H43A CB Bellman samt 15 st lösa par och 6 st lösa par av 10 öre Profil höger samt några automathäften. Totalt Facitvärde 29.700 kr.

Avslutat rop
1 400 kr

"ÅMOT". Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
1 400 kr

lejon på vackert brev till Braunschweig, Tyskland. "STOCKHOLM 1.12.1871" med "FRANCO." inom ram.

Avslutat rop
1 400 kr

USA-samling i insticksalbum, drygt 40 urvalshäften nästan bara Tyskland (Reich, Bundes, Berlin etc.), frimärken HV på svarta visirblad, proppad låda med vykort och försändelser, bunt me[..]

Avslutat rop
1 400 kr

i 11 album + lösa blad samt löst i ask.

Avslutat rop
1 400 kr

i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Fram t.o.m. 1995 mest stämplat med bl a några lite bättre klassiska märken, 1996-2011 idel ** och nästan komplett. Även relativt vä[..]

Avslutat rop
1 400 kr

vackra och några lite svårare.

Avslutat rop
1 400 kr

form av häften samt lösa märken i album. Nominal drygt 7400 kr.

Avslutat rop
1 400 kr

i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]

Avslutat rop
1 400 kr

frimärken och mynt. Bla 7 svenska årssatser 1980-talet, Nominal drygt 1.100 kr inklusive 3 rabatthäften, låda med drygt 4 kg mynt, överst en del svenska silvermynt 10 öre till 2 kr, sil[..]

Avslutat rop
1 400 kr

på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar, komplett på de tidigare bättre frimärkena, sedan nästan komplett till 2010, efter det något glesare. Vidare 6 insticksalbum med lager varav ett[..]

Avslutat rop
1 400 kr

på brev daterat Stockholm den 16 september 1765 (Kung 1751-1771) sänt till Hertig Friedrich Eugen af Würtemberg.

Avslutat rop
1 400 kr

från Sverige. Blandad med försändelser i album och lösa. Flera bättre Tyskland samt intressanta vykort Sverige.

Avslutat rop
1 400 kr

på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
1 400 kr

5 insticksalbum med Sverige klassiskt till 1980-talet. Även lösa blad och visirblad med märken. Det mesta är delsamlingar, restsamlingar och blad med märken. Läsbara stämplar till prakt[..]

Avslutat rop
1 400 kr

Börjar med 10 st försändelser "UR BREFLÅDA" inom ram samt "Ur breflåda" rakstämpel i skrivstil (olika storlekar) samt "Lådbref" anteckningar.