Auktionsobjekt

Avslutat rop
13 000 kr

Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]

Avslutat rop
13 000 kr

Flera kompletta serier och bättre märken. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
13 000 kr

1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]

Avslutat rop
12 500 kr

mellan åren 2001 och 2022, totalt 44 st. Nominal drygt 33.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav många självhäftande.

12 000 kr

En man i sina bästa år, gillar långa skogspromenader och mysiga stunder framför brasan. 1.90 meter lång och ekonomiskt oberoende. Tillfälle !

Avslutat rop
12 000 kr

mängd * och stämplat. Bl a ingår 40 Pakkeportomärken, 99 märken från serien Olika motiv samt 36 märken med Danmark befriet-påtryck. Även en hel del andra lite bättre märken, inte sällan[..]

Avslutat rop
12 000 kr

normalstämplar, N6 till N60. Under Oscarsperioden 5 kr Posthuset med nästan alla normalstämplar. Även en del utländska stämplar och bläckmakuleringar. Drygt 1000 märken med massor av va[..]

Avslutat rop
12 000 kr

i det närmaste komplett i 3 Leuchtturm-album med fickor. 3 sk. omtandad, 6 sk. med vikt hörntand, 8 sk med felande tand, 24 sk omtandad, båda lokalmärkena i gott skick, Vapen med 9-ö[..]

Avslutat rop
11 500 kr

flera bättre märken i 3 visiralbum med vardera Asien, Oceanien, Amerika+Europa. Bra Australienska Stater, Indien med stater, Kanada samt Västindien och specialsamling Malta i 2 in[..]

Avslutat rop
11 500 kr

i visiralbum. Bland de bättre: H29-31, H33CB, H34BC och CB, H35CB, H36CB, H37BC och CB, H40BC Berzelius, H41BC Linné, H43BC samt H52-79. Bra kvalitet. Facit 126.000 kr enligt i[..]

Avslutat rop
11 500 kr

i 6 lådor. Prismärkta, plastade och klara för försäljning. Mest Sverige topografi av äldre format, inemellan även lite modernare kort.

Avslutat rop
11 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Ascension, Syda[..]

Avslutat rop
11 500 kr

med många vackra brev relaterade till Göteborg. Totalt 70 st försändelser några enstaka sända inrikes resten internationella med flera bättre avsändarländer och destinationer: Förutom N[..]

Avslutat rop
11 000 kr

1930- till 1990-tal. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel frankeringsvänliga valörer såsom Sverige Brev, 10 kr och 8 kr etc.

Avslutat rop
11 000 kr

1939 Svea vikt 2 ggr, 1952 Gustav V vikt 2 ggr, 1981/83 (3 st) Karl XIV Johan, 2010-talet Gustav Vasa. Tre st stjärnmärkta.

Avslutat rop
11 000 kr

10 kr (2), 5 kr (10), 2 kr -40 (11), 2 kr -66 (20), 1 kr -41 (36), 1 kr -67 (97), 50 öre äldre (24), 50 öre nyare (73), 25 öre äldre (27), 25 öre nyare (254) samt 10 öre (174) + något u[..]

Avslutat rop
11 000 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Aden, Bahrain, Burm[..]

Avslutat rop
10 500 kr

årssatser etc. 1970- till 2000-tal. Total nominal drygt 43.000 kr med mervärde för 128 st rabattfrimärken. En hel del Sverige Brev ingår.

Avslutat rop
10 500 kr

2000 på egenmonterade blad i 12 kontorspärmar. Börjar med 65 st stortandade av alla valörer och specialavsnitt Vapentyp m/75 inklusive många försändelser. Sedan mest enklare lösa märken[..]

Avslutat rop
10 500 kr

kvarsittande i papperskarta från tryckning av 9-block (F4E1). Tryckt på stort pappersark med vm kronornament i arkhörnen och 2 parallella linjer i marginalen av arket. Mycket sällsynt.

Avslutat rop
10 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]

Avslutat rop
10 000 kr

i 10 album + lite löst. Det bästa torde vara ett album engelska besittningar i Europa och Asien med bl a flera lite bättre klassiska märken från diverse länder. I övrigt mycket Storbr[..]

Avslutat rop
10 000 kr

med ca 930 st stämplar från ca 178 st olika Postkontor. Många vackra och svåra bla: Gärdagården, Vilske-Marka etc.

Avslutat rop
10 000 kr

En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]

Avslutat rop
9 900 kr

från framför allt Brittiska samväldet. Nästan allt **/*.

Avslutat rop
9 800 kr

ca 90 st + ett par inkompletta. Mängder med bättre häften, t.ex. H3, H13, H14, H15 B, H21 O x 2 samt 11 st BC-/CB-häften plus många andra med relativt höga katalogvärden. Bra kvalitet.

Avslutat rop
9 600 kr

SAFE album. Mest äldre format med massor av bättre vykort med sociala motiv, järnvägsstationen, privattagna vyer, affärer, hotell etc. Den största samling vi sett från Eslöf.

Avslutat rop
9 400 kr

1995-2008. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel Sverige Brev.

Avslutat rop
9 200 kr

1996-2013 i två DAVO-album. Bra Aur-valörer med flera dyra **, ett par bättre I GILDI **, Christian IX komplett med alla de dyraste **, även Två kungar komplett med alla de dyraste **, [..]

Avslutat rop
9 200 kr

klassiska märken. Bland innehållet kan nämnas följande: 19 st 4-skillingar, 2 ex vardera av 8 sk och 24 sk (samtliga dessa fyra märken i luckfyllarkvalitet), 4 svarta lokal, 3 bruna lok[..]

Avslutat rop
9 200 kr

med framför allt mycket stor mängd märken från 1924 års serier. Bl a ingår 31 st kronvalörer, blandat **/*/O, de flesta ostämplade *. Även mängder med mellanvalörer. I övrigt ingår t.ex[..]

Avslutat rop
9 200 kr

utgivna av Myntverket Moneta i Malmö. 25 brev med udda mynt/medaljer + 8 st med äldre svenska 2 kr i silver samt ytterligare 46 silvermynt/medaljer. Högt anskaffnings- och silvervärde.

Avslutat rop
9 200 kr

i form av års- och häftesårssatser, varav många från 2000-talet. Även lite presentsatser, miniblock samt löst i låda etc. Nominal drygt 35.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även stort[..]

Avslutat rop
9 200 kr

en mycket trevlig samling O/**/* 1918-2016 på egengjorda förtrycksblad i 6 tjocka pärmar. Flera bättre märken och block, och även mycket extramaterial i form av försändelser, ockupat[..]

Avslutat rop
9 000 kr

1930- till 2000-tal i valörer från 5 öre till Sverige Brev. Några lite bättre rullar ingår, t.ex. Swedenborg 100 öre från 1938 (Facit 90 kr/märke). Nominal drygt 30.000 kr.

Avslutat rop
9 000 kr

märken i 2 album med många Prakt/Lyx stämplar inemellan även några klipp. Bland de bättre: Björneröd, Fredros, Fisketorp, Gråmanstorp, Gärdhem, Gärds Lyngby, Göddelöf, Hörks, Härsjön, H[..]

Avslutat rop
8 900 kr

Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]

Avslutat rop
8 900 kr

på baksidan. Äkta med särade tänder vertikalt, Hela upplagan troligen 200 exemplar, Fyrblock ytterst sällsynt. Intyg F.Obermuller (1981) och HOW (2007). Facit utan tillägg för fyrblock [..]

Avslutat rop
8 800 kr

Nominal drygt 34.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev och även mervärde för drygt 170 st rabattfrimärken/Företagspost. Inemellan sitter också stämplade märken.

Avslutat rop
8 800 kr

1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]

Avslutat rop
8 800 kr

traditionell gummering (endast 18 st självhäftande). Samtliga märken sitter i kompletta häften. Nominal 24.390 kr.

Avslutat rop
8 600 kr

i 2 st separata samlingar med vardera 2 album. Den stämplade i 2 st röda SAFE Dual album 1849-1958 något glesare besatt i fina album, den andra **/* i 2 st äldre Schaubek album 185[..]

Avslutat rop
8 500 kr

Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]

Avslutat rop
8 500 kr

hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.

Avslutat rop
8 400 kr

form av lösa märken, större enheter samt häften, allt monterat i 6 st röda 6-ringade visiralbum samt i två insticksböcker. Nominal drygt 31.300 kr.

Avslutat rop
8 400 kr

vykort uppsatta i 4 album + låda (och tomt extra album). Grüss Aus-kort, privattagna vyer, fartyg, stadsmotiv med flera mycket bra motiv, mest av äldre format.

Avslutat rop
8 400 kr

Leuchtturmalbum med kassetter. Samlingen är stämplad och välbesatt inklusive block 4-11 (block 1, 2 är tyvärr falskstämplade och bl.3 är kraftigt skadat.) Samlingen har flera lite bättr[..]