Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 100 kr

i visiralbum. Även bra Landstorm med vm.

Avslutat rop
1 100 kr

31,67 gram. Sliten, rispor på baksidan.

Avslutat rop
1 100 kr

varav 11 försändelser frankerade med Tyska frimärken (1 från Österrike) och 7 med svensk frankering.

Avslutat rop
1 100 kr

ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.

Avslutat rop
1 100 kr

Auktionskatalog H. Lichtenstein AB. Häfte, 1923. 1285 st utrop inklusive den Gula Treskillingen. Fräscht exemplar av "Standard" katalogen med litet riss i ryggen och något vikt/böjt oms[..]

Avslutat rop
1 100 kr

in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.

Avslutat rop
1 000 kr

Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.

Avslutat rop
1 000 kr

mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

lösa blad. Mest enklare material och restsamlingar, äldre-modernt. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

utlandet i diverse album samt i ask med pergamynkuvert etc. Sverige äldre till modernt med många vackra stämplar inemellan. Det utländska materialet är mestadels enkelt men det finns äv[..]

Avslutat rop
1 000 kr

på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.

Avslutat rop
1 000 kr

3 tomma album. Bla: England, Spanien, Liechtenstein, Ryssland/Sovjet, Ungern, Rumänien, Franska kolonier etc.

Avslutat rop
1 000 kr

tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

med ca 700 st begagnade svarta visirblad.

Avslutat rop
1 000 kr

med 30 st album + lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

i visiralbum, mest äldre-1940 talet delvis med många dubbletter, varianter etc.

Avslutat rop
1 000 kr

på 14 visirblad i album. delvis många dubbletter, nyanser, stämplar, övertryck. Bla 1911 Kadschar överkomplett *. Blandad kvalitet med förfalskningar inemellan.

Avslutat rop
1 000 kr

med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.

Avslutat rop
1 000 kr

i mängder av album, på lösa visirblad och i 3 askar med pergamynkuvert. Huvuddelen stämplat med bl a mycket bandmärken, t.ex. tusentals 30 öre brun Stående lejon. Bland det ostämplade k[..]

Avslutat rop
1 000 kr

till modernt i 8 album och på lösa blad. Blandad kvalitet på det klassiska materialet. På det moderna en del PFA-uppstämplad lyx och även nominal för drygt 2300 kr, mest Sverige Brev. Ä[..]

Avslutat rop
1 000 kr

i 15 oftast välfyllda album och löst i plastlåda. Frimärken mest från Norden, Australien, Kanada, Storbritannien och Nya Zeeland. Stor mängd.

Avslutat rop
1 000 kr

(2 cent) till Malmö. Lösen betald med 2x 2 öre Lilla Riksvapnet samt 2x 10 öre Medaljong, alla märkena makulerade med lila rakstämpel "Lösen erlagd." Ankomststämplad Malmö 20.2.12. Vack[..]

Avslutat rop
1 000 kr

äldre och nyare olika perioder i 2 album och 8 insticksalbum, bl.a lager DDR, enklare samling Bundes, diverse områden och zoner, övertryck "Port Gdansk" m.m.

Avslutat rop
1 000 kr

1860- till 2000-talet varav ca 50 Norden. Övriga 250 blandat hela världen med stor spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 45.000 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

1991-2009 samt 9 st Åland Berättar ** 1994-2009 + 24 st ** Årssatser 1994-2017. Oräknad Nominal.

Avslutat rop
1 000 kr

1700-1800 talet, sorterade efter landskap. Fyllda med intressant information rörande respektive landskap. Även något från våra Nordiska grannländer. Handlarlager. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 000 kr

4 Facit-album. En hel del bättre märken ingår, men dessvärre har flera av dem varit monterade med en äldre typ av fastsättare som missfärgat märkena. Det svarta lokalmärket u.g. som inl[..]

Avslutat rop
1 000 kr

äldre-modernt i trevlig blandning från mängder av olika Europeiska och utomeuropeiska länder. Prismärkt handlarlager med plastfickor.

Avslutat rop
1 000 kr

intyg från The Philatelic Foundation (1975) med omperforerad höger marginal, reparerat riss och tunn fläck.

Avslutat rop
1 000 kr

"STRAND 26.2.1872" med sidostämpel "BENGTSFORS 27.2.1872" sänt till Åmål.

Avslutat rop
1 000 kr

Sverige. Överst 4 album varav 2 är enbart topografiska vyer (ca 400 st) av äldre format. Även gratulation och humor samt stor mängd blandade moderna brev.

Avslutat rop
1 000 kr

del av 2 frimärksbilder.

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland i 20 album, mestadels efter 1945, några av albumen glest besatta.

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland, 4 Europa och 10 utom-Europa. Tillsammans torde de täcka in samtliga världens länder.

Avslutat rop
1 000 kr

Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

porto, samt 54 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 000 kr

äldre till modernt i ett antal album, på lösblad och i olika typer av förpackningar etc. Bl a ingår en hel del Brittiska samväldet samt motivmärken inom sport, fåglar och övriga djur. Ä[..]