Auktionsobjekt
i visiralbum. Även bra Landstorm med vm.
31,67 gram. Sliten, rispor på baksidan.
varav 11 försändelser frankerade med Tyska frimärken (1 från Österrike) och 7 med svensk frankering.
ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.
Auktionskatalog H. Lichtenstein AB. Häfte, 1923. 1285 st utrop inklusive den Gula Treskillingen. Fräscht exemplar av "Standard" katalogen med litet riss i ryggen och något vikt/böjt oms[..]
in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.
Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.
mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.
lösa blad. Mest enklare material och restsamlingar, äldre-modernt. Massor att gå igenom.
Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.
utlandet i diverse album samt i ask med pergamynkuvert etc. Sverige äldre till modernt med många vackra stämplar inemellan. Det utländska materialet är mestadels enkelt men det finns äv[..]
på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.
3 tomma album. Bla: England, Spanien, Liechtenstein, Ryssland/Sovjet, Ungern, Rumänien, Franska kolonier etc.
tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
med ca 700 st begagnade svarta visirblad.
med 30 st album + lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.
i visiralbum, mest äldre-1940 talet delvis med många dubbletter, varianter etc.
på 14 visirblad i album. delvis många dubbletter, nyanser, stämplar, övertryck. Bla 1911 Kadschar överkomplett *. Blandad kvalitet med förfalskningar inemellan.
med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.
i mängder av album, på lösa visirblad och i 3 askar med pergamynkuvert. Huvuddelen stämplat med bl a mycket bandmärken, t.ex. tusentals 30 öre brun Stående lejon. Bland det ostämplade k[..]
till modernt i 8 album och på lösa blad. Blandad kvalitet på det klassiska materialet. På det moderna en del PFA-uppstämplad lyx och även nominal för drygt 2300 kr, mest Sverige Brev. Ä[..]
i 15 oftast välfyllda album och löst i plastlåda. Frimärken mest från Norden, Australien, Kanada, Storbritannien och Nya Zeeland. Stor mängd.
(2 cent) till Malmö. Lösen betald med 2x 2 öre Lilla Riksvapnet samt 2x 10 öre Medaljong, alla märkena makulerade med lila rakstämpel "Lösen erlagd." Ankomststämplad Malmö 20.2.12. Vack[..]
äldre och nyare olika perioder i 2 album och 8 insticksalbum, bl.a lager DDR, enklare samling Bundes, diverse områden och zoner, övertryck "Port Gdansk" m.m.
1860- till 2000-talet varav ca 50 Norden. Övriga 250 blandat hela världen med stor spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 45.000 kr.
1991-2009 samt 9 st Åland Berättar ** 1994-2009 + 24 st ** Årssatser 1994-2017. Oräknad Nominal.
1700-1800 talet, sorterade efter landskap. Fyllda med intressant information rörande respektive landskap. Även något från våra Nordiska grannländer. Handlarlager. Ex Göran Fredrikson.
4 Facit-album. En hel del bättre märken ingår, men dessvärre har flera av dem varit monterade med en äldre typ av fastsättare som missfärgat märkena. Det svarta lokalmärket u.g. som inl[..]
äldre-modernt i trevlig blandning från mängder av olika Europeiska och utomeuropeiska länder. Prismärkt handlarlager med plastfickor.
intyg från The Philatelic Foundation (1975) med omperforerad höger marginal, reparerat riss och tunn fläck.
"STRAND 26.2.1872" med sidostämpel "BENGTSFORS 27.2.1872" sänt till Åmål.
Sverige. Överst 4 album varav 2 är enbart topografiska vyer (ca 400 st) av äldre format. Även gratulation och humor samt stor mängd blandade moderna brev.
Tyskland i 20 album, mestadels efter 1945, några av albumen glest besatta.
Tyskland, 4 Europa och 10 utom-Europa. Tillsammans torde de täcka in samtliga världens länder.
porto, samt 54 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
äldre till modernt i ett antal album, på lösblad och i olika typer av förpackningar etc. Bl a ingår en hel del Brittiska samväldet samt motivmärken inom sport, fåglar och övriga djur. Ä[..]