Auktionsobjekt

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Senegal, Niger, Guinea, Elfenbenskusten, Dahomey, Benin, Sudan, Mauretanien och Övre Volta. Märken från 1890- till 1970-talet med tungd[..]

Avslutat rop
600 kr

inklusive flera dubbletter.

Avslutat rop
1 400 kr

rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]

Avslutat rop
1 200 kr

i äldre Schaubek album med några dubblettblad på slutet.

Avslutat rop
1 200 kr

Schaubekalbum med egenmonterade fickor. Trevlig samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
850 kr

alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.

Avslutat rop
750 kr

äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 900 kr

i vars ett visiralbum. Frankrike 1850-1950 med trevlig klassisk del och delvis många dubbletter. Kolonier från Västindien, Oceanien, Asien och Europa med flera bättre märken.

Avslutat rop
750 kr

på omvänt märke "ENGELHOLM 26.9.1865".

Avslutat rop
500 kr

i blandade färger med hårda pärmar som kan vikas bakåt. Uppskattade av handlare eftersom man får plats med fler utlagda pärmar på ett bord.

Avslutat rop
1 300 kr

Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.

Avslutat rop
2 800 kr

allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.

Avslutat rop
1 000 kr

på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.

Avslutat rop
1 500 kr

hela världen i insticksalbum. Mest äldre märken och många länder representerade, bl.a. engelska kolonier.

Avslutat rop
800 kr

löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.

Avslutat rop
400 kr

märken (F.152A). Dragspel diagonalt över märket samt Plåtsår "komma i övre högra hörnet".

475 kr

fräsch telefon nästan aldrig använd. I ytterfodral med 10.000 kr i vikta 1000-lappar.

Avslutat rop
800 kr

Bra variation och fräsch kvalitet.

Avslutat rop
1 700 kr

till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.

Avslutat rop
1 000 kr

med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.

Avslutat rop
1 100 kr

(F.19-27) Facit 10.000 kr.

Avslutat rop
3 400 kr

med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]

Avslutat rop
2 700 kr

affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]

Avslutat rop
650 kr

SVENLJUNGA 25.10.1924.

Avslutat rop
700 kr

Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.

Avslutat rop
425 kr

bla en hel del vackra stämplar på modernt Sverige.

Avslutat rop
500 kr

samlarbilder. Alla album med olika teman, mycket djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen finns i dubbletter.

Avslutat rop
2 300 kr

12 öre Vapentyp, daterat Grebbestad 27 september 1866 och adresserat till Strömstad med innehåll.

Avslutat rop
1 700 kr

Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.

Avslutat rop
4 500 kr

16 st mest EURO valörer + 18 st Danmark med valörer från 2 kr till 500 kr med totalt ca 600 gram silver. Även påse med ca 1,5 kg utländska turistmynt.

Avslutat rop
950 kr

automathäften Medaljong till 1975. 2 album med mjuka häften och ett med automathäften.

Avslutat rop
1 300 kr

av lådan, överst motsvarande 9 pergamynlådor med massor av märken från många olika länder i pergamynkuvert, ca 50% från Sverige.

Avslutat rop
1 700 kr

pergamynkuvert samt löst i askar. Mest Danmark, Finland, Norge och Island Klassiskt-modernt med bla stortandade från Finland. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
275 kr

med dubbletter i mängder av pergamynkuvert.

Avslutat rop
800 kr

varav en samling om Vikingar i 8 visiralbum, mest enklare material men av stor bredd: Frimärken, vykort, frankostämplar, brev, etiketter, bältesspännarmaterial etc. Även massor av frim[..]

Avslutat rop
8 200 kr

i äldre EW Larsson album. Island med 4,8,16 Skilling av billigaste tandning, flera aur-valörer, 3 pris liten stil, Alltinget komplett, Bra Gildi, komplett Christian IX och Fredrik V[..]

Avslutat rop
950 kr

från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.

Avslutat rop
900 kr

Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.