Auktionsobjekt
Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Senegal, Niger, Guinea, Elfenbenskusten, Dahomey, Benin, Sudan, Mauretanien och Övre Volta. Märken från 1890- till 1970-talet med tungd[..]
rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]
i äldre Schaubek album med några dubblettblad på slutet.
Schaubekalbum med egenmonterade fickor. Trevlig samling att bygga vidare på.
alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.
äldre-modernt med massor att gå igenom.
i vars ett visiralbum. Frankrike 1850-1950 med trevlig klassisk del och delvis många dubbletter. Kolonier från Västindien, Oceanien, Asien och Europa med flera bättre märken.
på omvänt märke "ENGELHOLM 26.9.1865".
i blandade färger med hårda pärmar som kan vikas bakåt. Uppskattade av handlare eftersom man får plats med fler utlagda pärmar på ett bord.
Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.
allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.
på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.
hela världen i insticksalbum. Mest äldre märken och många länder representerade, bl.a. engelska kolonier.
löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.
märken (F.152A). Dragspel diagonalt över märket samt Plåtsår "komma i övre högra hörnet".
fräsch telefon nästan aldrig använd. I ytterfodral med 10.000 kr i vikta 1000-lappar.
Bra variation och fräsch kvalitet.
till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.
med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.
med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]
affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]
Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.
bla en hel del vackra stämplar på modernt Sverige.
samlarbilder. Alla album med olika teman, mycket djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen finns i dubbletter.
12 öre Vapentyp, daterat Grebbestad 27 september 1866 och adresserat till Strömstad med innehåll.
Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.
16 st mest EURO valörer + 18 st Danmark med valörer från 2 kr till 500 kr med totalt ca 600 gram silver. Även påse med ca 1,5 kg utländska turistmynt.
automathäften Medaljong till 1975. 2 album med mjuka häften och ett med automathäften.
av lådan, överst motsvarande 9 pergamynlådor med massor av märken från många olika länder i pergamynkuvert, ca 50% från Sverige.
pergamynkuvert samt löst i askar. Mest Danmark, Finland, Norge och Island Klassiskt-modernt med bla stortandade från Finland. Massor att gå igenom.
tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
med dubbletter i mängder av pergamynkuvert.
varav en samling om Vikingar i 8 visiralbum, mest enklare material men av stor bredd: Frimärken, vykort, frankostämplar, brev, etiketter, bältesspännarmaterial etc. Även massor av frim[..]
i äldre EW Larsson album. Island med 4,8,16 Skilling av billigaste tandning, flera aur-valörer, 3 pris liten stil, Alltinget komplett, Bra Gildi, komplett Christian IX och Fredrik V[..]
från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.
Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.