Auktionsobjekt

Avslutat rop
8 200 kr

1960 talet. Trevlig klassisk del delvis med dubbletter, varianter, nyanser, nytryck och förfalskningar (oftast märkta eller liggande på sidan). Högt katalogvärde och blandad kvalitet.

Avslutat rop
8 200 kr

i äldre EW Larsson album. Island med 4,8,16 Skilling av billigaste tandning, flera aur-valörer, 3 pris liten stil, Alltinget komplett, Bra Gildi, komplett Christian IX och Fredrik V[..]

Avslutat rop
8 200 kr

**/*/O i ett Lindner Falzlos-album. Serbien (med bl a ett par dyra ** block), Allenstein, Oberschlesien, Marienwerder, Belgien, Etappengebiet West, Postgebiet Ober-Ost, Tysk post i[..]

Avslutat rop
8 200 kr

Falzlos-album. Märken från Baden, Bergedorf, Braunschweig, Bremen, Hamburg, Hannover, Helgoland, Lübeck, Norddeutscher Postbezirk, Oldenburg (även flera helark i nytryck), Preussen, Sac[..]

Avslutat rop
8 200 kr

är samlingen monterad i ett Verbis-album, fr.o.m. 1938 i ett Leuchtturm-album. Tjänste- och Lösenmärkena sitter i Verbisalbumet (vars bladsats för övrigt går fram till 1960). Samlingen [..]

Avslutat rop
8 000 kr

med enstaka modernare märken, i visiralbum. Mycket bra klassisk del samlat i typer, nyanser och varianter delvis med dubbletter, inemellan några identifierade förfalskningar.

Avslutat rop
8 000 kr

i Verbis album. 3 Skilling (Luckfyllare med saknat hörn, inklippt i högra marginalen) 3x 4 Skilling ett med intyg sjöman F.2i ultramaringrå, 6 Skilling Vacker luckfyllare "WEXIÖ 27.3[..]

Avslutat rop
8 000 kr

eftersökta stämpeln "ANK:MED POST-DILIGENCE" inom oval, transit "HELSINGBORG 2.1.1863" samt röd lösennotering "16". Sällsynt. Postal 15.000 kr.

Avslutat rop
8 000 kr

i kuvert och present-/temafoldrar, 1960 till 1990-tal. Även lite extra såsom Stockholmia häftena med specimen påtryck, förseglad årssats 1969, 2 bildstenhäften m.m. Mycket lågt utrop!

Avslutat rop
7 800 kr

1940 talet, många i silver. Även 34 st antika mynt i silver och brons.

Avslutat rop
7 800 kr

3 Estett-album. Albumen är extremt specialiserade med plats för olika papperssorter och nyanser etc., därför kan de många luckorna ge en falsk bild av samlingen, som efter huvudnummer i[..]

Avslutat rop
7 800 kr

års- och häftesårssatser 1971-2005. Även årsböcker för 2003 och 2005 samt ett antal motivblad och presentsatser etc. Total nominal drygt 25.000 kr med stort mervärde för mer än 680 st r[..]

Avslutat rop
7 800 kr

4 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. 3 sk. luckfyllare med rejält riss och tunn fläck (även om det bifogade intyget från Sjöman (1966) säger att risset delvis lagats), 4 sk. med[..]

Avslutat rop
7 800 kr

mest minnesmynt med 1 st 300 kr, 25 st 200 kr, 6 st 100 kr och 13 st 2-50 kr. Nominal 6.100 kr.

Avslutat rop
7 600 kr

i 7 album. Frimärken, häften, motivblad, presentsatser. Nominal drygt 24.500 kr. Inemellan även lite stämplat + mervärde för 60 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
7 600 kr

De första två albumen innehåller en mycket välbesatt samling Berlin med såväl ** (möjligen enstaka *) som stämplat, vilket ju är själva vitsen med den här typen av album. Tillsammans t[..]

Avslutat rop
7 600 kr

med många dubbletter och varianter, även några försändelser. Från 1 Penny Black, plåtnummer 1P red, £1 Edward etc i 3 visiralbum + mapp. Även lite kolonier i 2 insticksalbum samt klipp [..]

Avslutat rop
7 600 kr

tryckt på brunt papper och i blå färg istället för mörk ultramarin violett som som valdes för det utgivna märket. Medföljer också 5-strip av bägge utgivna valörer för jämförelse. Ej not[..]

Avslutat rop
7 600 kr

Leuchtturm-album med fickor. Relativt välbesatt med gott om bättre märken, t.ex. F 14 A, 31, 33, 36, 37, 75, 90, 107, 120, 122, 123, 157, 259 och Tj 54 (dessa 14 märken sitter separat p[..]

Avslutat rop
7 600 kr

British New Guinea 1901-1960 O/**/*. Många bättre märken, nyanser och varianter. Katalogvärde enligt inlämnaren närmare 70.000 kr. Hela samlingen avbildas på hemsidan. Ovanligt utbud.

Avslutat rop
7 400 kr

delvis med många dubbletter på den klassiska delen med varianter, våfflor, nyanser, stämplar etc även back-of-the-book och någon försändelse inemellan. Bla Presidenter 1861 till 90 cent[..]

Avslutat rop
7 400 kr

Det första albumet innehåller till större delen en samling Bayern. Mängder med kvadrater i olika nyanser etc. och även i övrigt välbesatt, inte sällan med både stämplade och ostämplade [..]

Avslutat rop
7 400 kr

motivblad 1991-2009. Även ett stort antal presentsatser, varav vissa lite ovanliga, samt några souvenirark etc. Nominal drygt 19.500 kr med en hel del Sverige Brev.

Avslutat rop
7 400 kr

Lösen i visiralbum. Märkena är i allmänhet nyanserade och det förekommer även varianter samt (på små tjänste) olika vm. En hel del vackra stämplar. Även lite militärmärken.

Avslutat rop
7 200 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 36.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
7 200 kr

med en hel del trevligt material. Inte minst finns ett stort antal vackra stämplar, både på äldre märken och uppstämplad lyx, inte sällan från Västergötland. Även ett flertal BC-/CB-par[..]

Avslutat rop
7 200 kr

Leuchtturmalbum med fickor tom 1936, på slutet insatt några visirblad för tjänste och lösenmärken. En fräsch ostämplad samling med bla Liggande lejon komplett i grundnummer, något glest[..]

Avslutat rop
7 200 kr

egenmonterade blad i 3 album. Blandat O/**/* i början och från 1920 mest **/*. Börjar med nr 1 12-streck stpl samt ringstämpel "14" Arendal, Överkomplett Oscar I, Bra vapentyp, Post[..]

Avslutat rop
7 200 kr

med samlingar från Württemberg, Danzig, Saar (alla 3 epoker), Generalguvernement, Böhmen & Mähren + andra områden i Tjeckoslovakien + andra ockupationer 2VK och lite annat intressant så[..]

Avslutat rop
7 200 kr

1975-2013, inte sällan mer än en av varje. Nominal ca 25.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 128 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
7 200 kr

dessutom ett extra ex av 2003 års bok. Nominal drygt 22.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev. På ett par enstaka ställen sitter stämplade märken i stället för ostämplade. För dessa[..]

Avslutat rop
7 200 kr

undantag för 2018 års bok. I gengäld en extra bok från 1989. Nominal ca 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev varav många självhäftande.

Avslutat rop
7 000 kr

1918-1938 bla Trestjärneorden.

Avslutat rop
7 000 kr

Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.

Avslutat rop
7 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]

Avslutat rop
6 800 kr

Drygt 400 st vykort monterade i 3 album + plåtask med oräknade dubbletter. Både äldre och modernare format med många bättre kort.

Avslutat rop
6 800 kr

låda med lösa märken, äldre-modernt, där det även finns en del vackra stämplar.

Avslutat rop
6 600 kr

en del silver: 10 öre (46 st), 25 öre äldre (18 st), 25 öre nyare (39 st), 50 öre (20 st), 1 kr -42 (6 st), 1 kr -68 (35 st), 2 kr -41 (5 st), 2 kr -66 (12 st), 5 ke (4 st), 10 kr (2 st[..]

Avslutat rop
6 600 kr

klämalbum 1855-1949. Finns lite bättre serier inemellan såsom Sverige Kongress och förening, Färöarna provisorier, Grönland "Danmark befriet" även med övertrycken och Finland "Zeppeli[..]

Avslutat rop
6 600 kr

komplett set på lokalt brev "OSLO 7.7.43". Facit 8.500 kr.

Avslutat rop
6 600 kr

Tj 1-54 samt M 1-13 i visiralbum. Ofta nyanserat och med diverse varianter. Facit enligt inlämnaren ca 114.000 kr då endast märken med värden på minst 100 kr har räknats.

Avslutat rop
6 600 kr

i 11 välfyllda insticksalbum, ofta även med överlapp. Flera fyrskillingar, svart lokal, gott om Vapen-märken och några Liggande lejon, enorma mängder Ringtyp (ofta nyanserat och många m[..]

Avslutat rop
6 400 kr

årssatser 1976-2019, men även lite häften och presentsatser etc. Total nominal drygt 22.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, ofta självhäftande. Även mervärde för hela 186 st raba[..]

Avslutat rop
6 400 kr

Vapenbrev med innehåll daterat Wenersborg 27 oktober 1866. Bläckmakulerat märke sänt till Uddevalla.

Avslutat rop
6 400 kr

i Facitalbum. Tre st 4-skillingar, alla med mer eller mindre allvarliga defekter, en 6-skilling i hygglig kvalitet, en 8-skilling som sannolikt är omtandad, båda lokalmärkena, Vapen oc[..]

Avslutat rop
6 400 kr

Västindien i Lindner Falzlos-album. Endast enstaka luckor och ofta både stämplade och ostämplade exemplar. Tvåfärgad typ specialsamlad för några av valörerna. Även privata skeppspos[..]