Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 100 kr

3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]

Avslutat rop
375 kr

av Kungliga Generalpoststyrelsen, utgiven i samband med Världspostkongressen i Stockholm 1924, 348 sidor. Privat halvfranskt inbunden med ribbad läderrygg och guldskrift. Vacker med s[..]

Avslutat rop
325 kr

30 öre Oscar II, Bellman BC, Postemblem 35, 40 samt 2 x 45 öre och 16 st Profil vänster med dubbletter, 23 st valörer Postverket 300 år, bl a 4 x 60 öre samt L9 50 öre Lösen t.14 med en[..]

Avslutat rop
14 000 kr

motivblad, häften, häftesblock, rullar samt löst och på Postens instickskort från abonnemang. Nominal drygt 42.700 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 64 st rabattf[..]

Avslutat rop
1 000 kr

med 30 st album + lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
550 kr

i 4 röda fräscha SAFE Dual album, välfyllt tom 1969 sedan betydligt glesare. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
750 kr

ofta lite glest besatta. De lite bättre ostämplade märkena ofta *. Bland de stämplade finns stor mängd Oscar av olika valörer, bl a mer än 200 st 1 kr. Även litet album försändelser, va[..]

Avslutat rop
650 kr

en stämplad samling BRD med alla de bättre tidiga märkena. Även t.ex. Storbritannien stämplat och **/* (hygglig total nominal), Frankrike O/**/*, motiv djur samt några Norden-samlingar.

Avslutat rop
650 kr

i 2 röda SAFE Dual album. Mest stämplat glest besatt i början sedan välfyllt **/* från 1950-talet och framåt.

Avslutat rop
1 200 kr

i 2 gröna Leuchtturmalbum med fickor. I början mest stämplat tom 1929, från 1930-2009 mest **/*. Även 5 andra album + mängder av lösa blad med dubbletter, lite FDC, häften etc.

Avslutat rop
1 800 kr

bl a en samling 1851-1995 i ett Leuchtturmalbum med fickor. Flera lite bättre märken ingår. Fram till 1930 mestadels stämplat, därefter i stort sett bara **/* och i det närmaste kompl[..]

Avslutat rop
1 600 kr

Leuchtturm album med fickor och kassett. Komplett **/* från 1944. Mest stämplat mer glest besatt i början och mer välfyllt och mest */** från 1920-talet. En trevlig samling att bygga vi[..]

Avslutat rop
450 kr

reklamkort, tryckt datering Yankee Stadium 26/6 1959. Ovanligt idolkort.

Avslutat rop
1 800 kr

England, frankerat med 4x 12 öre Vapentyp (trestrip) samt via notering " Malmö, Copenhagen, Körsör, Kiel, Preussen-Belgium". Inga transit eller ankomststämplar.

Avslutat rop
400 kr

Makulerat med lila ovalstämpel "Postkontoret Stockholm 14, 9 SEP 1947".

Avslutat rop
3 400 kr

samt bunt block + oräknad låda Automathäften. Förteckning medföljer över häftena. Nominal enligt inlämnaren drygt 19.000 kr.

Avslutat rop
400 kr

med mycket från Sverige.

Avslutat rop
900 kr

Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 4/5 i följd.

Avslutat rop
1 200 kr

med frimärken i 6 album, 3 askar häften och lösa blad. Massor av dubbletter av mest lägre valörer samt en bunt försändelser. Helt oräknad hög nominal.

Avslutat rop
1 000 kr

på 14 visirblad i album. delvis många dubbletter, nyanser, stämplar, övertryck. Bla 1911 Kadschar överkomplett *. Blandad kvalitet med förfalskningar inemellan.

Avslutat rop
1 800 kr

i 9 album. Två av dem är en samling i Verbisalbum 1881-1976. Flera lite bättre märken ingår. Av övriga 7 album innehåller ett bara häften (mest 1980-tal) medan övriga 6 innehåller lösa [..]

Avslutat rop
500 kr

+ stor mängd lösa blad. Varierat innehåll med bla: 1 album svenska äldre helsaker, Maxikort, Samling Belgien Klassiskt-modernt + en mängd olika länder på lösa blad. Även låda med mest h[..]

Avslutat rop
250 kr

på brevomslag till Skånska Dragon Regementet i Christianstad.

Avslutat rop
300 kr

varav en i box "John Player Special" samma bil som Ronnie Pettersson körde. 2 Transformatorer (kablar till själva banan saknas), 4 handkontroller, bunt räcken, 14 rakor fullängd, 3 hal[..]

Avslutat rop
1 300 kr

något Åland O/**/* i 4 album + mängder av årssatser tom 2019.

Avslutat rop
4 700 kr

19 st årsböcker 1992-2009, 6 st årssatser 2010-2015, en mycket välbesatt samling 1996-2009 i ett Leuchtturmalbum, stor mängd häften 1979-2009, samt diverse häftesblock och presen[..]

Avslutat rop
700 kr

försändelser och minnespoststämplar, resten kuvert med ** frimärken från abonnemang fram tom 2000-talet. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
500 kr

i 3 album, Schaubek Tyska Riket, DDR, 2 specialalbum i kassetter Norge OS i Lillehammer 1994. Även påsar med klipp samt några lösa blad.