Auktionsobjekt
3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]
av Kungliga Generalpoststyrelsen, utgiven i samband med Världspostkongressen i Stockholm 1924, 348 sidor. Privat halvfranskt inbunden med ribbad läderrygg och guldskrift. Vacker med s[..]
30 öre Oscar II, Bellman BC, Postemblem 35, 40 samt 2 x 45 öre och 16 st Profil vänster med dubbletter, 23 st valörer Postverket 300 år, bl a 4 x 60 öre samt L9 50 öre Lösen t.14 med en[..]
motivblad, häften, häftesblock, rullar samt löst och på Postens instickskort från abonnemang. Nominal drygt 42.700 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 64 st rabattf[..]
med 30 st album + lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
i 4 röda fräscha SAFE Dual album, välfyllt tom 1969 sedan betydligt glesare. Högt anskaffningsvärde.
ofta lite glest besatta. De lite bättre ostämplade märkena ofta *. Bland de stämplade finns stor mängd Oscar av olika valörer, bl a mer än 200 st 1 kr. Även litet album försändelser, va[..]
en stämplad samling BRD med alla de bättre tidiga märkena. Även t.ex. Storbritannien stämplat och **/* (hygglig total nominal), Frankrike O/**/*, motiv djur samt några Norden-samlingar.
i 2 röda SAFE Dual album. Mest stämplat glest besatt i början sedan välfyllt **/* från 1950-talet och framåt.
i 2 gröna Leuchtturmalbum med fickor. I början mest stämplat tom 1929, från 1930-2009 mest **/*. Även 5 andra album + mängder av lösa blad med dubbletter, lite FDC, häften etc.
bl a en samling 1851-1995 i ett Leuchtturmalbum med fickor. Flera lite bättre märken ingår. Fram till 1930 mestadels stämplat, därefter i stort sett bara **/* och i det närmaste kompl[..]
Leuchtturm album med fickor och kassett. Komplett **/* från 1944. Mest stämplat mer glest besatt i början och mer välfyllt och mest */** från 1920-talet. En trevlig samling att bygga vi[..]
reklamkort, tryckt datering Yankee Stadium 26/6 1959. Ovanligt idolkort.
England, frankerat med 4x 12 öre Vapentyp (trestrip) samt via notering " Malmö, Copenhagen, Körsör, Kiel, Preussen-Belgium". Inga transit eller ankomststämplar.
Makulerat med lila ovalstämpel "Postkontoret Stockholm 14, 9 SEP 1947".
samt bunt block + oräknad låda Automathäften. Förteckning medföljer över häftena. Nominal enligt inlämnaren drygt 19.000 kr.
Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 4/5 i följd.
med frimärken i 6 album, 3 askar häften och lösa blad. Massor av dubbletter av mest lägre valörer samt en bunt försändelser. Helt oräknad hög nominal.
på 14 visirblad i album. delvis många dubbletter, nyanser, stämplar, övertryck. Bla 1911 Kadschar överkomplett *. Blandad kvalitet med förfalskningar inemellan.
i 9 album. Två av dem är en samling i Verbisalbum 1881-1976. Flera lite bättre märken ingår. Av övriga 7 album innehåller ett bara häften (mest 1980-tal) medan övriga 6 innehåller lösa [..]
+ stor mängd lösa blad. Varierat innehåll med bla: 1 album svenska äldre helsaker, Maxikort, Samling Belgien Klassiskt-modernt + en mängd olika länder på lösa blad. Även låda med mest h[..]
på brevomslag till Skånska Dragon Regementet i Christianstad.
varav en i box "John Player Special" samma bil som Ronnie Pettersson körde. 2 Transformatorer (kablar till själva banan saknas), 4 handkontroller, bunt räcken, 14 rakor fullängd, 3 hal[..]
något Åland O/**/* i 4 album + mängder av årssatser tom 2019.
19 st årsböcker 1992-2009, 6 st årssatser 2010-2015, en mycket välbesatt samling 1996-2009 i ett Leuchtturmalbum, stor mängd häften 1979-2009, samt diverse häftesblock och presen[..]
försändelser och minnespoststämplar, resten kuvert med ** frimärken från abonnemang fram tom 2000-talet. Högt anskaffningsvärde.
i 3 album, Schaubek Tyska Riket, DDR, 2 specialalbum i kassetter Norge OS i Lillehammer 1994. Även påsar med klipp samt några lösa blad.