Auktionsobjekt

Avslutat rop
4 700 kr

19 st årsböcker 1992-2009, 6 st årssatser 2010-2015, en mycket välbesatt samling 1996-2009 i ett Leuchtturmalbum, stor mängd häften 1979-2009, samt diverse häftesblock och presen[..]

Avslutat rop
700 kr

försändelser och minnespoststämplar, resten kuvert med ** frimärken från abonnemang fram tom 2000-talet. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
500 kr

i 3 album, Schaubek Tyska Riket, DDR, 2 specialalbum i kassetter Norge OS i Lillehammer 1994. Även påsar med klipp samt några lösa blad.

Avslutat rop
150 kr

Praktstämplad "GAMLEBY 10.6.1862", 2 ktt.

Avslutat rop
100 kr

Lejon (F.142A) avstämplat "SKURUP 1.8.1922" med rakstämpel "Prof utan värde" samt lösenetikett 60 öre för samlingslösen.

Avslutat rop
1 100 kr

Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
200 kr

(framsida) "WESTERÅS 7.5.1858".

Avslutat rop
750 kr

med KPV på de nedersta märkena.

Avslutat rop
2 200 kr

Mycket fräsch kvalitet. Facit 26.100 kr ++.

Avslutat rop
375 kr

av Peer Lorentzen. Privat inbunden färgkopia av utställningsexponat på 8 ramar som erhålligt en Guldmedalj på Nordia 2002. Avskavning på nedre ryggslutet.

Avslutat rop
650 kr

Bägge med halvfransk inbindning och 415 respektive 503 sidor. 1920 års postfördrag genomfördes i Madrid och 1929 i London. Den tidigare boken med avskavningar på rygg och omslagets kant[..]

Avslutat rop
325 kr

(Mi. 121, 124, 126) 1/8, 1 och 4 Menalek samt par utan övertryck (Mi.100) 2 Menalek på rekommenderat brev "ADDIS ABBEBA 10.1.1930" till London transit "TOOTING 27.1.1930" på baksidan.

Avslutat rop
650 kr

från Persien/Iran och Egypten/UAR. Ca 60 % Persien/Iran. Mest äldre märken.

Avslutat rop
5 400 kr

+ 114 st lösa märken varav 72 st för Nordiskt porto. Totalt motsvarande drygt 52 st häften.

Avslutat rop
600 kr

Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".

Avslutat rop
950 kr

+ lösa blad och mappar. Massor att gå igenom äldre-modernt.

Avslutat rop
950 kr

Första samlingen löper från 1855-1989, blandat O/**/* i Leuchtturmalbum med fickor, andra samlingen är genomgående stämplad och går från 1856-1985 på Facitblad (de allra sista åren på L[..]

Avslutat rop
350 kr

dels 5 mm mellan påtrycken på märket + tredje påtryck i marginalen. Lätt veck på märket i övre vänstra hörnet.

Avslutat rop
300 kr

stämplat "19.10.1862" med överskott av tryckfärg i övre högra hörnet.

Avslutat rop
550 kr

vackert brev till Skeninge & Wäderstad.

Avslutat rop
900 kr

på inrikes brev avstämplat "NORRKÖPING 31.10.1861".

Avslutat rop
400 kr

samt lösa märken, klipp och pergamynkuvert i skolåda. Även kontorspärm med ** Sverige mest 1970-1990 talet samt ** årssats 1987+1992. Nominal drygt 1.300 kr.

Avslutat rop
475 kr

inrikes 12 öre vapenbrevsomslag.

Avslutat rop
1 800 kr

6.1.1885" F.35 x 2 +F.33 +F.29 x 2. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
2 800 kr

med innehåll daterat Marstrand 3 maj 1853.

Avslutat rop
400 kr

med delar av 3 förskjutna påtryck.

Avslutat rop
1 800 kr

med delar av 5 förskjutna påtryck (ej noterad i Facit) de två nedersta påtrycken endast på tandspetsarna i nedre marginalen.