försändelser och minnespoststämplar, resten kuvert med ** frimärken från abonnemang fram tom 2000-talet. Högt anskaffningsvärde.
i 3 album, Schaubek Tyska Riket, DDR, 2 specialalbum i kassetter Norge OS i Lillehammer 1994. Även påsar med klipp samt några lösa blad.
Praktstämplad "GAMLEBY 10.6.1862", 2 ktt.
Lejon (F.142A) avstämplat "SKURUP 1.8.1922" med rakstämpel "Prof utan värde" samt lösenetikett 60 öre för samlingslösen.
med KPV på de nedersta märkena.
Mycket fräsch kvalitet. Facit 26.100 kr ++.
av Peer Lorentzen. Privat inbunden färgkopia av utställningsexponat på 8 ramar som erhålligt en Guldmedalj på Nordia 2002. Avskavning på nedre ryggslutet.
Bägge med halvfransk inbindning och 415 respektive 503 sidor. 1920 års postfördrag genomfördes i Madrid och 1929 i London. Den tidigare boken med avskavningar på rygg och omslagets kant[..]
(Mi. 121, 124, 126) 1/8, 1 och 4 Menalek samt par utan övertryck (Mi.100) 2 Menalek på rekommenderat brev "ADDIS ABBEBA 10.1.1930" till London transit "TOOTING 27.1.1930" på baksidan.
från Persien/Iran och Egypten/UAR. Ca 60 % Persien/Iran. Mest äldre märken.
Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".
+ lösa blad och mappar. Massor att gå igenom äldre-modernt.
Första samlingen löper från 1855-1989, blandat O/**/* i Leuchtturmalbum med fickor, andra samlingen är genomgående stämplad och går från 1856-1985 på Facitblad (de allra sista åren på L[..]
dels 5 mm mellan påtrycken på märket + tredje påtryck i marginalen. Lätt veck på märket i övre vänstra hörnet.
stämplat "19.10.1862" med överskott av tryckfärg i övre högra hörnet.
vackert brev till Skeninge & Wäderstad.
på inrikes brev avstämplat "NORRKÖPING 31.10.1861".
samt lösa märken, klipp och pergamynkuvert i skolåda. Även kontorspärm med ** Sverige mest 1970-1990 talet samt ** årssats 1987+1992. Nominal drygt 1.300 kr.
inrikes 12 öre vapenbrevsomslag.
6.1.1885" F.35 x 2 +F.33 +F.29 x 2. Okänd enligt Ferdén.
med innehåll daterat Marstrand 3 maj 1853.
med delar av 3 förskjutna påtryck.