Auktionsobjekt

Avslutat rop
500 kr

i blandade färger med hårda pärmar som kan vikas bakåt. Uppskattade av handlare eftersom man får plats med fler utlagda pärmar på ett bord.

Avslutat rop
500 kr

fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.

Avslutat rop
500 kr

mängder av ** presentsatser inklusive 2 st ** årsböcker Sverige 1994 + 1995 samt 2x Images of Sweden, Samlad Nominal drygt 1.100 kr. Svensk plomberad kilovara 1973 och dito Norge 1968. [..]

Avslutat rop
500 kr

välfylld flyttlåda. Mest 1970-1990 talet med enstaka modernare. Ingenting från Sverige.

Avslutat rop
500 kr

i 4 album, delvis med många dubbletter. Även 2 specialalbum OL 1994.

Avslutat rop
500 kr

samlarbilder. Alla album med olika teman, mycket djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen finns i dubbletter.

Avslutat rop
500 kr

sorterade i pergamynkuvert i stor kartong. Äldre till modernt. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
500 kr

Luxemburg avstämplat "STOCKHOLM 16 LBR 13.12.08" med inkomplett ankomststämpel Luxembourg 1908.

Avslutat rop
500 kr

2x 4 öre Ringtyp t.13 till Tyskland. Vackert avstämplat "STOCKHOLM 6, 14.9.1883" transit "PKXP No 2.B.UTR.N., 15.9.1883" samt Tysk dito 16/9.

Avslutat rop
500 kr

avstämplat "STOCKHOLM 16 LBR RÖDBODT, 19.10.10" ankomststämplat "LUXEMBOURG 21.10.10".

Avslutat rop
500 kr

de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
500 kr

Oscar II. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
500 kr

med små tjänstefrimärken. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
500 kr

Chicago, USA 1883. Stämplade vid ankomst "NORRKÖPING 5.4.1883".

Avslutat rop
500 kr

Börjar med ett ankomstvykort från SS Mauretania 1914, flera försändelser Svenska-Amerika Linjen 1928-1965, Trelleborg-Sassnitz etc. Totalt 135 st försändelser och minnespoststämplar etc[..]

Avslutat rop
500 kr

med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.

Avslutat rop
500 kr

ett veck och en bruten hörntand. Postal 1500 kr.

Avslutat rop
500 kr

på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
500 kr

sända till Sverige 1898-1954 från Argentina, Spanien, Kanalzonen, Monte-Carlo, Indien, Brasilien och Sydafrika.

Avslutat rop
500 kr

Auktionskataloger med resultatlistor (3,4 kg)

Avslutat rop
500 kr

av Frederic J. Patka. Inbunden, 1989, 871 sidor. A magnificent postal history study. This enormous volume covers in great detail the postal history of the Austrian Navy prior to the[..]

Avslutat rop
500 kr

av SFF. Inbunden Bibliofilupplaga numrerat exemplar 126/200. 1946, 360 sidor. Fräscht exemplar i rött band med avskavningar på kanten av de guldpläterade bladen.

Avslutat rop
500 kr

(Including the forerunners in the Cape, Natal, Orange Free State, Transvaal, Basutoland, Bechuanaland, Swaziland etc.) av Ralph F. Putzel. 4 inbundna delar med skyddsomslag, 1986-1990,[..]

Avslutat rop
500 kr

av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1981, 313 sidor. Japansk utgåva med huvudrubriker översatta till Engelska. Numrerad 725 och dedikerad till G.Sandberg samt si[..]

Avslutat rop
500 kr

Swiss Letter Mail to Foreign Countries av Richard Schäfer. Inbunden, 1995, 448 sidor med 300 illustrationer i färg och 200 svart/vita inklusive portosatser, text på tyska. Begagnad ex[..]