Auktionsobjekt
i blandade färger med hårda pärmar som kan vikas bakåt. Uppskattade av handlare eftersom man får plats med fler utlagda pärmar på ett bord.
fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.
mängder av ** presentsatser inklusive 2 st ** årsböcker Sverige 1994 + 1995 samt 2x Images of Sweden, Samlad Nominal drygt 1.100 kr. Svensk plomberad kilovara 1973 och dito Norge 1968. [..]
välfylld flyttlåda. Mest 1970-1990 talet med enstaka modernare. Ingenting från Sverige.
i 4 album, delvis med många dubbletter. Även 2 specialalbum OL 1994.
samlarbilder. Alla album med olika teman, mycket djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen finns i dubbletter.
sorterade i pergamynkuvert i stor kartong. Äldre till modernt. Massor att gå igenom. Stämplar?
Luxemburg avstämplat "STOCKHOLM 16 LBR 13.12.08" med inkomplett ankomststämpel Luxembourg 1908.
2x 4 öre Ringtyp t.13 till Tyskland. Vackert avstämplat "STOCKHOLM 6, 14.9.1883" transit "PKXP No 2.B.UTR.N., 15.9.1883" samt Tysk dito 16/9.
avstämplat "STOCKHOLM 16 LBR RÖDBODT, 19.10.10" ankomststämplat "LUXEMBOURG 21.10.10".
de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
Oscar II. Ex Göran Fredrikson.
med små tjänstefrimärken. Ex. Göran Fredrikson.
Chicago, USA 1883. Stämplade vid ankomst "NORRKÖPING 5.4.1883".
1924, Lüning nr 30.
Börjar med ett ankomstvykort från SS Mauretania 1914, flera försändelser Svenska-Amerika Linjen 1928-1965, Trelleborg-Sassnitz etc. Totalt 135 st försändelser och minnespoststämplar etc[..]
med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.
ett veck och en bruten hörntand. Postal 1500 kr.
på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.
sända till Sverige 1898-1954 från Argentina, Spanien, Kanalzonen, Monte-Carlo, Indien, Brasilien och Sydafrika.
Auktionskataloger med resultatlistor (3,4 kg)
av Frederic J. Patka. Inbunden, 1989, 871 sidor. A magnificent postal history study. This enormous volume covers in great detail the postal history of the Austrian Navy prior to the[..]
av SFF. Inbunden Bibliofilupplaga numrerat exemplar 126/200. 1946, 360 sidor. Fräscht exemplar i rött band med avskavningar på kanten av de guldpläterade bladen.
(Including the forerunners in the Cape, Natal, Orange Free State, Transvaal, Basutoland, Bechuanaland, Swaziland etc.) av Ralph F. Putzel. 4 inbundna delar med skyddsomslag, 1986-1990,[..]
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1981, 313 sidor. Japansk utgåva med huvudrubriker översatta till Engelska. Numrerad 725 och dedikerad till G.Sandberg samt si[..]
Swiss Letter Mail to Foreign Countries av Richard Schäfer. Inbunden, 1995, 448 sidor med 300 illustrationer i färg och 200 svart/vita inklusive portosatser, text på tyska. Begagnad ex[..]