Auktionsobjekt

Avslutat rop
6 400 kr

inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]

Avslutat rop
6 400 kr

andel Sverige Brev, varav många från de allra senaste åren ända fram t.o.m. 2023. Även många högvalörer upp till 100 kr. Nominal drygt 20.000 kr. Ett rabatthäfte ingår också.

Avslutat rop
6 400 kr

i 16 st Leuchtturm Vario-album. Blandat **/*/O och även försändelser. Relativt stor andel ** inkl. många block, ofta från exotiska länder. Lådan väger drygt 32 kg.

Avslutat rop
6 400 kr

Mycket ovanligt objekt. Stämplat "STOCKHOLM 27.4.1903". Facit för 25 st fyrblock = 12.500 kr + tillägg för Helark.

Avslutat rop
6 200 kr

dels på instickskort och i kuvert från Postens abonnemang. Även ett mindre antal presentsatser. Nominal drygt 22.100 kr med en hel del Sverige Brev (dock inga självhäftande, dessa sälj[..]

Avslutat rop
6 200 kr

Årgångarna 1992 och 1996 saknas medan det finns 2 ex av årgång 1997. I övrigt ett ex av varje årgång. Nominal drygt 23.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis mång[..]

Avslutat rop
6 200 kr

dessutom dubbletter av årgångarna 2019 och 2020. Nominal närmare 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis många självhäftande. I den här posten ingår också en li[..]

Avslutat rop
6 200 kr

4- och 8-skilling stämplade ex samt ostämplat eftertryck av 6-skillingen, båda lokalmärkena, Vapen överkomplett, Liggande lejon utom 3 öre typ I, välbesatta avsnitt Ringtyp, Tjänste och[..]

Avslutat rop
6 200 kr

i 44 st album samt drygt 100 lösa blad. Prydligt monterad samling oftast med beskrivande text och notering om vad varje objekt kostat. Allt från ** märken, feltryck, varianter, öv[..]

Avslutat rop
6 200 kr

Delvis mycket glest besatta men sammanlagt många märken. Även samling Canada i 3 album O/* Klassiskt-modernt, även lösa blad, bunt försändelser och lösa märken i ask. Samling Nya Zealan[..]

Avslutat rop
6 200 kr

totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.

Avslutat rop
6 000 kr

och inkompletta rullar i mestadels frankeringsvänliga valörer. Bl a ingår mer än 2300 st Förenings-/Ekonomibrev (frankeringsvärde 6 kr/st), 128 st Julpost (frankeringsvärde 14 kr/st) oc[..]

6 000 kr

Bästa sort, Nyligen ihopsamlat av scouter, säljes omgående. Måste hämtas.

Avslutat rop
6 000 kr

2 välfyllda visiralbum. Genomgående mycket dubbletter, nyanser och varianter. Börjar med 15 st 4 Skilling, 6 Skilling luckfyllare, 2 st 8 Skilling varav en luckfyllare samt 2 st 24 Sk[..]

Avslutat rop
6 000 kr

även lite stater samt Nya Zeeland 1855-1990. Kängurur till 2 Shilling, George V till 1,4 Sh etc. Bra stater (dock blandad kvalitet) . Nya Zeeland börjar med 1855 Victoria 3 P otandat sa[..]

Avslutat rop
6 000 kr

F.47 x 6 + F.46. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
6 000 kr

Oscar II, den andra äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
6 000 kr

mest 12 öre. Komplett bladsats med 7 st saknade orter, + dubbletter på enstaka orter. Mest läsbart till Prakt.

Avslutat rop
5 800 kr

Nominal 11.580 kr med nuvarande portosats.

Avslutat rop
5 800 kr

med massor av bättre märken på instickskort. Blandad kvalitet. Intressant lot.

Avslutat rop
5 800 kr

makulerade med två olika datum. HALMSTAD 26.10.1894 (48 st) samt 21.11.1894 (52 st) Oftast rättvända stämplar. Facit för 25 st 4-block= 35.000 kr.

Avslutat rop
5 800 kr

i två album (Facit resp. DAVO-blad). Börjar med F.2 stämplat WIBORG, bra stortandade, bra fyrtaliga med bl a 2 ex av Köpenhamnstrycket, välbesatt avsnitt Ryska typer med flera bättre, Z[..]

Avslutat rop
5 700 kr

även besittningar och områden, kolonier, Danzig etc. Flera lite bättre märken och serier har siktats. En trevlig samling i 2 Leuchtturm Lyx album med kassetter, samlat på instickskort.

Avslutat rop
5 600 kr

avtryck på litet brevomslag adresserat till Marstrand. Typ 2 känd 1721-1722. Postal 15.000 kr.

Avslutat rop
5 400 kr

+ 114 st lösa märken varav 72 st för Nordiskt porto. Totalt motsvarande drygt 52 st häften.

Avslutat rop
5 400 kr

visiralbum, lösa blad och 2 lådor. 1000-tals märken Vapentyp-modernt. Blandad kvalitet med massor av vackert. Bla en samling Ångbåtsstämplar.

Avslutat rop
5 400 kr

från bandmärken till 1971, totalt drygt 480 st. Mängder med bättre bandmärken ingår och även många bättre valörer från 1930- och 1940-talet. Många av 5-stripen är helt **, medan andra h[..]

Avslutat rop
5 400 kr

ca 950 st olika, mest av äldre format. Massor av trevliga kort. Även kartong och buntar med ytterligare ca 900 st dubbletter och modernare kort.

Avslutat rop
5 400 kr

50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).

Avslutat rop
5 400 kr

Mest stämplat fram till 1924, bla svart och brun Lokal, Vapenserien (9 öre med intyg), Liggande Lejon, Ringtyp, Stora Tjänste, Lösen t.14, Kongressen komplett */O, Föreningen komplett s[..]

Avslutat rop
5 400 kr

8 Sk Bco (F.4e) intyg Sjöman 1973 ktt en sällsynt nyans, 24 öre Vapentyp * (F.10d2) intyg HOW 2018 kt mycket gott exemplar, 50 öre Lösen t.14 ** (L9c) intyg HOW 2018 Praktexemplar, 5 ör[..]

Avslutat rop
5 400 kr

många med markeringar. Nominal för 636 st BREV-märken= 11.448 kr.

Avslutat rop
5 200 kr

till 1936. Bl.a. ingår många hundra Landstormsmärken med bl a ett stämplat och ett ** ex av F.124 och ett F.125 *. Även mängder med andra bättre märken, t.ex 3 st Posthus *, flera Oscar[..]

Avslutat rop
5 200 kr

De flesta med olika portokombinationer, flera bättre.

Avslutat rop
5 200 kr

(4 insticksalbum, ett visiralbum med strips och 2 album med postens instickskort) 1960 till 2000-talet. Nominal drygt 25.600 kr.

Avslutat rop
5 200 kr

visiralbum, på lösblad och i 3 insticksalbum. Albumen är ofta glest besatta men totalt sett blir det ändå en hel del märken. Norden, en samling stämplat Ungern, en samling Kanada[..]

Avslutat rop
5 200 kr

län i visiralbum. Totalt 338 stämplar, varav många vackra. Bland de svårare orterna kan nämnas Abbetorp, Billarp, Boarp, Bröms, Fanaholm, Fredriksdal, Fröseke, Gryteryd, Gårdveda, Gädde[..]

Avslutat rop
5 000 kr

Nominal drygt 18.700 kr.

Avslutat rop
5 000 kr

2019 i fyra tjocka visiralbum. Stortandade i ovanligt bra kvalitet, bra fyrtaliga med bl a Köpenhamnstrycket, bra ryska typer med flera bättre. Ofta flera ex av varje, ibland även av bä[..]

Avslutat rop
5 000 kr

med bl a en komplett ** serie med "Danmark befriet"-påtryck + 6 påtryck med alternativ färg. Facitvärde på drygt 30.000 kr. "Olika motiv" *. Totalt sett är samlingen ungefär halvbesatt [..]

Avslutat rop
5 000 kr

samt häften i lådor, många med markeringar. Även låda lite äldre frimärken (1940-70) med oräknad nominal. Nominal på det räknade drygt 21.000 kr.