Auktionsobjekt

Avslutat rop
100 kr

2 olika tidningar, 1832 - 43.

Avslutat rop
100 kr

2 egengjorda albumblad.

Avslutat rop
800 kr

Vi håller stängt måndagen efter auktionen för att förbereda fakturor inför utlämning/hämtning. Hämtning kan ske personligen tidigast på tisdag den 27/2 klockan 10:00, ring/maila oss [..]

Avslutat rop
300 kr

19.4.1941" till London, England. Kraftigt reparerat av Engelska postverket.

Avslutat rop
7 200 kr

undantag för 2018 års bok. I gengäld en extra bok från 1989. Nominal ca 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev varav många självhäftande.

Avslutat rop
2 900 kr

Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]

Avslutat rop
2 000 kr

Första samlingen löper mellan 1877 och 1972 och är monterad i två Verbisalbum. Glest i början men det finns en Parisförfalskning av 9 öre Vapen och ett ** exemplar av 24 öre Ringtyp t.1[..]

Avslutat rop
300 kr

av Bernt Fossum. Inbunden, 2003, 136 sidor. Ett komplett utställningsexponat om Norges två första utgåvor. Begagnat exemplar med något kantstött omslag och några avskavningar.

Avslutat rop
375 kr

av Vambola Hurt och Elmar Ojaste. Inbunden, 1986, 768 sidor + Supplement 1988 på 80 sidor med limmad rygg. I nyskick. (2 kg)

Avslutat rop
500 kr

av Oleg A. Fabergé. Inbunden i blå läderimitation med guldskrift. Numrerat exemplar 417/600 med kartor i ficka på bakre omslaget, 1993, 431 sidor. Text på engelska med många illus[..]

Avslutat rop
500 kr

av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1981, 313 sidor. Japansk utgåva med huvudrubriker översatta till Engelska. Numrerad 725 och dedikerad till G.Sandberg samt si[..]

Avslutat rop
325 kr

Originating at Sea, on Land and in the Air av A.E. Hopkins. Tredje utgåvan Inbunden med skyddsomslag, 1967, 180 sidor. Skyddsomslaget med några veck. Klassisk handbok i den senaste och [..]

Avslutat rop
1 600 kr

rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
200 kr

Kustflottan, Skoleskadern. "Pansarbåten Äran".

Avslutat rop
600 kr

välplacerad stämpel "GEFLE 24.9.1857". Intyg Sjöman (1966) 1 avtrubbad hörntand. Gott till mycket gott exemplar.

Avslutat rop
7 200 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 36.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
200 kr

etikett bunden med avsändarens namnstämpel på adressidan av trycksaksvykort från Kanada frankerat på vysidan med 2x 1 cent "MONTREAL MY 8 1912" och sänt till Ryssland.

Avslutat rop
600 kr

"STJERNHOF 1.7.1872". Praktexemplar.

Avslutat rop
175 kr

Dagbladet. Inrikes frankering 5 öre med notering 10 öre lösen på baksidan.