Auktionsobjekt
utlandet i diverse album samt i ask med pergamynkuvert etc. Sverige äldre till modernt med många vackra stämplar inemellan. Det utländska materialet är mestadels enkelt men det finns äv[..]
1866-2011 i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Perfekt samling att bygga vidare på.
blandat löst med flera häften i botten av lådan. Vackra stämplar, varianter, bättre märken etc.
porto samt ett 4-block och ett par Företagspost.
är samlingen monterad i ett Verbis-album, fr.o.m. 1938 i ett Leuchtturm-album. Tjänste- och Lösenmärkena sitter i Verbisalbumet (vars bladsats för övrigt går fram till 1960). Samlingen [..]
fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Lite glest besatt de första och de sista åren, i övrigt relativt välbesatt med en hel del **/*. Perfekt samling att bygga vidare på.
komplett set på lokalt brev "OSLO 7.7.43". Facit 8.500 kr.
topografi. Ca en tredjedel är av gamla formatet.
helsaksbrefkort "STOCKHOLM 3, 28.7.1886" märkt "Retour" med eftersändning till Varberg, ank. stpl 29/7.
på visirblad, totalt ca 225 stämplar. Vapentyp-1930 talet, Läsbart till Prakt inemellan några klipp. Förteckning över de ingående stämplarna medföljer. Många av stämplarna har tresiffri[..]
från Hela världen med mest **/* frimärken i 14 visiralbum uppsatta efter länder + 4 album med försändelser och frimärken blandat. Allt från Klassiskt till 1990-talet med flera bättre mä[..]
+ lösa blad. Ett fåtal album med äldre märken Vapentyp-bandmärken resten modernt. Massor att gå igenom.
i 12 album. Burundi, Rhodesia, Rwanda, Ghana, Egypten, Tchad, Portugisiska kolonier, Malawi, Liberia, Etiopien.
Lösen i visiralbum. Märkena är i allmänhet nyanserade och det förekommer även varianter samt (på små tjänste) olika vm. En hel del vackra stämplar. Även lite militärmärken.
Album Finland, Danmark och DWI, Arkivlåda med märken i pergamynkuvert, Album med England inklusive 1 Penny Black + något samväldet, Danskt ** helark 50x 4,50 kr, 30 st ** årssatser Norg[..]
Tyskland, 4 Europa och 10 utom-Europa. Tillsammans torde de täcka in samtliga världens länder.
i pergamynkuvert i tolv kartonger i flyttlåda. F.9 till F.2168. Massor att gå igenom. Stämplar?
3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]
på egenmonterade blad med beskrivande text. En välarbetad samling som täcker de flesta objekt från detta område: Postbanken, PT-kort, Kvittenskuponger, Motböcker, PS-kuvert, Propaganda [..]
på egengjorda blad. Från klassiskt och framåt, med bl.a Antigua, Barbados, Bermuda, Jamaica, Grenada, Irland, Gibraltar, Malta, Cypern, Cayman Islands, St. Kitts, Mauritius, Indien, Ce[..]
1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]
visiralbum, lösa blad och 2 lådor. 1000-tals märken Vapentyp-modernt. Blandad kvalitet med massor av vackert. Bla en samling Ångbåtsstämplar.
dubbletter i välfyllt visiralbum inemellan även klipp, Oscar II-modernt i visiralbum samt instickalbum med vackra stämplar mest på klipp.
Äldre-2000 talet i 13 album + lösa blad.
i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]
"HERNÖSAND 31.5.1858" adresserat till Laurvig.
på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.
i flyttlåda med 3 Safe album, Vidare frimärken i 4 insticksalbum och i påsar. Även en fin Facit Special Classic 2022.
från andra länder) i 3 insticksalbum, varav två är motivsamlingar, en sport och en konst. Bl a ingår ett stort antal bättre kinesiska 1970-talsmärken **/* (det absoluta flertalet **, t.[..]
1912-1988 på försändelser i 3 album.
Nominal drygt 18.700 kr.
i 5 Lindner Falzlos-album. Stark klassisk del med få luckor, ibland dessutom med flera dubbletter. Även i övrigt en hel del bättre märken, även om ett av posthusen är i sämre kvalitet. [..]
blad med 3 märken och 1 brevomslag av denna nyans.
Ringtypsprovisorier på egengjorda blad. Nyanser, varianter, försändelser, vackra stämplar etc. Totalt ingår 77 märken och 7 försändelser.
Intyg HOW (1999) Ett vackert och fräscht exemplar av den första nyansen. Praktexemplar 4,4,3.
Mest stämplade inrikes enkla brefkort från 1800-talet. Varianter, snygga stämplar och intressanta meddelanden.
Tyskland i 20 album, mestadels efter 1945, några av albumen glest besatta.
Delsamling Frankrike i Leuchtturmalbum 1944-1970. Klassiskt Frankrike på gamla albumblad. Pärm med de populära rödakorshäftena + andra häften. Blad med helkartor tema konstfrimärken. Pä[..]
äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.
halvmodernt till modernt i 9 album (varav flera visir) och på lösa visirblad. Bl a ingår motivsamlingar fjärilar och djur, Ungern **/* block, Vatikanstaten **/* och Turkiet, Några av al[..]
Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.