Auktionsobjekt
välfyllda, urvalshäften med stämplade (mest) och ostämplade märken hela världen ca 1920 till modernt. Stor andel motivmärken.
och H34 CB (5 öre Nya Sverige-minnet). Facit 4475 kr. Postverket-häftet har en minimal reva på omslaget medan det andra häftet är i bra skick.
i kuvert och present-/temafoldrar, 1960 till 1990-tal. Även lite extra såsom Stockholmia häftena med specimen påtryck, förseglad årssats 1969, 2 bildstenhäften m.m. Mycket lågt utrop!
en hel del Norden. Svensk kilovara 1980, Stockholmia Specimen-påtrycken på häften, fina Leuchtturmalbum med kassett med blad för Sverige till 1987 (välbesatt från 1950), ännu ett Leucht[..]
av Guillermo F. Gallegos och Joseph D. Hahn. 2021. 878 sidor. Resultatet av 40 års forskning av frimärksutgåvor och posthistoria. Beskriver tryckning, typer, varianter, essäer och pro[..]
pergamynkuvert med tusentals märken från diverse länder. Resten av lådan består av märken i olika insticksalbum och små askar etc. samt några buntar med vykort hela världen.
1943 från Pretoria med "Consular mail" till svenska konsuln i Kapstaden, därifrån återanvänt med ny frankering till Three Anchors Bay (uppskuret på sidorna för utställningsmontering). 1[..]
En man i sina bästa år, gillar långa skogspromenader och mysiga stunder framför brasan. 1.90 meter lång och ekonomiskt oberoende. Tillfälle !
2x1978, 2x1974, 2x1973 och 1st 1980.
hela världen varav stor del Sverige, Danmark och Europa. Massor av buntar, frimärken i lådor och pergamynkuvert, lite försändelser och ca 30 % klipp. Fyndchanser. Lågt utrop.
Förlagsinbundet numrerat band nr 3/6 av alla utgivna specialnummer som såldes separat utanför tidningens prenumeration. #1. 5 kr Posthuset, #2. Kung Oscar II Jubileumsbrevkortet 1897, #[..]
Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.
Frimärken säljs inte längre via posten, passa på att skicka ett brev innan det tar slut.
i plastlådor fulla med pergamynkuvert i ordning efter Facit nummer.
Robson Lowe 1962-1964 tillsammans med reklamfolder av Maurice Burrus samlingar Engelska Samväldet etc. Alla kataloger med bilagd resultatlista. Bla: Godahoppsudden, Australienska [..]
skadade och lagade nedre hörn.
1990-talet i 4 album, på lösblad och i 3 häftesalbum. Bl a ingår några vackra stämplar på Oscar. Den totala nominalen, inklusive häftena, uppgår till åtminstone 2500 kr. Därutöver finns[..]
utställningen 5. Nord Phil. Blått tryck på kartong med påklistrad frimärksbild.
O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.
Äpple och Banan, eller varför inte lite choklad, godis, bakverk etc. Allt för en nyttig kropp.
Patrick Maselis Samling dokumenterad på 324 sidor inbunden bok med skyddsomslag. Några veck på skyddsomslaget annars i fint skick.
USA-samling i insticksalbum, drygt 40 urvalshäften nästan bara Tyskland (Reich, Bundes, Berlin etc.), frimärken HV på svarta visirblad, proppad låda med vykort och försändelser, bunt me[..]
i Verbisalbum inkl. tjänste, lösen, militär och några stämpelmärken. 5 st 4-skillingar i blandad kvalitet, svart lokalmärke, Vapen och liggande lejon i nyanser och med ett par vackra st[..]
För 5 pf-valören ingår ett extra ex med avart (skadat T, ostämplat märke utan gummering). 12 pf-valören är signerad på baksidan. (A)
** Slania-graverade frimärken från främst Monaco, Danmark, Färöarna, Grönland, Island, Polen, Jamaica, San Marino, Storbritannien, Singapore, FN, USA, Vatikanstaten och naturligtvis Sve[..]
frimärken i gammalt Schaubek-album och i 58 st urvalshäften med tyska områden. Samling tyska nödmyntssedlar i pergamynkuvert i mycket bra skick. Litteratur: Svenska Frimärket 150 år i n[..]