174. (2xXL) 2 stora flyttlådor med olika samlingar från
mestadels Tyskland och Österrike. Albumen är delvis missfärgade från brand men frimärken och de flesta försändelser ser ut att ha klarat sig. Ka-Be album Tyskland med Saar, Franska, Engelska och sovjetiska zoner. Samling Berlin 1948-68 med lite bättre. samling Bundes 1949-1965 med några bättre tidiga. Bundes samlingar 1965-1983 i 2 album, en stämplad och en ostämplad mest **. Berlin samling 1969-1983 **/*/O nästan komplett. 5 insticksböcker/album insticksblad med dubletter Bundes och Berlin och lite annat. Samling DDR 1967-1983, en ostämplad och en stämplad i 4 album. Samling Österrike **/*/O 1959-76 välbesatt. Österrike brev och kort i plastblad från album 1940-60-tal. tjock insticksbok med Österrike dubletter äldre och framåt. Samling Österrike 1850-1959 med gott om frimärken. Samling Österrike 1977-83. Liechtenstein 1917-1976 samling i album, 1977-78 på lösa blad. Samling Luxemburg 1895-1983 **/*/O, i 2 album mycket glest fram till 1960-talet därefter välbesatt. Diverse brev Europa i plastfickor mest 50-60-tal Tyskland och Österrike men även lite annat, från 6 tjocka Leitz-ordnar.
Auktionen startar 2 december 18:00
- Inga bud att visa
Göta 72 har visning samtidigt i våra lokaler på Eckens väg 16, Partille. Visningsdagar 30 nov 10:00 - 18:00, 1 dec 10:00 - 18:00 samt auktionsdagen 2 dec 10:00 - 17:00Ring/maila och boka din stol på visningen (Lokalen har bara plats för ca 10 personer samtidigt) 0708-106803 alternativt info@gotafrimarken.se