- Alla
- Allmänna Posten
- Kronopoststämplar
- Lösenförsändelser
- Sverige i utlandet
- Fyrkantstämplar
- Utlandsanknytning
- Förfilateli Samlingar & Poster
- Skilling Banco
- Lokalfrimärken
- Vapentyp
- Liggande Lejon
- Ringtyp tandning 14
- Ringtyp tandning 13
- Ringtyp Posthorn
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Små Tjänstemärken
- Lösen t.14
- Lösen t.13
- Oscar II
- Posthuset
- Lilla Riksvapnet
- Medaljong
- Landstorm
- Flygpostfrimärken
- Nattpostflyg
- Lilla Riksvapnet (1920)
- Stående Lejon
- Gustav II Adolf
- Postemblem
- Bandmärken samlingar
- Kongress/Förening
- Gustaf V 70 år
- Gustav V Profil Höger
- 1930-talet
- 1940-talet
- 1950-talet
- 2000-talet
- Moderna utgåvor
- FDC
- Skyddsperforeringar
- Häften
- Militär
- Slania
- Postal Kuriosa
- Rabatthäften
- Nominalpartier
- Brevposter Sverige
- Ostpl. Samlingar
- Stämplade Samlingar
- Blandade Samlingar
- Postens Årsböcker
- Kilovaror & Klipp
- Autografer
- Gravyrer
- Bältespännarmaterial
- Litteratur
- Tillbehör
- Serietidningar
- Mynt & Sedlar
- Övrigt Kuriosa
- Bohuslän
- Skåne
- Småland
- Västergötland
- Göteborg
- Övriga Vykort
- Vykortsposter Sverige
- Vykortsposter Övriga Världen
- Ortst A-Stockholm
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst Z-Jämtland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Norge
- Norge Samlingar & Poster
- Danmark Samlingar & Poster
- Grönland
- Island Samlingar & Poster
- Finland Samlingar & Poster
- Norden Samlingar & Poster
- Ships
- Albania
- Asia Mixed
- Australia
- Austria
- Belgium
- Belgium Belgian Congo
- Brazil
- British Colonies Mixed
- Canada
- Cape of Good Hope
- China
- China Peoples Republic
- Cuba
- Czechoslovakia
- Estonia
- Ethiopia
- France
- France Colonies
- German States Bavaria
- German States mixed
- Germany BRD
- Germany Colonies
- Germany DDR
- Germany Memel
- Germany Reich
- Germany mixed
- Great Britain
- Hungary
- Italy
- Korea North
- Montenegro
- Papua
- Poland
- Portugal Colonies
- Romania
- Russia
- Russia and Areas
- South Africa
- South/Middle America Mixed
- Spain
- Switzerland
- USA
- Collections/Lots all world
- Lots with covers all world
- Moving Boxes
Göta 68 Vårauktion 20 maj
i olika typer av album. Mycket stor andel prakt-/lyxstämplat. Även många häftesblock, som naturligtvis också de i allmänhet är välstämplade. De många bilderna på hemsidan ger en bra bil[..]
i 2 album. Det första med 43 st Förfilateli: Handbrev, Rakstämplar, Bågstämplar, och Fyrkantsstämplar. det andra albumet med 60 försändelser med 4 Skillingsbrev, flera Vapentyp med inri[..]
Komplett bladsats med alla städer + extra dubbletter på baksidan av respektive blad. Läsbart till LYX mest på 10 öre boktryck och koppartryck men även andra valörer upp till 1 kr.
mest 12 öre. Komplett bladsats med 7 st saknade orter, + dubbletter på enstaka orter. Mest läsbart till Prakt.
Överkomplett bladsats med 1 till 6 blad av varje landskap. Extra märken både på framsidan och baksidan av vissa blad.
de flesta orter inom nuvarande Västergötland. Mest vapentyp till 1950 talet med enstaka moderna märken. Ungefär 450 st märken och 57 försändelser.
med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]
stämplar från P, R, O och G län. Mest Oscar men även några märken från andra emissioner. Postalvärden från 75 till 200 kr.
Mi. 987 har ett veck i ett av hörnen. Totalt katalogvärde 320 euro (märket med defekt står i 60 euro).
Märket sitter på ett vykort.
2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.
tjänste t.13. Märket har ett reparerat hörn. Postal 3500 kr.
på ett frimärke, den andra på ett helsaksklipp. Postalvärde försändelse 1500 kr.
på 20 st monterade blad med beskrivande text. Totalt 10 st albatrossvykort samt 3 brev med militära stämplar, i övrigt också 16 andra försändelser relaterade till tiden. Medföljer också[..]
vykort av äldre format. En bra låda vi rekommenderar.
ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige
mest topografiska svenska A6-kort.
uppsatta i 6 album + löst i 2 skolådor, drygt 75% av samlingen är av äldre format.
i 11 välfyllda insticksalbum, ofta även med överlapp. Flera fyrskillingar, svart lokal, gott om Vapen-märken och några Liggande lejon, enorma mängder Ringtyp (ofta nyanserat och många m[..]
ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.
Funchal i 2 album. Den äldre delen är mestadels * medan det moderna i allmänhet är **. Även häften, block och några maximikort. Välfyllt ** från 1980-2008.
rejält riss och ett runt hörn. Postal 2000 kr.
ett veck och en bruten hörntand. Postal 1500 kr.
Alexander Keiller som etablerade Göteborgs Mekaniska Verkstad. Totalt 6 försändelser till England och 7 st adresserade till Göteborg 1820-1850 talet.
Märket har ett lättare veck och en vikt tand. Postal 1200 kr.
många med markeringar. Nominal för 636 st BREV-märken= 11.448 kr.
Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.
1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]
Mycket vackert exemplar.
"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.
med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.
självhäftande. Nominal 2.174 kr.
Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.
78 st märken många med vackra stämplar. Facit 35.000 kr.
5 st visirblad. En hel del Prakt/Lyx Klassiskt-modernt samt bättre märken inemellan.
med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.
på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.
Tvåfärgad siffertyp komplett, Oscar överkomplett med åtminstone de svårare valörerna *, Posthuset * och med veck, Medaljong komplett förutom Värnamo med åtminstone de svårare valörerna [..]
till styrmannen och därefter Kaptenen Otto Ekman. Alla brev avstämplade i Göteborg 1877-1898 och sända till Otto på olika fartyg i Tyskland, England, Danmark, Ryssland, Irland och Kana[..]
från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]