Göta 68 Vårauktion 20 maj

Avslutat rop
63 000 kr

Koppartryck. Duken spändes över cylindern på Marinonitryckpressen som användes för tryck av denna utgåva. Ytterst ovanligt objekt.

Avslutat rop
52 000 kr

1855-1949, där så gott som varenda märke är prakt-/lyxstämplat. 5 st fyrskillingar, 22 st Vapen-märken, 10 st 3 öre Liggande lejon typ II, 52 st Ringtyp t.14, 63 st Ringtyp t.13, 39 st [..]

Avslutat rop
40 000 kr

Vackert stämplat par "STOCKHOLM 1, 22.5.18" med spegeltryck på ett märke. Endast 2 tidigare kända exemplar.

Avslutat rop
34 600 kr

modernt samlat A-Z i 3 välfyllda visiralbum med separata album för Afrika och Asien.

Avslutat rop
33 000 kr

Helark tryckt med vardera halvark i tete-beche på svenskt Kv-papper 0,08 mm tjockt med vm krona och KPV runt bägge arkens kanter. Mellan halvarken, mitt för den 6:e vågräta radens märk[..]

Avslutat rop
33 000 kr

1800-talet. Delvis utställningsmonterad, oftast med detaljrika beskrivningar av "Routes & Rates". Ex Gunnar Nilsson med flera objekt med beskrivningar av Kersti & Bertil Larsson.

Avslutat rop
31 000 kr

utgåvorna Skilling Banco, lokalmärken, Vapentyp, Liggande lejon och Ringtyp t.14, t.13 och ph. Nästan alla märken är nyanserade och det förekommer även en hel del varianter och avarte[..]

Avslutat rop
27 000 kr

ursprungligt porto av 4x 3 Sk = 12 Skilling Banco till Danmark. Ett märke bortklippt med pappersförlust, det andra plundrat. Avstämplat med fyrkantsstämpel "HALMSTAD 6.4.1857". Transit [..]

Avslutat rop
26 000 kr

1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]

Avslutat rop
23 000 kr

Helkarta med 50 st märken avstämplade "STOCKHOLM 1, 7.3.1917". Facit 100.000 kr utan tillägg för enheter. Enda 2 kända helark med vm omvänd krona ?

Avslutat rop
23 000 kr

i 2 insticksalbum A-Å, med mycket Prakt-LYX. Bland de bättre: F25 och L5 Boaryd, F20 Bolmstad, Tj5 Dänningelanda, F25 Gunghult, F57 Hynnenäs, F25 Prestorp, F21 Snärshult, F21 och F22 Ör[..]

Avslutat rop
23 000 kr

i 3 insticksalbum A-Ö, med många Prakt-LYX. Bland de bättre: F21 Almesåkra, F36 Askeryd, F21 och F22 Barnarp, F21 Björkö, F32 Bringetofta, F21 Dannäs, F35 Götafors, F25 och F32 Jersnäs[..]

Avslutat rop
21 000 kr

uppsatta i 6 album + löst i 2 skolådor, drygt 75% av samlingen är av äldre format.

Avslutat rop
20 000 kr

vykort av äldre format. En bra låda vi rekommenderar.

Avslutat rop
19 000 kr

omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]

Avslutat rop
15 500 kr

med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]

Avslutat rop
15 500 kr

Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.

Avslutat rop
14 500 kr

utvalda märken Skilling Banco-modernt i visiralbum. Massor av vackra stämplar även på lite svårare märken.

Avslutat rop
14 500 kr

1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]

Avslutat rop
14 000 kr

stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]

Avslutat rop
14 000 kr

Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !

Avslutat rop
14 000 kr

på 15 st lösa Verbisblad. Nästan alla märken med utvalda vackra stämplar, Många Prakt/Lyx. 3x 4 Skilling, 6 Skilling och 8 Skilling, överkomplett Vapentyp, Ringtyp, Stora Tjänste och Os[..]

Avslutat rop
13 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]

Avslutat rop
13 000 kr

märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]

Avslutat rop
13 000 kr

Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]

Avslutat rop
13 000 kr

Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]

Avslutat rop
13 000 kr

Flera kompletta serier och bättre märken. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
13 000 kr

1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]

Avslutat rop
12 000 kr

normalstämplar, N6 till N60. Under Oscarsperioden 5 kr Posthuset med nästan alla normalstämplar. Även en del utländska stämplar och bläckmakuleringar. Drygt 1000 märken med massor av va[..]

Avslutat rop
12 000 kr

i det närmaste komplett i 3 Leuchtturm-album med fickor. 3 sk. omtandad, 6 sk. med vikt hörntand, 8 sk med felande tand, 24 sk omtandad, båda lokalmärkena i gott skick, Vapen med 9-ö[..]

Avslutat rop
11 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Ascension, Syda[..]

Avslutat rop
11 500 kr

med många vackra brev relaterade till Göteborg. Totalt 70 st försändelser några enstaka sända inrikes resten internationella med flera bättre avsändarländer och destinationer: Förutom N[..]

Avslutat rop
11 000 kr

10 kr (2), 5 kr (10), 2 kr -40 (11), 2 kr -66 (20), 1 kr -41 (36), 1 kr -67 (97), 50 öre äldre (24), 50 öre nyare (73), 25 öre äldre (27), 25 öre nyare (254) samt 10 öre (174) + något u[..]

Avslutat rop
11 000 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Aden, Bahrain, Burm[..]

Avslutat rop
10 500 kr

kvarsittande i papperskarta från tryckning av 9-block (F4E1). Tryckt på stort pappersark med vm kronornament i arkhörnen och 2 parallella linjer i marginalen av arket. Mycket sällsynt.

Avslutat rop
10 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]

Avslutat rop
10 000 kr

med ca 930 st stämplar från ca 178 st olika Postkontor. Många vackra och svåra bla: Gärdagården, Vilske-Marka etc.

Avslutat rop
10 000 kr

En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]

Avslutat rop
9 900 kr

från framför allt Brittiska samväldet. Nästan allt **/*.

Avslutat rop
9 600 kr

SAFE album. Mest äldre format med massor av bättre vykort med sociala motiv, järnvägsstationen, privattagna vyer, affärer, hotell etc. Den största samling vi sett från Eslöf.

Avslutat rop
9 200 kr

en mycket trevlig samling O/**/* 1918-2016 på egengjorda förtrycksblad i 6 tjocka pärmar. Flera bättre märken och block, och även mycket extramaterial i form av försändelser, ockupat[..]

Avslutat rop
8 900 kr

Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]

Avslutat rop
8 900 kr

på baksidan. Äkta med särade tänder vertikalt, Hela upplagan troligen 200 exemplar, Fyrblock ytterst sällsynt. Intyg F.Obermuller (1981) och HOW (2007). Facit utan tillägg för fyrblock [..]

Avslutat rop
8 800 kr

1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]

Avslutat rop
8 500 kr

Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]

Avslutat rop
8 500 kr

hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.

Avslutat rop
8 400 kr

Leuchtturmalbum med kassetter. Samlingen är stämplad och välbesatt inklusive block 4-11 (block 1, 2 är tyvärr falskstämplade och bl.3 är kraftigt skadat.) Samlingen har flera lite bättr[..]

Avslutat rop
8 200 kr

Falzlos-album. Märken från Baden, Bergedorf, Braunschweig, Bremen, Hamburg, Hannover, Helgoland, Lübeck, Norddeutscher Postbezirk, Oldenburg (även flera helark i nytryck), Preussen, Sac[..]