Göta 68 Vårauktion 20 maj
Silver bla: Sverige 5 kr (31 st), 2 kr -42 (13 st), 2 kr -66 (12 st), 1 kr -42 (13 st), 1 kr -68 (6 st) även något USA med 1 st dollar 1884 samt 6 st 1972 och 6 st 1/2 dollar. Några sv[..]
med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.
diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.
totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.
pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?
Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.
samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.
3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]
vykort med tyngdpunkt på norra Sverige. Kort från framför allt Lappland, Norrbotten, Västerbotten, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Härjedalen och Jämtland. Ca 600 av korten är av g[..]
samling försändelser på blad motsvarande 2 fulla pärmar. Även ett insticksalbum med frimärken. Samlingen ser ut att vara komplett i huvudnummer 1949-1985 (dock ej Tjänstemärken) och öve[..]
av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]
reklamkort, tryckt datering Yankee Stadium 26/6 1959. Ovanligt idolkort.
Trevlig klassisk del, bra Posthorn med varianter. Blandad kvalitet.
i 16 st Leuchtturm Vario-album. Blandat **/*/O och även försändelser. Relativt stor andel ** inkl. många block, ofta från exotiska länder. Lådan väger drygt 32 kg.
Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
och en bok/album. En samling man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
En specialsamling som sällan erbjuds i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]
modernt samlat A-Z i 3 välfyllda visiralbum med separata album för Afrika och Asien.
Mest stämplat fram till 1924, bla svart och brun Lokal, Vapenserien (9 öre med intyg), Liggande Lejon, Ringtyp, Stora Tjänste, Lösen t.14, Kongressen komplett */O, Föreningen komplett s[..]
på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]
från Hela världen, oftast 1 ask per land. Även låda med 78 st äldre lagda 100-buntar Oscar II. Massor att gå igenom.
med många dubbletter och varianter, även några försändelser. Från 1 Penny Black, plåtnummer 1P red, £1 Edward etc i 3 visiralbum + mapp. Även lite kolonier i 2 insticksalbum samt klipp [..]
Från 3 st vackert stämplade 4 Skillingar, Många Vapentyp med dubbletter 5 öre (*) med intyg, Ringtyp, Bandmärken med Landstormen 5 kr, Kongr/För till 80 öre, enstaka BC/CB
6 visirblad med 200 st stämplar 9-605, blandad kvalitet.
ofta med fler av samma utgåva med olika Vinjetter. Samlingen omfattar åren 1932 till 2014.
Välordnat efter facitnummer, finns en del vackra stämplar inemellan. Även parkombinationer. Vidare stämplad samling 1948-73 på Vinjettblad i klämalbum. Bok Sveriges frankotecken 1963 me[..]
och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]
samling 1948-1998 på egengjorda förtrycksblad (blad från starten 1946). Även en samling **/* i två insticksalbum (varav ett med bara block) och fyra välfyllda insticksalbum med stämp[..]
egengjorda förtrycksblad från Vietnam, Laos och Kambodja. Vietnam O/**/* 1946-1999 (glest besatt de första och sista åren), Laos O/**/* 1951-1997, Kambodja stämplat 1951-2001 (glest de [..]
Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.
Börjar med tsartiden sedan Sovjet och till slut Ryska federationen till 1995. En samling gjord på egengjorda blad i 7 tjocka pärmar. Något gles i början men en hel del från 1930-talet o[..]
bestående av en samling på egengjorda förtrycksblad 1871-2005 i 4 tjocka pärmar, dels 4 insticksalbum med dubbletter. I lådan finns också ett album försändelser från Ungern och andra lä[..]
Full flyttlåda med 14 insticksalbum med några få glesa, andra proppfulla, de flesta områden relaterde till Ryssland, störst andel är Sovjet. En trevlig post med eventuell fyndchans. Rol[..]
med i första hand en välbesatt samling O/**/* 1918-1992 på egengjorda förtrycksblad. Flera lite bättre märken, men de allra dyraste saknas. Albumbladen för den klassiska delen är delvis[..]
en mycket trevlig samling O/**/* 1918-2016 på egengjorda förtrycksblad i 6 tjocka pärmar. Flera bättre märken och block, och även mycket extramaterial i form av försändelser, ockupat[..]
mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]
Bland det lite bättre kan nämnas ett album Kina med en hel del märken, ett album Japan, en stämplad samling Mongoliet 1930-1991 på egengjorda förtrycksblad i pärm (som även innehåller e[..]
samling stämplad DDR på specialgjorda blad från början till slutet, mycket välbesatt. Vidare 2 samlingar på samma typ av blad Böhmen und Mähren och Generalguvernement, flera luckor men [..]