Göta 68 Vårauktion 20 maj

Avslutat rop
1 400 kr

på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar, komplett på de tidigare bättre frimärkena, sedan nästan komplett till 2010, efter det något glesare. Vidare 6 insticksalbum med lager varav ett[..]

Avslutat rop
1 000 kr

Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 300 kr

Utvalda stämplar, parkombinationer och 2 försändelser. På slutet 3 st 12 öre Vapentyp med räfflat papper.

Avslutat rop
1 200 kr

bl.a DDR samling 1945-1972 i Leuchtturm klämalbum och samling i 3 insticksalbum, mest enklare material. Vidare Sverige Ringtyp till 1983 stpl i 4 insticksalbum, finns dock ** [..]

Avslutat rop
3 400 kr

Mest stämplat i början, Nominal mest 1999-2019 med stor andel BREV-märken, Inemellan vackra stämplar. Nominal drygt 12.000 kr.

Avslutat rop
4 000 kr

Börjar med 4 Skilling (tunt ppr 1857), fräsch 8 Skilling, Svart och Brun Lokal, urval Vapentyp och Ringtyp, Bra Landstorm med 5 kr stpl och **, Kongress & Föreningen stpl och **/* med 1[..]

Avslutat rop
11 000 kr

10 kr (2), 5 kr (10), 2 kr -40 (11), 2 kr -66 (20), 1 kr -41 (36), 1 kr -67 (97), 50 öre äldre (24), 50 öre nyare (73), 25 öre äldre (27), 25 öre nyare (254) samt 10 öre (174) + något u[..]

Avslutat rop
4 200 kr

drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]

Avslutat rop
2 200 kr

Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.

Avslutat rop
14 000 kr

Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !

Avslutat rop
2 700 kr

26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan så[..]

Avslutat rop
2 400 kr

1x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1986, 4x1987, 2x1988, 2x1989. Plusvärde för 15 Rabatthäften.

Avslutat rop
2 000 kr

lösa blad. 2 äldre egentillverkade Hela världen album samt diverse restsamlingar med frimärken, klipp och enstaka försändelser i askar. Även plastficka med Sverige ** Nominal drygt 600 [..]

Avslutat rop
1 700 kr

i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]

Avslutat rop
850 kr

drygt 3400 kr med mervärde för lite rabattmärken i satserna (1981-1990). Posten innehåller: 1x1971, 1x1972, 1x1973, 1x1974, 2x1977, 6x1978, 2x1979, 2x1980, 3x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1[..]

Avslutat rop
1 500 kr

Leuchtturm-album med fickor och kassett. Fram t.o.m. bandmärken blandat O/**/*, från 1924 idel **/*. Fyrskilling, Vapen utom 9 öre, ett par Liggande lejon, relativt välbesatt Ringtyp, M[..]

Avslutat rop
4 200 kr

med 23 försändelser på egenmonterade blad.

Avslutat rop
3 900 kr

på egenmonterade blad med beskrivande text. En välarbetad samling som täcker de flesta objekt från detta område: Postbanken, PT-kort, Kvittenskuponger, Motböcker, PS-kuvert, Propaganda [..]

Avslutat rop
3 900 kr

i två Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Även ett flertal souvenirark. Nominal med marginal över 14.000 kr med mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost. Stor mängd Sverig[..]

Avslutat rop
425 kr

1912-1988 på försändelser i 3 album.

Avslutat rop
1 000 kr

på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.

Avslutat rop
1 300 kr

10 album + lösa blad.

Avslutat rop
7 200 kr

1975-2013, inte sällan mer än en av varje. Nominal ca 25.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 128 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
14 500 kr

1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]

Avslutat rop
7 200 kr

dessutom ett extra ex av 2003 års bok. Nominal drygt 22.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev. På ett par enstaka ställen sitter stämplade märken i stället för ostämplade. För dessa[..]

Avslutat rop
7 200 kr

undantag för 2018 års bok. I gengäld en extra bok från 1989. Nominal ca 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev varav många självhäftande.

Avslutat rop
1 800 kr

Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200

Avslutat rop
3 000 kr

Övervägande postfriskt, bra urval bandmärken, ex. F. 171** med god centrering, F. 233b (antydan till veck) och F. 320CB x3 från häfte o.s.v. Postverket 300år är **/*. Även häften mest 1[..]

Avslutat rop
6 600 kr

klämalbum 1855-1949. Finns lite bättre serier inemellan såsom Sverige Kongress och förening, Färöarna provisorier, Grönland "Danmark befriet" även med övertrycken och Finland "Zeppeli[..]

Avslutat rop
3 700 kr

flyttlåda. Trevligt Visiralbum med en hel del läsbara till prakt inemellan, massor med askar med buntar, lösa frimärken och pergamynkuvert. Även massor av frimärken i lite större kuvert[..]

Avslutat rop
13 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]

Avslutat rop
1 300 kr

från Hela Världen. 2 Visiralbum med försändelser mest med flygpost och minnespost, även lite klassiskt Ryssland. 2 st ILIS minnespost Rek. finns i denna post. (eftersökt) Frimärken fr[..]

Avslutat rop
7 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]

Avslutat rop
8 500 kr

Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Facit förtrycksblad 1858-1969. Gott om läsbara stämplar till prakt på det äldre materialet.

Avslutat rop
1 100 kr

3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]

Avslutat rop
6 600 kr

komplett set på lokalt brev "OSLO 7.7.43". Facit 8.500 kr.

Avslutat rop
1 400 kr

frimärken och mynt. Bla 7 svenska årssatser 1980-talet, Nominal drygt 1.100 kr inklusive 3 rabatthäften, låda med drygt 4 kg mynt, överst en del svenska silvermynt 10 öre till 2 kr, sil[..]

Avslutat rop
4 000 kr

postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).

Avslutat rop
600 kr

nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]

Avslutat rop
1 500 kr

Ett Leuchtturm klämalbum med gamla Stater, ganska glest men lite bättre märken finns, i detta album även samling Danzig med Port Gdansk övertryck. Nästa är ett Ka-Be klämalbum med Rik[..]

Avslutat rop
1 600 kr

få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]

Avslutat rop
2 100 kr

i 4 pärmar och 2 insticksböcker med dubbletter. Berlin 1948-1990 stämplat/ostämplat i början sedan övergår det till postfriskt. I huvudnummer komplett förutom Svartövertrycken 1948 och [..]

Avslutat rop
1 600 kr

vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.