av Justus Anderssen och Henrik Dethloff. Limmad rygg utgiven av Kristiania Filatelist-Klubs Forlag, 1924, 188 sidor. tryckt i 1000 numrerade exemplar, detta är nr 158. Komplett med [..]
(I) Gustaf V Profil Höger, (III) Sverige Vapentyp och Liggande Lejon 1858-1872, (IV) Sverige Lösenförsändelser fram till 1892, (V) Sverige Kung Oscar II 1885-1911, (VII) Svensk Pos[..]
postfriskt par. Både märkena med vars ett intyg HOW (2004) Garantistämpel "HW" Harry Wennberg. Mycket gott exemplar 3,3,5. Facit 50.000 kr
av Valter V. Johansson. 3 inbundna delar (I-III), 1994, 766 st kopierade sidor. (3 kg)
32, 34 BC, 36 CC, 165 D1, 180 C med engelsk text och okänd signatur.
(Mi. 121, 124, 126) 1/8, 1 och 4 Menalek samt par utan övertryck (Mi.100) 2 Menalek på rekommenderat brev "ADDIS ABBEBA 10.1.1930" till London transit "TOOTING 27.1.1930" på baksidan.
av A.B. Earée. 2 inbundna volymer A-L och M-Z, 3:e utgåvan 1905, Totalt 709 sidor. Fräscha arbetsexemplar, del II med något löst omslag. Det första Världsomspännande verket om klassis[..]
(4 insticksalbum, ett visiralbum med strips och 2 album med postens instickskort) 1960 till 2000-talet. Nominal drygt 25.600 kr.
Band 1-4 och 6 i gröna vackert privat inbundna band. En av filatelins biblar. Fräscha band med lätt avskavda ryggändar och bruntonad inlaga. (3 kg)
Något suddigt stämplad "GÖTHEBORG 3.x.1857". Intyg Grenstedt (1978) Ett mycket vackert exemplar i hög nyansstyrka.
visiralbum, på lösblad och i 3 insticksalbum. Albumen är ofta glest besatta men totalt sett blir det ändå en hel del märken. Norden, en samling stämplat Ungern, en samling Kanada[..]