Auktionsobjekt
utgivna vykort. Mest TRÄFF och LINDENHAGS Förlag. Mycket trevligt parti.
Drygt 350 st småformatiga kuvert samt några lösa märken bla: 2 häften ** Skogens Skafferi samt 1 ex. Ölands Alvar + 8 lösa märken etc.
+ album diverse **/*, 30 lösa visirblad ** 1940-1990 talet samt 3 presentböcker **.
1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]
Leuchtturmalbum med kassetter. Samlingen är stämplad och välbesatt inklusive block 4-11 (block 1, 2 är tyvärr falskstämplade och bl.3 är kraftigt skadat.) Samlingen har flera lite bättr[..]
Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]
med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.
Välfylld med lite bättre märken och serier inemellan, bl.a 1F Ceres. Omfattar perioden 1849 till 1986. I början mest stämplat, från 1930-talet och framåt mer och mer ostämplat till m[..]
50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).
Delsamling Frankrike i Leuchtturmalbum 1944-1970. Klassiskt Frankrike på gamla albumblad. Pärm med de populära rödakorshäftena + andra häften. Blad med helkartor tema konstfrimärken. Pä[..]
i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]
saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.
En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).
med brevmärken, julmärken, stämpelmärken, Öletiketter, Läsketiketter, Cigarrgördlar etc i 18 album + mängder av lösa blad. Även mapp med äldre (1800-tals) dokument mest Tyskland och Öst[..]
en samling O/**/* 1862-1895 på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar. Stark klassisk del med många bättre märken. I lådan ingår också ytterligare två album Rumänien, lite oorganiserat m[..]
i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]
talets början i 9 album + lösa blad. Mycket från Danmark. Många vackra färgglada märken från många olika motivområden. Massor att gå igenom.
+ ask med några 100-tals lösa bilder av olika typer. Alla album med olika teman, Filmstjärnor, sport, djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen [..]
1858-1993 i fyra tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Stark klassisk del med flera bättre märken. I övrigt en hel del luckor från de första åren, därefter allt mer välfyllt. Även [..]
Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]
tre visiralbum. Gott om lite bättre märken och serier, bl a flera dyra klassiska. Även BOB med t.ex. många järnvägsmärken.
Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]
1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.
1910-1980 i 29 insticksböcker. Tusentals märken. Vackra stämplar inemellan och även många märken med nummer på baksidan. Trevlig låda som väger närmare 22 kg.
allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.
27 insticksböcker. Tyngdpunkt på modernt men även en hel del äldre. Tvättade märken, klipp och försändelser. Mycket stor mängd. Även en hel del REK-etiketter. Trevlig låda med goda fynd[..]
1963, 1965, 1966, 1967.
av äldre format (ca 10-20% A6). Mycket Västergötland och Bohuslän, delvis i plastfickor.
Västergörland och Bohuslän. Alla från Lindenhags förlag i Göteborg som en del av deras arkiv. Oftast oanvända vykort i superb kvalitet, delvis med flera dubbletter och varianter.
i praktkvalitet. Facit 3.300 kr ++.
i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]
med mest Sverige i 8 insticksalbum 1940-tal till 1978 **/*, låda häften 1950-tal till runt 1980-tal, nominal drygt 5.000 kr, FDC samling 1930-tal till 1990-tal i pärm. Enklare sa[..]
40 st företagspost.
såsom en Sverige samling 1855 till 1968, mest stämplad ett fåtal *. Flera klassiska märken men de svåraste ofta i mycket blandad kvalitet. Annars välbesatt med en del bättre, även en he[..]
Silver bla: Sverige 5 kr (31 st), 2 kr -42 (13 st), 2 kr -66 (12 st), 1 kr -42 (13 st), 1 kr -68 (6 st) även något USA med 1 st dollar 1884 samt 6 st 1972 och 6 st 1/2 dollar. Några sv[..]
med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.
totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.
diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.
samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]
Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.
pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.
3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]