Auktionsobjekt
vykort med tyngdpunkt på norra Sverige. Kort från framför allt Lappland, Norrbotten, Västerbotten, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Härjedalen och Jämtland. Ca 600 av korten är av g[..]
gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.
reklamkort, tryckt datering Yankee Stadium 26/6 1959. Ovanligt idolkort.
av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]
samling försändelser på blad motsvarande 2 fulla pärmar. Även ett insticksalbum med frimärken. Samlingen ser ut att vara komplett i huvudnummer 1949-1985 (dock ej Tjänstemärken) och öve[..]
Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
Trevlig klassisk del, bra Posthorn med varianter. Blandad kvalitet.
i 16 st Leuchtturm Vario-album. Blandat **/*/O och även försändelser. Relativt stor andel ** inkl. många block, ofta från exotiska länder. Lådan väger drygt 32 kg.
En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]
Mest stämplat fram till 1924, bla svart och brun Lokal, Vapenserien (9 öre med intyg), Liggande Lejon, Ringtyp, Stora Tjänste, Lösen t.14, Kongressen komplett */O, Föreningen komplett s[..]
på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]
modernt samlat A-Z i 3 välfyllda visiralbum med separata album för Afrika och Asien.
med många dubbletter och varianter, även några försändelser. Från 1 Penny Black, plåtnummer 1P red, £1 Edward etc i 3 visiralbum + mapp. Även lite kolonier i 2 insticksalbum samt klipp [..]
Från 3 st vackert stämplade 4 Skillingar, Många Vapentyp med dubbletter 5 öre (*) med intyg, Ringtyp, Bandmärken med Landstormen 5 kr, Kongr/För till 80 öre, enstaka BC/CB
från Hela världen, oftast 1 ask per land. Även låda med 78 st äldre lagda 100-buntar Oscar II. Massor att gå igenom.
6 visirblad med 200 st stämplar 9-605, blandad kvalitet.
ofta med fler av samma utgåva med olika Vinjetter. Samlingen omfattar åren 1932 till 2014.
Välordnat efter facitnummer, finns en del vackra stämplar inemellan. Även parkombinationer. Vidare stämplad samling 1948-73 på Vinjettblad i klämalbum. Bok Sveriges frankotecken 1963 me[..]
samling 1948-1998 på egengjorda förtrycksblad (blad från starten 1946). Även en samling **/* i två insticksalbum (varav ett med bara block) och fyra välfyllda insticksalbum med stämp[..]
och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]
egengjorda förtrycksblad från Vietnam, Laos och Kambodja. Vietnam O/**/* 1946-1999 (glest besatt de första och sista åren), Laos O/**/* 1951-1997, Kambodja stämplat 1951-2001 (glest de [..]
Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.
Börjar med tsartiden sedan Sovjet och till slut Ryska federationen till 1995. En samling gjord på egengjorda blad i 7 tjocka pärmar. Något gles i början men en hel del från 1930-talet o[..]
Full flyttlåda med 14 insticksalbum med några få glesa, andra proppfulla, de flesta områden relaterde till Ryssland, störst andel är Sovjet. En trevlig post med eventuell fyndchans. Rol[..]
bestående av en samling på egengjorda förtrycksblad 1871-2005 i 4 tjocka pärmar, dels 4 insticksalbum med dubbletter. I lådan finns också ett album försändelser från Ungern och andra lä[..]
en mycket trevlig samling O/**/* 1918-2016 på egengjorda förtrycksblad i 6 tjocka pärmar. Flera bättre märken och block, och även mycket extramaterial i form av försändelser, ockupat[..]
med i första hand en välbesatt samling O/**/* 1918-1992 på egengjorda förtrycksblad. Flera lite bättre märken, men de allra dyraste saknas. Albumbladen för den klassiska delen är delvis[..]
mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]
Bland det lite bättre kan nämnas ett album Kina med en hel del märken, ett album Japan, en stämplad samling Mongoliet 1930-1991 på egengjorda förtrycksblad i pärm (som även innehåller e[..]
samling stämplad DDR på specialgjorda blad från början till slutet, mycket välbesatt. Vidare 2 samlingar på samma typ av blad Böhmen und Mähren och Generalguvernement, flera luckor men [..]
Utvalda stämplar, parkombinationer och 2 försändelser. På slutet 3 st 12 öre Vapentyp med räfflat papper.
på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar, komplett på de tidigare bättre frimärkena, sedan nästan komplett till 2010, efter det något glesare. Vidare 6 insticksalbum med lager varav ett[..]
Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.
bl.a DDR samling 1945-1972 i Leuchtturm klämalbum och samling i 3 insticksalbum, mest enklare material. Vidare Sverige Ringtyp till 1983 stpl i 4 insticksalbum, finns dock ** [..]
Mest stämplat i början, Nominal mest 1999-2019 med stor andel BREV-märken, Inemellan vackra stämplar. Nominal drygt 12.000 kr.
Börjar med 4 Skilling (tunt ppr 1857), fräsch 8 Skilling, Svart och Brun Lokal, urval Vapentyp och Ringtyp, Bra Landstorm med 5 kr stpl och **, Kongress & Föreningen stpl och **/* med 1[..]
10 kr (2), 5 kr (10), 2 kr -40 (11), 2 kr -66 (20), 1 kr -41 (36), 1 kr -67 (97), 50 öre äldre (24), 50 öre nyare (73), 25 öre äldre (27), 25 öre nyare (254) samt 10 öre (174) + något u[..]
drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]
Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.
Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !
26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan så[..]
1x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1986, 4x1987, 2x1988, 2x1989. Plusvärde för 15 Rabatthäften.