Auktionsobjekt

Avslutat rop
500 kr

På klipp 1864, löst märke 1861 och på brevomslag 1866.

Avslutat rop
400 kr

mest om Svensk filateli. Ett bra urval av intressant litteratur som borde finnas i var mans bokhylla. 17 kg.

Avslutat rop
550 kr

Totalt 86 serier (de flesta kortserier) samt 24 st block.

Avslutat rop
650 kr

i 14 album. 8 av albumen är 32-sidiga insticksalbum med dubbletter kronologiskt monterade. Dessutom ingår 3 insticksalbum med mängder av miniark, många av dem **. I ett av dessa album s[..]

Avslutat rop
500 kr

mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.

Avslutat rop
1 200 kr

gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.

Avslutat rop
2 300 kr

vykort med tyngdpunkt på norra Sverige. Kort från framför allt Lappland, Norrbotten, Västerbotten, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Härjedalen och Jämtland. Ca 600 av korten är av g[..]

Avslutat rop
1 700 kr

automathäften sorterade i kronologisk ordning från Ha1 till HA26 i 3 st trälådor. Bl a ingår HA1 både rättvänt och omvänt samt 7 st HA2. Uppskattningsvis ingår åtminstone 250 automathäf[..]

Avslutat rop
7 000 kr

by Sir John Wilson. Published in 1952 by the Dropmore Press, over 500 unumbered large pages. The extensive catalogue describes in detail the collection of Great Britain and[..]

Avslutat rop
1 700 kr

under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden med vit rygg och guldtryck med skyddsomslag i pergamyn, Upplaga 800 exemplar, 1933, 437 sidor. Vacker och välbevarad bok.

Avslutat rop
1 100 kr

in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.

Avslutat rop
100 kr

utställningen 5. Nord Phil. Blått tryck på kartong med påklistrad frimärksbild.

Avslutat rop
850 kr

visiralbum. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Även ett antal ostämplade Sverige Brev utan gummering i ett av albumen. I lådan finns också ett insticksalbum med God Helg- och and[..]

Avslutat rop
1 900 kr

i pergamynkuvert samt löst i låda. Massor att gå igenom från Vapentyp-modernt.

Avslutat rop
2 000 kr

i DAVO album med egenmonterade fickor. Trevligt välfylld samling som egentligen bara saknar de högsta valörerna. På slutet även Schweiz Förenta Nationerna.

Avslutat rop
1 800 kr

mest ** från Hela världen i 5 album samt sport i 2 halvfulla album. Även ask med ytterligare 100-tals block samt diverse i plastfickor. Äldre-modernt med något O/* inemellan.

Avslutat rop
650 kr

med 1000-tals lösa och i buntar samt samlat i kontorspärm. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
4 600 kr

Praktexemplar 4, (5), 4. Facit 26.000 kr.

Avslutat rop
2 700 kr

i 4 äldre album. En hel del vackra stämplar på Ringtyp och Oscar II, bättre **/* 1940-50 talet. Orört sedan länge.

Avslutat rop
1 700 kr

Ett relativt glest besatt visiralbum med utvalda bättre märken och serier, ett visiralbum med stor mängd block från South Arabia (många med höga katalogvärden), lite danska och norska *[..]

Avslutat rop
475 kr

ett antal album (ett par av dem glest besatta), på lösblad och i stor mängd pergamynkuvert. Även lite försändelser. Relativt bra spridning. Lådan väger drygt 21 kg.

Avslutat rop
700 kr

bunt med drygt 200 st FDC och minnespoststämplar samt 2 album Ungern stämplat.

Avslutat rop
1 700 kr

Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.

Avslutat rop
3 200 kr

"STOCKHOLM 11.7.1859" sänt via Frankrike till Malaga. Arkivveck över det vänstra märket.

Avslutat rop
11 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Ascension, Syda[..]

Avslutat rop
10 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]

Avslutat rop
1 600 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i plastficka. **/* med enstaka stämplade inemellan. Märken från främst Storbritannien, Cypern, Gibraltar och Malta. Katalogvärde enlig[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Intyg HOW (2018) Ett vackert Praktexemplar 4,3,5.

Avslutat rop
1 300 kr

+ lösa blad. Äldre-modernt framförallt från USA, Österrike med områden, Italien med kolonier, Frankrike, Norge, Ungern etc.

Avslutat rop
3 600 kr

visiralbum. Ofta flera ex av varje, inte minst av de klassiska märkena, varav flera med relativt höga katalogvärden. Även några lite bättre senare utgåvor, diverse reklamsammantryck etc[..]

Avslutat rop
1 500 kr

Helark. Facit 16.500 kr + 10 serier vm Cz = 5.000 kr. Facit tillsammans 21.500 kr.

Avslutat rop
4 900 kr

med 50 märken vardera (Totalt 15 Helark) Facit tillsammans 54.000 kr.

Avslutat rop
850 kr

Ett lager av mest Tyska klipp i botten av lådan. 2 st plomberade svenska 1966 och 1964, även 1 öppnad 1964, samt en plomberad men öppnad på sidan (1943). 2 Tyska kilon öppnade men packa[..]

Avslutat rop
2 600 kr

på visirkort och i pergamynkuvert. Äldre-modernt med flera bättre märken.

Avslutat rop
750 kr

Praktstämplad "LINKÖPING 16.7.1869".

Avslutat rop
1 600 kr

i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 800 kr

O/**/* i 3 album. Provisoriska med 4 öre blå halverad på klipp samt korsbandshalvering på klipp och 2/5 öre på klipp. Även F.5-6 på klipp samt hela serien (F.4-8) på filatelistiskt rek-[..]

Avslutat rop
800 kr

(3 Visir och 2 Leuchtturm) 1960-tal till 2010, diverse postens julgåvor och lite PT och Maxi kort. Allt i proppfull flyttlåda.

Avslutat rop
2 800 kr

47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.