Auktionsobjekt

Avslutat rop
900 kr

Om Sverige bla: Frimärkshuset Beckeman del 1-6 komplett med resultatlistor, Facit Special Classic 2022, Aktuellt om Posthistoria del 1-16, Sweden in Philately up to 1920, XpoNAT del [..]

Avslutat rop
225 kr

varav 4 st bruna med blad Bundespost 1949-1969, 1983-1997, 2003-2007, 5 st svarta med mest tomma blad samt 2 röda av olika typ och ett visiralbum.

Avslutat rop
2 000 kr

samling 1948-1998 på egengjorda förtrycksblad (blad från starten 1946). Även en samling **/* i två insticksalbum (varav ett med bara block) och fyra välfyllda insticksalbum med stämp[..]

Avslutat rop
2 600 kr

på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
1 200 kr

Nr 1-13, 15-18, 21-24 varav nr 1,2,23,24 är 1:a tryckningar resterande nummer tryckta 1971-1979, de flesta i mycket bra kvalitet (nr 7 och 8 dock med lösa sidor) Även album Hergés ark[..]

Avslutat rop
1 500 kr

med massor att gå igenom i 7 album + lösa blad. Även 4 askar och pergamynlådor.

Avslutat rop
500 kr

visiralbum + ca 300 st mest svarta visirblad (de flesta i bra kvalitet). Dessutom 11 album + lösa blad med diverse stämplat övriga världen av mest enklare karaktär inklusive några försä[..]

Avslutat rop
475 kr

äldre bestick, Zeiss + Kodak Kamera, Bauer 88F Filmkamera, 3 kikare, cigarrlåda med diverse smått: klockor, pennkniv, tändare, manschettknappar etc.

Avslutat rop
650 kr

ifylld fyrkantsstämpel "WISBY 6.8.1857". Omtandad med igenlagda riss i övre marginalen.

Avslutat rop
275 kr

LYX stämplad "EKSJÖ 3.3.1871" med mindre del av andrastämpel.

Avslutat rop
4 000 kr

Leuchtturm-album (1973-1996), dels två Safe Dual-album (1997-2011). I det närmaste komplett samling, även med många souvenirark inkl. Garbo. Nominal närmare 18.000 kr med stor andel Sve[..]

Avslutat rop
300 kr

dock mest Sverige bla öppnad kilovara 1953 samt lite tvättat i påsar och enstaka 100-buntar etc.

Avslutat rop
500 kr

fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.

Avslutat rop
9 200 kr

i form av års- och häftesårssatser, varav många från 2000-talet. Även lite presentsatser, miniblock samt löst i låda etc. Nominal drygt 35.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även stort[..]

Avslutat rop
500 kr

mängder av ** presentsatser inklusive 2 st ** årsböcker Sverige 1994 + 1995 samt 2x Images of Sweden, Samlad Nominal drygt 1.100 kr. Svensk plomberad kilovara 1973 och dito Norge 1968. [..]

Avslutat rop
550 kr

dubbletter i pergamynkuvert. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 100 kr

en samling O/**/* 1862-1895 på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar. Stark klassisk del med många bättre märken. I lådan ingår också ytterligare två album Rumänien, lite oorganiserat m[..]

Avslutat rop
700 kr

de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 900 kr

originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
1 100 kr

in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.

Avslutat rop
2 300 kr

86 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
2 100 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Senegal, Niger, Guinea, Elfenbenskusten, Dahomey, Benin, Sudan, Mauretanien och Övre Volta. Märken från 1890- till 1970-talet med tungd[..]

Avslutat rop
600 kr

inklusive flera dubbletter.

Avslutat rop
1 400 kr

rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]

Avslutat rop
1 400 kr

Hela världen, klassiskt till modernt. Mycket Syd/Mellanamerika, Asien med äldre Kina inemellan. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 200 kr

i äldre Schaubek album med några dubblettblad på slutet.

Avslutat rop
1 200 kr

Schaubekalbum med egenmonterade fickor. Trevlig samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
1 600 kr

Tjeckoslovakien, Spanien och Grekland i 14 album + lösa blad. Klassiskt-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
850 kr

alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.

Avslutat rop
1 900 kr

i vars ett visiralbum. Frankrike 1850-1950 med trevlig klassisk del och delvis många dubbletter. Kolonier från Västindien, Oceanien, Asien och Europa med flera bättre märken.

Avslutat rop
600 kr

Svenska sedlar nominellt värde 1.050 kr med (1) 500 kr, (2) 100 kr, (21) 10 kr och (28) 5 kr samt 2 st olika 1 kr.

Avslutat rop
3 400 kr

med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]

Avslutat rop
425 kr

med många Flaggblock etc.

Avslutat rop
2 800 kr

allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.

Avslutat rop
600 kr

modernt sorterat i pergamynkuvert i stor kartong. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
800 kr

med fickor. En trevlig samling utan de allra svåraste.

Avslutat rop
2 100 kr

insticksalbum + ca 250 st lösa klippta visirblad. Äldre-modernt med mest enklare märken.