- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
Om Sverige bla: Frimärkshuset Beckeman del 1-6 komplett med resultatlistor, Facit Special Classic 2022, Aktuellt om Posthistoria del 1-16, Sweden in Philately up to 1920, XpoNAT del [..]
varav 4 st bruna med blad Bundespost 1949-1969, 1983-1997, 2003-2007, 5 st svarta med mest tomma blad samt 2 röda av olika typ och ett visiralbum.
samling 1948-1998 på egengjorda förtrycksblad (blad från starten 1946). Även en samling **/* i två insticksalbum (varav ett med bara block) och fyra välfyllda insticksalbum med stämp[..]
på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.
med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.
Nr 1-13, 15-18, 21-24 varav nr 1,2,23,24 är 1:a tryckningar resterande nummer tryckta 1971-1979, de flesta i mycket bra kvalitet (nr 7 och 8 dock med lösa sidor) Även album Hergés ark[..]
med massor att gå igenom i 7 album + lösa blad. Även 4 askar och pergamynlådor.
visiralbum + ca 300 st mest svarta visirblad (de flesta i bra kvalitet). Dessutom 11 album + lösa blad med diverse stämplat övriga världen av mest enklare karaktär inklusive några försä[..]
äldre bestick, Zeiss + Kodak Kamera, Bauer 88F Filmkamera, 3 kikare, cigarrlåda med diverse smått: klockor, pennkniv, tändare, manschettknappar etc.
ifylld fyrkantsstämpel "WISBY 6.8.1857". Omtandad med igenlagda riss i övre marginalen.
LYX stämplad "EKSJÖ 3.3.1871" med mindre del av andrastämpel.
Leuchtturm-album (1973-1996), dels två Safe Dual-album (1997-2011). I det närmaste komplett samling, även med många souvenirark inkl. Garbo. Nominal närmare 18.000 kr med stor andel Sve[..]
dock mest Sverige bla öppnad kilovara 1953 samt lite tvättat i påsar och enstaka 100-buntar etc.
fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.
i form av års- och häftesårssatser, varav många från 2000-talet. Även lite presentsatser, miniblock samt löst i låda etc. Nominal drygt 35.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även stort[..]
mängder av ** presentsatser inklusive 2 st ** årsböcker Sverige 1994 + 1995 samt 2x Images of Sweden, Samlad Nominal drygt 1.100 kr. Svensk plomberad kilovara 1973 och dito Norge 1968. [..]
dubbletter i pergamynkuvert. Massor att gå igenom.
en samling O/**/* 1862-1895 på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar. Stark klassisk del med många bättre märken. I lådan ingår också ytterligare två album Rumänien, lite oorganiserat m[..]
de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.
in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.
86 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Senegal, Niger, Guinea, Elfenbenskusten, Dahomey, Benin, Sudan, Mauretanien och Övre Volta. Märken från 1890- till 1970-talet med tungd[..]
rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]
Hela världen, klassiskt till modernt. Mycket Syd/Mellanamerika, Asien med äldre Kina inemellan. Massor att gå igenom.
i äldre Schaubek album med några dubblettblad på slutet.
Schaubekalbum med egenmonterade fickor. Trevlig samling att bygga vidare på.
Tjeckoslovakien, Spanien och Grekland i 14 album + lösa blad. Klassiskt-modernt i trevlig blandning.
alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.
i vars ett visiralbum. Frankrike 1850-1950 med trevlig klassisk del och delvis många dubbletter. Kolonier från Västindien, Oceanien, Asien och Europa med flera bättre märken.
Svenska sedlar nominellt värde 1.050 kr med (1) 500 kr, (2) 100 kr, (21) 10 kr och (28) 5 kr samt 2 st olika 1 kr.
med enstaka ostämplade inemellan. Två av samlingarna löper från 1855 till 1969, medan den tredje går från 1858 till 1956. 2 st 4-skillingar, en defekt 24-skilling, hyfsade avsnitt Vapen[..]
allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.
modernt sorterat i pergamynkuvert i stor kartong. Massor att gå igenom. Stämplar?
med fickor. En trevlig samling utan de allra svåraste.
insticksalbum + ca 250 st lösa klippta visirblad. Äldre-modernt med mest enklare märken.