- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.
Bra variation och fräsch kvalitet.
lot med 4 st helsaker med minnespoststämpel från Invigningen "GÖTEBORG 30.V.25" varav 2 olika placeringskort adresserade till Överkontrollör Holmberg och Överpostmästaren Holmberg.
17 insticksalbum med frimärken ganska stor andel motiv, vidare 2 andra album varav ett Facit Gripen med en Danmarksamling. Mycket att gå igenom.
på omvänt märke "ENGELHOLM 26.9.1865".
stämplat "STOCKHOLM 4.12. 222.TUR". Facit 11.000 kr.
Nauru 5 Sh **, Tasmanien 1 Sh * och Hongkong 1 $ ** i 8-block med gutterpar.
hela världen i insticksalbum. Mest äldre märken och många länder representerade, bl.a. engelska kolonier.
varav 11 försändelser frankerade med Tyska frimärken (1 från Österrike) och 7 med svensk frankering.
by Sir John Wilson. Published in 1952 by the Dropmore Press, over 500 unumbered large pages. The extensive catalogue describes in detail the collection of Great Britain and[..]
the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]
automathäften Medaljong till 1975. 2 album med mjuka häften och ett med automathäften.
pergamynkuvert samt löst i askar. Mest Danmark, Finland, Norge och Island Klassiskt-modernt med bla stortandade från Finland. Massor att gå igenom.
med dubbletter i mängder av pergamynkuvert.
märken (F.152A). Dragspel diagonalt över märket samt Plåtsår "komma i övre högra hörnet".
äldre-modernt med massor att gå igenom.
i äldre EW Larsson album. Island med 4,8,16 Skilling av billigaste tandning, flera aur-valörer, 3 pris liten stil, Alltinget komplett, Bra Gildi, komplett Christian IX och Fredrik V[..]
Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.
i blandade färger med hårda pärmar som kan vikas bakåt. Uppskattade av handlare eftersom man får plats med fler utlagda pärmar på ett bord.
bla en hel del vackra stämplar på modernt Sverige.
och sammanlagt ca 160 st VARIO blad, de flesta 7:or.
på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.
gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.
Tj 1-54 samt M 1-13 i visiralbum. Ofta nyanserat och med diverse varianter. Facit enligt inlämnaren ca 114.000 kr då endast märken med värden på minst 100 kr har räknats.
132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
1995-2008. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel Sverige Brev.
tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
insticksalbum. Mycket på klipp, men även en hel del på lösa märken.
fräsch telefon nästan aldrig använd. I ytterfodral med 10.000 kr i vikta 1000-lappar.
till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.
varav en samling om Vikingar i 8 visiralbum, mest enklare material men av stor bredd: Frimärken, vykort, frankostämplar, brev, etiketter, bältesspännarmaterial etc. Även massor av frim[..]
affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]
1860- till 2000-talet varav ca 50 Norden. Övriga 250 blandat hela världen med stor spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 45.000 kr.
från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.
filateli. Bland de bättre: Posthistoria från Varbergs Kommun (Ny 2023), Svenska Postverkets Historia i 2 band, Fältposten 1631-2009, The Serpentine Rouletted stamps of Finland 18[..]
vykort. Stor andel topografi och ungefär 1/3 av korten i gamla formatet. Till denna post hör också Jonas Hällströms skrift "Handbok för vykortssamlare som vill göra ett vykortsexponat".
Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.