Auktionsobjekt

Avslutat rop
800 kr

löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.

Avslutat rop
800 kr

Bra variation och fräsch kvalitet.

Avslutat rop
425 kr

lot med 4 st helsaker med minnespoststämpel från Invigningen "GÖTEBORG 30.V.25" varav 2 olika placeringskort adresserade till Överkontrollör Holmberg och Överpostmästaren Holmberg.

Avslutat rop
500 kr

17 insticksalbum med frimärken ganska stor andel motiv, vidare 2 andra album varav ett Facit Gripen med en Danmarksamling. Mycket att gå igenom.

Avslutat rop
750 kr

på omvänt märke "ENGELHOLM 26.9.1865".

Avslutat rop
1 200 kr

stämplat "STOCKHOLM 4.12. 222.TUR". Facit 11.000 kr.

Avslutat rop
650 kr

Nauru 5 Sh **, Tasmanien 1 Sh * och Hongkong 1 $ ** i 8-block med gutterpar.

Avslutat rop
1 500 kr

hela världen i insticksalbum. Mest äldre märken och många länder representerade, bl.a. engelska kolonier.

Avslutat rop
1 100 kr

varav 11 försändelser frankerade med Tyska frimärken (1 från Österrike) och 7 med svensk frankering.

Avslutat rop
7 000 kr

by Sir John Wilson. Published in 1952 by the Dropmore Press, over 500 unumbered large pages. The extensive catalogue describes in detail the collection of Great Britain and[..]

Avslutat rop
700 kr

the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]

Avslutat rop
950 kr

automathäften Medaljong till 1975. 2 album med mjuka häften och ett med automathäften.

Avslutat rop
1 700 kr

pergamynkuvert samt löst i askar. Mest Danmark, Finland, Norge och Island Klassiskt-modernt med bla stortandade från Finland. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
275 kr

med dubbletter i mängder av pergamynkuvert.

Avslutat rop
400 kr

märken (F.152A). Dragspel diagonalt över märket samt Plåtsår "komma i övre högra hörnet".

Avslutat rop
750 kr

äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 100 kr

(F.19-27) Facit 10.000 kr.

Avslutat rop
8 200 kr

i äldre EW Larsson album. Island med 4,8,16 Skilling av billigaste tandning, flera aur-valörer, 3 pris liten stil, Alltinget komplett, Bra Gildi, komplett Christian IX och Fredrik V[..]

Avslutat rop
650 kr

SVENLJUNGA 25.10.1924.

Avslutat rop
900 kr

Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.

Avslutat rop
500 kr

i blandade färger med hårda pärmar som kan vikas bakåt. Uppskattade av handlare eftersom man får plats med fler utlagda pärmar på ett bord.

Avslutat rop
425 kr

bla en hel del vackra stämplar på modernt Sverige.

Avslutat rop
650 kr

och sammanlagt ca 160 st VARIO blad, de flesta 7:or.

Avslutat rop
1 000 kr

på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.

Avslutat rop
1 700 kr

gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.

Avslutat rop
6 600 kr

Tj 1-54 samt M 1-13 i visiralbum. Ofta nyanserat och med diverse varianter. Facit enligt inlämnaren ca 114.000 kr då endast märken med värden på minst 100 kr har räknats.

Avslutat rop
2 800 kr

132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
9 400 kr

1995-2008. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel Sverige Brev.

Avslutat rop
1 000 kr

tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 500 kr

insticksalbum. Mycket på klipp, men även en hel del på lösa märken.

475 kr

fräsch telefon nästan aldrig använd. I ytterfodral med 10.000 kr i vikta 1000-lappar.

Avslutat rop
1 700 kr

till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.

Avslutat rop
800 kr

varav en samling om Vikingar i 8 visiralbum, mest enklare material men av stor bredd: Frimärken, vykort, frankostämplar, brev, etiketter, bältesspännarmaterial etc. Även massor av frim[..]

Avslutat rop
2 700 kr

affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]

Avslutat rop
1 000 kr

1860- till 2000-talet varav ca 50 Norden. Övriga 250 blandat hela världen med stor spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 45.000 kr.

Avslutat rop
950 kr

från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.

Avslutat rop
125 kr

vykort Styrsö, Kallbadhuset.

Avslutat rop
550 kr

filateli. Bland de bättre: Posthistoria från Varbergs Kommun (Ny 2023), Svenska Postverkets Historia i 2 band, Fältposten 1631-2009, The Serpentine Rouletted stamps of Finland 18[..]

Avslutat rop
1 600 kr

vykort. Stor andel topografi och ungefär 1/3 av korten i gamla formatet. Till denna post hör också Jonas Hällströms skrift "Handbok för vykortssamlare som vill göra ett vykortsexponat".

Avslutat rop
1 300 kr

Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.