Auktionsobjekt

800 kr

av Justus Anderssen och Henrik Dethloff. Limmad rygg utgiven av Kristiania Filatelist-Klubs Forlag, 1924, 188 sidor. tryckt i 1000 numrerade exemplar, detta är nr 158. Komplett med [..]

Avslutat rop
2 000 kr

Intyg HOW (1999) Ett vackert och fräscht exemplar av den första nyansen. Praktexemplar 4,4,3.

Avslutat rop
150 kr

Mest stämplade inrikes enkla brefkort från 1800-talet. Varianter, snygga stämplar och intressanta meddelanden.

1 000 kr

(I) Gustaf V Profil Höger, (III) Sverige Vapentyp och Liggande Lejon 1858-1872, (IV) Sverige Lösenförsändelser fram till 1892, (V) Sverige Kung Oscar II 1885-1911, (VII) Svensk Pos[..]

Avslutat rop
12 000 kr

postfriskt par. Både märkena med vars ett intyg HOW (2004) Garantistämpel "HW" Harry Wennberg. Mycket gott exemplar 3,3,5. Facit 50.000 kr

Avslutat rop
200 kr

Vackert handmålat original till Herrarnas kalender 1953 med porträtt av Lennart Hyland (inramad med glas), Handkolorerat originaltryck Olympiska Spelen inramad i passepartout, Inramad t[..]

Avslutat rop
4 300 kr

i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]

300 kr

av Valter V. Johansson. 3 inbundna delar (I-III), 1994, 766 st kopierade sidor. (3 kg)

Avslutat rop
600 kr

32, 34 BC, 36 CC, 165 D1, 180 C med engelsk text och okänd signatur.

Avslutat rop
80 kr

av J.Schmidt-Andersen. Fräscht inbundet exemplar med 10 st nytryck på sidan 17. Omslag med hörnveck och skav.

Avslutat rop
3 100 kr

saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.

200 kr

av Vambola Hurt och Elmar Ojaste. Inbunden, 1986, 768 sidor + Supplement 1988 på 80 sidor med limmad rygg. I nyskick. (2 kg)

Avslutat rop
325 kr

(Mi. 121, 124, 126) 1/8, 1 och 4 Menalek samt par utan övertryck (Mi.100) 2 Menalek på rekommenderat brev "ADDIS ABBEBA 10.1.1930" till London transit "TOOTING 27.1.1930" på baksidan.

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland, 4 Europa och 10 utom-Europa. Tillsammans torde de täcka in samtliga världens länder.

300 kr

av A.B. Earée. 2 inbundna volymer A-L och M-Z, 3:e utgåvan 1905, Totalt 709 sidor. Fräscha arbetsexemplar, del II med något löst omslag. Det första Världsomspännande verket om klassis[..]

Avslutat rop
4 800 kr

inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]

Avslutat rop
3 800 kr

med brevmärken, julmärken, stämpelmärken, Öletiketter, Läsketiketter, Cigarrgördlar etc i 18 album + mängder av lösa blad. Även mapp med äldre (1800-tals) dokument mest Tyskland och Öst[..]

500 kr

(Including the forerunners in the Cape, Natal, Orange Free State, Transvaal, Basutoland, Bechuanaland, Swaziland etc.) av Ralph F. Putzel. 4 inbundna delar med skyddsomslag, 1986-1990,[..]

Avslutat rop
1 200 kr

dubbletter. 1 blad Gustaf V en Face + Gustaf II Adolf (bl a F.149A Agry 5-strip med ändremsa, 149C fyrblock) och 6 blad Gustaf V Profil vänster (F.184 par, 190 etc.). Facit totalt 4[..]

Avslutat rop
5 200 kr

(4 insticksalbum, ett visiralbum med strips och 2 album med postens instickskort) 1960 till 2000-talet. Nominal drygt 25.600 kr.

Avslutat rop
1 600 kr

En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).

300 kr

Band 1-4 och 6 i gröna vackert privat inbundna band. En av filatelins biblar. Fräscha band med lätt avskavda ryggändar och bruntonad inlaga. (3 kg)

Avslutat rop
2 000 kr

Något suddigt stämplad "GÖTHEBORG 3.x.1857". Intyg Grenstedt (1978) Ett mycket vackert exemplar i hög nyansstyrka.

Avslutat rop
5 200 kr

visiralbum, på lösblad och i 3 insticksalbum. Albumen är ofta glest besatta men totalt sett blir det ändå en hel del märken. Norden, en samling stämplat Ungern, en samling Kanada[..]

Avslutat rop
2 100 kr

en samling O/**/* 1862-1895 på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar. Stark klassisk del med många bättre märken. I lådan ingår också ytterligare två album Rumänien, lite oorganiserat m[..]