Auktionsobjekt
använda vid spritomröstningen, ofr
av Oleg A. Fabergé. Inbunden i blå läderimitation med guldskrift. Numrerat exemplar 417/600 med kartor i ficka på bakre omslaget, 1993, 431 sidor. Text på engelska med många illus[..]
STH-Motala-GBG. "Baltzar von Platen".
konstnären Thorsten Fridlizius.
6 visiralbum och ett album med FDC från 1960-talet och framåt. Sammanfattningsvis mycket välbesatt samling från 1960 och framåt. Stickprov har gjorts och alla var **. Ev. kan något ens[..]
talets början i 9 album + lösa blad. Mycket från Danmark. Många vackra färgglada märken från många olika motivområden. Massor att gå igenom.
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1970, 329 sidor. Ej numrerat exemplar dedikerat till Gunnar Sandberg och signerat av författaren. Mycket vackert exemplar. En [..]
inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]
i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1981, 313 sidor. Japansk utgåva med huvudrubriker översatta till Engelska. Numrerad 725 och dedikerad till G.Sandberg samt si[..]
6 visiralbum och 6 insticksalbum från slutet av 1800-talet till 1980-talet med flera lite bättre serier och block.
Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg, 1971, 209 sidor + separat häfte på 57 sidor med en engelsk och en fransk översättning. Mycket vackert exemplar av den Japanska utgåvan utan num[..]
Stockholm med omgivningar. Blandad kvalitet, men en del riktigt vackra och några lite svårare.
varav 8 är insticksalbum. Flera motivsamlingar - Olympiad (2 album), CEPT 3 album, QEII ett album, fotboll ett album. Vidare Schweiz samling i insticksböckerna och ett album och lösa b[..]
+ ask med några 100-tals lösa bilder av olika typer. Alla album med olika teman, Filmstjärnor, sport, djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen [..]
veck vertikalt över kortet.
av Kungliga Generalpoststyrelsen, utgiven i samband med Världspostkongressen i Stockholm 1924, 348 sidor. Privat halvfranskt inbunden med ribbad läderrygg och guldskrift. Vacker med s[..]
(3 Visir och 2 Leuchtturm) 1960-tal till 2010, diverse postens julgåvor och lite PT och Maxi kort. Allt i proppfull flyttlåda.
1858-1993 i fyra tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Stark klassisk del med flera bättre märken. I övrigt en hel del luckor från de första åren, därefter allt mer välfyllt. Även [..]
Tryckt i 2 storformatiga delar (250x335 mm) med text på Franska. Tome I: Matiéres soumises aux Délibérations du Congrés, 517 sidor. Tome II: Travaux du Congrés (Délibérations, actes Déf[..]
lösa märken. Mest 1990-tal. Nominal drygt 3800 kr med mervärde för 20 st rabattfrimärken.
1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.
by Sir John Wilson. Published in 1952 by the Dropmore Press, over 500 unumbered large pages. The extensive catalogue describes in detail the collection of Great Britain and[..]
Ett relativt glest besatt visiralbum med utvalda bättre märken och serier, ett visiralbum med stor mängd block från South Arabia (många med höga katalogvärden), lite danska och norska *[..]
Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]