Auktionsobjekt

Avslutat rop
221 kr

använda vid spritomröstningen, ofr

500 kr

av Oleg A. Fabergé. Inbunden i blå läderimitation med guldskrift. Numrerat exemplar 417/600 med kartor i ficka på bakre omslaget, 1993, 431 sidor. Text på engelska med många illus[..]

Avslutat rop
250 kr

STH-Motala-GBG. "Baltzar von Platen".

Avslutat rop
100 kr

konstnären Thorsten Fridlizius.

Avslutat rop
450 kr

6 visiralbum och ett album med FDC från 1960-talet och framåt. Sammanfattningsvis mycket välbesatt samling från 1960 och framåt. Stickprov har gjorts och alla var **. Ev. kan något ens[..]

Avslutat rop
4 500 kr

talets början i 9 album + lösa blad. Mycket från Danmark. Många vackra färgglada märken från många olika motivområden. Massor att gå igenom.

800 kr

av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1970, 329 sidor. Ej numrerat exemplar dedikerat till Gunnar Sandberg och signerat av författaren. Mycket vackert exemplar. En [..]

Avslutat rop
6 400 kr

inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]

Avslutat rop
4 000 kr

i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]

500 kr

av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1981, 313 sidor. Japansk utgåva med huvudrubriker översatta till Engelska. Numrerad 725 och dedikerad till G.Sandberg samt si[..]

Avslutat rop
4 400 kr

6 visiralbum och 6 insticksalbum från slutet av 1800-talet till 1980-talet med flera lite bättre serier och block.

Avslutat rop
1 900 kr

Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]

500 kr

av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg, 1971, 209 sidor + separat häfte på 57 sidor med en engelsk och en fransk översättning. Mycket vackert exemplar av den Japanska utgåvan utan num[..]

Avslutat rop
350 kr

Stockholm med omgivningar. Blandad kvalitet, men en del riktigt vackra och några lite svårare.

Avslutat rop
2 200 kr

varav 8 är insticksalbum. Flera motivsamlingar - Olympiad (2 album), CEPT 3 album, QEII ett album, fotboll ett album. Vidare Schweiz samling i insticksböckerna och ett album och lösa b[..]

Avslutat rop
800 kr

+ ask med några 100-tals lösa bilder av olika typer. Alla album med olika teman, Filmstjärnor, sport, djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen [..]

Avslutat rop
245 kr

veck vertikalt över kortet.

200 kr

av Kungliga Generalpoststyrelsen, utgiven i samband med Världspostkongressen i Stockholm 1924, 348 sidor. Privat halvfranskt inbunden med ribbad läderrygg och guldskrift. Vacker med s[..]

Avslutat rop
800 kr

(3 Visir och 2 Leuchtturm) 1960-tal till 2010, diverse postens julgåvor och lite PT och Maxi kort. Allt i proppfull flyttlåda.

Avslutat rop
2 500 kr

1858-1993 i fyra tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Stark klassisk del med flera bättre märken. I övrigt en hel del luckor från de första åren, därefter allt mer välfyllt. Även [..]

500 kr

Tryckt i 2 storformatiga delar (250x335 mm) med text på Franska. Tome I: Matiéres soumises aux Délibérations du Congrés, 517 sidor. Tome II: Travaux du Congrés (Délibérations, actes Déf[..]

Avslutat rop
950 kr

lösa märken. Mest 1990-tal. Nominal drygt 3800 kr med mervärde för 20 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
1 100 kr

1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.

7 000 kr

by Sir John Wilson. Published in 1952 by the Dropmore Press, over 500 unumbered large pages. The extensive catalogue describes in detail the collection of Great Britain and[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Ett relativt glest besatt visiralbum med utvalda bättre märken och serier, ett visiralbum med stor mängd block från South Arabia (många med höga katalogvärden), lite danska och norska *[..]

Avslutat rop
8 900 kr

Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]