Auktionsobjekt
märken (F.152A). Dragspel diagonalt över märket samt Plåtsår "komma i övre högra hörnet".
i par med otandat mellansteg (Sista provtryck för produktion). Det översta märket med * fastsättarspår, det undre **.
och i två kartonger med lösa märken i pergamynkuvert. Även tex en låda tvättade norska bruksfrimärken och ytterligare några pergamynkuvert. Mycket att gå igenom.
välfyllda album (varav 37 st mindre format) äldre-modernt. Frimärkena är sorterade efter land på vissa albumsidor, på andra helt oorganiserat. Massor att gå igenom.
massor av lösa märken i drygt 12 askar/lådor samt 2 album etc. Äldre-modernt i trevlig blandning.
med 30 st album + lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
med 21 st album + lösa blad. Massor att gå igenom.
svensk topografi i 26 st album av olika format.
(nära A3) med mestadels topografi från stora delar av Sverige, det mindre (ca A4) med äldre gratulationskort, Jul, Påsk etc. Även 8 st tomma brefkortsalbum av äldre design.
samlat i 6 album + ca 100 st sedlar i plåtask. Även två lådor med medaljer samt 3 tunga burkar med mest enklare blandade mynt. Inget svenskt silver, dock enstaka utländska silvermynt in[..]
med mest brev och vykort från Sverige samlat i 3 skolådor samt mängder av lösa albumblad. Äldre-modernt.
klassiska märken. Bland innehållet kan nämnas följande: 19 st 4-skillingar, 2 ex vardera av 8 sk och 24 sk (samtliga dessa fyra märken i luckfyllarkvalitet), 4 svarta lokal, 3 bruna lok[..]
1938-1949 (+ Tre kronor). Mängder med BC-/CB-par (dock inga Berzelius eller Slottet), varav några få ser lite tveksamma ut. Även gott om högvalörer med höga katalogvärden, ofta i stort [..]
39 st av korten visar katastrofscener efter jordbävningen i San Fransisco 1906. Intressant dokumentation.
Allt från samma Dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 2/5 i följd.
Bland de bättre titlarna: Svenska avarter 1920-1936 i 2 pärmar, Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911, Sveriges Frankotecken 1885-1963 i 3 delar med nytrycken, Danske Breve del I och II, [..]
till 1936. Bl.a. ingår många hundra Landstormsmärken med bl a ett stämplat och ett ** ex av F.124 och ett F.125 *. Även mängder med andra bättre märken, t.ex 3 st Posthus *, flera Oscar[..]
Allt från samma dödsbo, klassiskt-modernt. Låda 1/5 i följd.
Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 5/5 i följd.
365 st olika Disney. Blandad kvalitet.
Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 3/5 i följd.
Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 4/5 i följd.
visiralbum + ca 300 st mest svarta visirblad (de flesta i bra kvalitet). Dessutom 11 album + lösa blad med diverse stämplat övriga världen av mest enklare karaktär inklusive några försä[..]
på lösa blad samt i urvalshäften Bla mycket Frankrike och Sverige men även från övriga världen. Äldre-modernt.
två visiralbum och ett insticksalbum. Flera lite bättre märken inemellan.
med framför allt mycket stor mängd märken från 1924 års serier. Bl a ingår 31 st kronvalörer, blandat **/*/O, de flesta ostämplade *. Även mängder med mellanvalörer. I övrigt ingår t.ex[..]
i 2 visiralbum. Ofta många ex av varje märke, vilket inte minst gäller de tidiga klassiska märkena, många med relativt höga katalogvärden. I slutet av andra albumet även tjänste-, lösen[..]
visiralbum. Ofta flera ex av varje, inte minst av de klassiska märkena, varav flera med relativt höga katalogvärden. Även några lite bättre senare utgåvor, diverse reklamsammantryck etc[..]
+ lösa blad. Mycket Frankrike, Holland, Belgien med något Schweiz samt blandat i 2 album. Äldre-modernt med flera olika landssamlingar. Massor att gå igenom.
gröna Leuchtturm-album med fickor. Mycket välbesatt samling med i det närmaste komplett klassisk del. Rekommenderas.
totalt 147 olika. De flesta kuverten innehåller ett flertal märken och varje kuvert är uppmärkt med plåtnumret. Totalt ingår minst 1000 märken.
Schaubek-album med fickor. Mängder med bättre klassiska märken, bl a 2 ex av one penny black och många andra bättre Victoria-märken och från tiden efter henne. Mestadels bra kvalitet, m[..]
Bl a ingår 7 st one penny black. Även ca 500 st one penny red och stor mängd andra Victoramärken, varav flera lite bättre, Även ett flertal bättre märken från tiden efter Victoria. Vi r[..]
med fickor, i det närmaste komplett. Bl a ingår ca 360 fixvärdesmärken och en del del pundvalörer. Hög total nominal.
Tjeckoslovakien och blandat Tyskland i diverse album och på lösblad. Belgien bäst med flera lite bättre märken.
mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.
Tjeckoslovakien, Spanien och Grekland i 14 album + lösa blad. Klassiskt-modernt i trevlig blandning.
i 10 album + lite löst. Det bästa torde vara ett album engelska besittningar i Europa och Asien med bl a flera lite bättre klassiska märken från diverse länder. I övrigt mycket Storbr[..]
på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.
några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.
inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.
i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom i flera restsamlingar.
av tre enheter. 1. Mapp med stor mängd helark. 2. Tjockt insticksalbum med fyrblock samt några Röda kors-häften. 3. Samling med enkelmärken i kontorspärm. Totalt sett mycket stor mängd [..]
inemellan, äldre till sent 1990-tal. Allt monterat i två kontorspärmar. Flera lite bättre märken ingår men de flesta sidorna fylls av hundratals fyrblock, nästan alla **. Även lite DVI [..]
Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.
+ lösa blad. Bla äldre HV album, restsamlingar och landssamlingar från flera olika länder.
4- och 8-skilling stämplade ex samt ostämplat eftertryck av 6-skillingen, båda lokalmärkena, Vapen överkomplett, Liggande lejon utom 3 öre typ I, välbesatta avsnitt Ringtyp, Tjänste och[..]