Auktionsobjekt

200 kr

av M.C. Nathan. Inbunden, 1973, 281 sidor. Ett fräscht exemplar.

300 kr

Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]

250 kr

av Horst Milde och Erich Schmidt. Inbunden utan skyddsomslag i kassett, 1972, 547 sidor. Praktfullt standardverk om Sachsen filateli och posthistoria. Fräscht exemplar med privat [..]

200 kr

av Rudolf Friederich. Inbunden, 2:a upplagan 1894, 176 sidor + 20 sidor med avbildningar. Mycket fräscht exemplar.

300 kr

Utgivare Carl Johan Hellberg (Postdirektör vid svenska postkontoret i Hamburg). Första årets 8 tidningar inbundna, upplaga 180 exemplar, att utdelas till samtliga Postkontor. Ti[..]

300 kr

under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden med vit rygg och guldtryck med skyddsomslag i pergamyn, Upplaga 800 exemplar, 1933, 437 sidor. Vacker och välbevarad bok.

600 kr

av Sigge Ringström, H.E. Tester och Jean Boulad d'Humiéres (endast del 3). Part 1: The Caribbean Inbunden med skyddsomslag, 1976, 166 sidor I slutet finns 6 st ark i nytryck av La G[..]

200 kr

Posthistoria 1698-1718 i 3 delar V:I, V:II och V.III av Teodor Holm. Inbundna i 3 röda band. 1929, 419+427+476 sidor. V:1 och II med solblekta ryggar. (1,9 kg)

700 kr

the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]

1 000 kr

Limmad rygg, 1947, 256 sidor. Något rullad rygg. Det vackraste exemplaret vi sett. Den första av Facit katalogerna. Svår att hitta.

1 000 kr

av Paul Ke-Shing Chang. Inbunden i 4 volymer, 1989, Totalt 1925 sidor. 1000-tals svart/vita illustrationer av stämplar, postala markeringar, dokument och försändelser. Text på Kin[..]

1 000 kr

of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)

8 000 kr

Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 exemplar märkta XXX och 5 författarexemplar I-V, är hela upplagan endast 130 exemplar. Här säljer vi en av [..]

8 000 kr

av Billig/Stiedl. Alla delar 1-44 i 2 privat inbundna volymer, 1933-1936 med 44 st utgivna häften om förfalskningar. 2 mycket fräscha band i blå färg med guldskrift, inlagan med alla hä[..]

5 000 kr

saknas enbart nr 3 och 6. Flera helt slutsålda på förlaget. Fräsch begagnad kvalitet. (14 kg)

500 kr

av Anders Lundgren. Inbunden, 2024, 600 sidor. Boken beskriver Posthistoria och Poststämplar använda både vid de drygt 220 fasta postanstalterna samt på Ångbåts, Järnväg och Lantbre[..]

300 kr

av Robert Bateman. Primitivt Inbunden med skyddsomslag, 1968, 84 sidor. Numrerat exemplar 88/100. Handtryckt och löst trådinbunden, bakre omslaget har lossat i limningen. Ovanlig.

200 kr

av Alexander J. Séfi. Inbunden i rött omslag med guldtryck från utgivaren, 1913, 39 sidor. handbok nr 9 i "W.E.P Series". Ovanlig.

300 kr

av Robert Hoffmann. Limmad rygg, 1948, 220 sidor. Numrerad upplaga 39/minst 221. Klassisk studie av förfalskningar från Uruguay. Ovanlig.

800 kr

av Karl Köhler. Limmad rygg med tunt kartongomslag (Krigsproduktion), 1940, 136 sidor. Numrerad utgåva 333/500. Classic work edited by the Sponsor of the famous Sieger Literature Award [..]

800 kr

av S.D. Tchilinghirian och W.S.E Stephen (del 8 av Kieth Tranmer) komplett set av 1:a utgåvor i 8 delar. Limmad rygg med kartongomslag, utgivna 1962-1978, ca 80 sidor per del 1-7, del [..]

200 kr

av Margaret Hamilton och Brian Pope, Inbunden med skyddsomslag, 1979, 471 sidor. Standardverket om Western Australia. Nedre ryggslutet är kantstött, inlagan något bruntonad, sk[..]

200 kr

av J.R.W. Purves. Inbunden, 1957, 105 sidor med charmigt korrigerat tryckfel på sidan 1. Små avskavningar på ryggen, inlagan lite bruntonad.

200 kr

av A von Lenthe. Inbunden, 1957, 268 sidor + 5 bildbilagor i ficka på bakre omslaget. fräscht exemplar lätt kantstött upptill.

300 kr

Kreuzerzeit (1851-1875) av Carlrichard Brühl och Heinz Thoma. 2 inbundna volymer i blå filt med guldskrift, 1975-76, 139+283 sidor + separat häfte med tabeller I-XXVI fäst på bakre omsl[..]

300 kr

av Otto Yag och John K. Bash. Inbunden, 1965, 153 sidor. Numrerat exemplar 71/300. Detaljerad och väl illustrerad bok. Något slitet omslag, i övrigt fräscht exemplar.

400 kr

av Karl H. Schimmer, Inbunden, 1977, 448 sidor. Detaljerad och väl illustrerad bok. Fräscht begagnat exemplar. (1,8 kg)

800 kr

av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]

800 kr

av Karl H. Schimmer. Inbunden med skyddsomslag, 1983, 314 sidor. Numrerat exemplar 249/500. Dedikerad och signerad av författaren. Uppdaterad med många illustrationer. Delvis solblekt s[..]

200 kr

av P.C. Korteweg. Inbunden 1:a utgåva 1958, 328 sidor. Förfilateli och Posthistoria från Holland under 300 år. Fräscht exemplar i skyddskartong.

2 000 kr

av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]

200 kr

av Edward Brooks. Blå inbindning med guldskrift, 1946, 61 sidor. Signerad av författaren med delvis utsuddad dedikation. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggändarna. Ovanlig.

300 kr

av Paul Dillemann, Privat inbunden, 1929, 245 sidor. Den första handboken om utgåvan. Text på Franska. Fräscht exemplar.

300 kr

av Samuel Chapman. Inbunden med skyddsomslag, 1976, 376 sidor. Handboken beskriver i detalj alla aspekter av "Eagle" och "Maximilan" utgåvorna. Fräsch bok med ålderpåverkat sky[..]

200 kr

av Paul de Smeth och Marquis de Fayolle. Inbunden, 1935, 374 sidor. handbok om de tidiga utgåvorna från Mexico: Posthistoria, stämplar, frimärksutgåvor, förfalskningar. Text på Fransk[..]

200 kr

av R.R. Billings. Inbunden, 1960, 81 sidor. Främre omslaget har släppt i bindningen, Ryggändarna slitna.

200 kr

Helt i nyskick, fortfarande inplastade. (2,8 kg)

300 kr

av Arne Sandström & Anders Sloma. Sveriges första heltäckande samlarguide för vykort. 319 sidor. Helt ny, fortfarande inplastad.

500 kr

by Gert Holstege, Jan Vellekoop, Ruud van den Heuvel and Michael Brekelmans. This handbook in 8 binders published in 1994 and is still sent in portions to subscribers. It is a complete[..]

500 kr

av Leif Nilsson. Inbunden, 2020, 394 sidor. Landstormsfilatelin beskriven med många illustrationer från författarens samling. En heltäckande bok om Landstormsfrimärkenas uppkomst, till[..]

400 kr

Postal History and Philatelic History. Med introduktion på Franska och Engelska, övrig text på Engelska. Boken visar ett urval av de främsta svenska exponaten från Förfilateli, Krono[..]

1 000 kr

Handout för Gustaf Douglas visning av sin samling vid "Collectors Club, New York". Mycket begränsad numrerad upplaga, detta är nr 87/100. Den här boken är en av de mest eftertraktade i [..]

3 000 kr

av Tomas Bjäringer, Lauson Stone och Jan Billgren. Numrerat exemplar 127/200. När denna klassiker publicerades 1986- och bland annat överlämnades till Hans Majestät Kung Carl XVI Gust[..]