Auktionsobjekt
i 14 album. 8 av albumen är 32-sidiga insticksalbum med dubbletter kronologiskt monterade. Dessutom ingår 3 insticksalbum med mängder av miniark, många av dem **. I ett av dessa album s[..]
med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]
mängder av lösa blad och klipp i låda. Mycket Sverige bla 2 samlingar från Vapentyp och framåt. Även diverse svensk filatelistisk litteratur.
gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.
vykort med tyngdpunkt på norra Sverige. Kort från framför allt Lappland, Norrbotten, Västerbotten, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Härjedalen och Jämtland. Ca 600 av korten är av g[..]
automathäften sorterade i kronologisk ordning från Ha1 till HA26 i 3 st trälådor. Bl a ingår HA1 både rättvänt och omvänt samt 7 st HA2. Uppskattningsvis ingår åtminstone 250 automathäf[..]
by Sir John Wilson. Published in 1952 by the Dropmore Press, over 500 unumbered large pages. The extensive catalogue describes in detail the collection of Great Britain and[..]
under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden med vit rygg och guldtryck med skyddsomslag i pergamyn, Upplaga 800 exemplar, 1933, 437 sidor. Vacker och välbevarad bok.
in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.
N14 på koppartryck.
utställningen 5. Nord Phil. Blått tryck på kartong med påklistrad frimärksbild.
visiralbum. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Även ett antal ostämplade Sverige Brev utan gummering i ett av albumen. I lådan finns också ett insticksalbum med God Helg- och and[..]
i pergamynkuvert samt löst i låda. Massor att gå igenom från Vapentyp-modernt.
i DAVO album med egenmonterade fickor. Trevligt välfylld samling som egentligen bara saknar de högsta valörerna. På slutet även Schweiz Förenta Nationerna.
mest ** från Hela världen i 5 album samt sport i 2 halvfulla album. Även ask med ytterligare 100-tals block samt diverse i plastfickor. Äldre-modernt med något O/* inemellan.
med 1000-tals lösa och i buntar samt samlat i kontorspärm. Massor att gå igenom.
Praktexemplar 4, (5), 4. Facit 26.000 kr.
i 4 äldre album. En hel del vackra stämplar på Ringtyp och Oscar II, bättre **/* 1940-50 talet. Orört sedan länge.
Ett relativt glest besatt visiralbum med utvalda bättre märken och serier, ett visiralbum med stor mängd block från South Arabia (många med höga katalogvärden), lite danska och norska *[..]
Totalt 86 serier (de flesta kortserier) samt 24 st block.
bunt med drygt 200 st FDC och minnespoststämplar samt 2 album Ungern stämplat.
Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.
"STOCKHOLM 11.7.1859" sänt via Frankrike till Malaga. Arkivveck över det vänstra märket.
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Ascension, Syda[..]
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]
+ lösa blad. Äldre-modernt framförallt från USA, Österrike med områden, Italien med kolonier, Frankrike, Norge, Ungern etc.
visiralbum. Ofta flera ex av varje, inte minst av de klassiska märkena, varav flera med relativt höga katalogvärden. Även några lite bättre senare utgåvor, diverse reklamsammantryck etc[..]
Helark. Facit 16.500 kr + 10 serier vm Cz = 5.000 kr. Facit tillsammans 21.500 kr.
med 50 märken vardera (Totalt 15 Helark) Facit tillsammans 54.000 kr.
Ett lager av mest Tyska klipp i botten av lådan. 2 st plomberade svenska 1966 och 1964, även 1 öppnad 1964, samt en plomberad men öppnad på sidan (1943). 2 Tyska kilon öppnade men packa[..]
på visirkort och i pergamynkuvert. Äldre-modernt med flera bättre märken.
Praktstämplad "LINKÖPING 16.7.1869".
i 7 album med bättre märken inemellan. Blandad kvalitet.
O/**/* i 3 album. Provisoriska med 4 öre blå halverad på klipp samt korsbandshalvering på klipp och 2/5 öre på klipp. Även F.5-6 på klipp samt hela serien (F.4-8) på filatelistiskt rek-[..]
(3 Visir och 2 Leuchtturm) 1960-tal till 2010, diverse postens julgåvor och lite PT och Maxi kort. Allt i proppfull flyttlåda.
ett antal album (ett par av dem glest besatta), på lösblad och i stor mängd pergamynkuvert. Även lite försändelser. Relativt bra spridning. Lådan väger drygt 21 kg.
47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.
Många med vackra sidenbilder, dubbletter förekommer.
med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.
närmare hälften av gamla formatet. Nästan alla kort svenska och mest topografi. Lådan väger drygt 20 kg.