Auktionsobjekt

Avslutat rop
750 kr

avstämplat "ÖREBRO 8.8.1952". Mottagaren inte känd på adressen och brevet är returnerat till Sverige. Mottageren sökt på ny adress i Göteborg med etikett (Bl.44.) "Postkontoret Götebor[..]

Avslutat rop
750 kr

Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.

Avslutat rop
750 kr

med KPV på de nedersta märkena.

Avslutat rop
750 kr

med delar av 4 påtryck.

Avslutat rop
750 kr

Mest äldre format. Även kopior av tidningsartiklar och diverse historisk information.

Avslutat rop
750 kr

A selection of Thai stamps and related material from Pre-stamp period (ca 1835) to 1910. Inbunden bok med skyddsomslag i kraftig kassett. Utgiven 1989, 240 sidor i färg av en [..]

Avslutat rop
700 kr

Gummeringen har krackelerat och dragit ihop sig så papperet har blivit något vågigt.

Avslutat rop
700 kr

4 vackra brev stämplade 12-13/2 1990 i Eksjö. Facit 3.000 kr.

Avslutat rop
700 kr

Bl a ingår flera lite bättre bandmärken, varav de flesta, t.ex. 1,20 kr svart Postemblem, är **. Som en liten bonus ingår också 55 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
700 kr

inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.

Avslutat rop
700 kr

nominal för drygt 760 kr, kartong med drygt 1,5 kg tvättade frimärken hela världen, lite bältespännarmaterial såsom nålmärken och några medaljer, en enklare stämplad Sverigesamling, lit[..]

Avslutat rop
700 kr

fyllda med ca 650 st begagnade visirblad varav 1 album med vita blad.

700 kr

Precis en sådan lot man kan förvänta sig till försäljning hos Göta Frimärken. Massor av brev och vykort från större delen av världen, äldre-modernt med enstaka lösa frimärken inemellan.

Avslutat rop
700 kr

två Estettalbum, en samling Island O/* 1876-1977 i ett Estettalbum, en tjock pärm blandat Tyskland med stor mängd märken fördelade på många olika områden samt lite annat, t.ex. fyra för[..]

Avslutat rop
700 kr

häften, mest 1980- och 1990-tal men även några modernare. Nominal drygt 2800 kr.

Avslutat rop
700 kr

i visiralbum. Trevlig samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
700 kr

plomberad kilovara från 1978, två äldre brefkortsalbum med vykort samt diverse lösa moderna vykort och andra försändelser, lite frimärken i album och kuvert etc., bl a 30 st rabatt[..]

Avslutat rop
700 kr

Äldre-modernt, både gratulation och topografi med mycket kort från Sverige.

Avslutat rop
700 kr

inklusive några FDC. Främst Norge, Färöarna, Island, Finland, äldre-modernt.

Avslutat rop
700 kr

på brevstycke stämplad Carlskrona 15.9.1856. Intyg Sjöman (1971) "Mycket gott objekt".

Avslutat rop
700 kr

med vykort samt ** märken.

Avslutat rop
700 kr

till spetsen) Okänt ursprung med kunglig krona och posthorn.

Avslutat rop
700 kr

omfattande samlingar BRD och Berlin, både stämplat och **/*, i en mängd album. För det moderna BRD många ** märken med hörnmarginler och även en hel del häften och lite försändelser. Sa[..]

Avslutat rop
700 kr

och block Hela Världen i ett insticksalbum. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
700 kr

Mest från Sverige och Norden med något Tyskland. Prismärkt handlarlager med plastfickor.

Avslutat rop
700 kr

försändelser och minnespoststämplar, resten kuvert med ** frimärken från abonnemang fram tom 2000-talet. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
700 kr

äldre-modernt med delvis många dubbletter. Även lite försändelser inemellan.