Auktionsobjekt
avstämplat "ÖREBRO 8.8.1952". Mottagaren inte känd på adressen och brevet är returnerat till Sverige. Mottageren sökt på ny adress i Göteborg med etikett (Bl.44.) "Postkontoret Götebor[..]
Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.
med KPV på de nedersta märkena.
Mest äldre format. Även kopior av tidningsartiklar och diverse historisk information.
A selection of Thai stamps and related material from Pre-stamp period (ca 1835) to 1910. Inbunden bok med skyddsomslag i kraftig kassett. Utgiven 1989, 240 sidor i färg av en [..]
Gummeringen har krackelerat och dragit ihop sig så papperet har blivit något vågigt.
4 vackra brev stämplade 12-13/2 1990 i Eksjö. Facit 3.000 kr.
Bl a ingår flera lite bättre bandmärken, varav de flesta, t.ex. 1,20 kr svart Postemblem, är **. Som en liten bonus ingår också 55 st rabattfrimärken.
inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.
nominal för drygt 760 kr, kartong med drygt 1,5 kg tvättade frimärken hela världen, lite bältespännarmaterial såsom nålmärken och några medaljer, en enklare stämplad Sverigesamling, lit[..]
fyllda med ca 650 st begagnade visirblad varav 1 album med vita blad.
Precis en sådan lot man kan förvänta sig till försäljning hos Göta Frimärken. Massor av brev och vykort från större delen av världen, äldre-modernt med enstaka lösa frimärken inemellan.
två Estettalbum, en samling Island O/* 1876-1977 i ett Estettalbum, en tjock pärm blandat Tyskland med stor mängd märken fördelade på många olika områden samt lite annat, t.ex. fyra för[..]
häften, mest 1980- och 1990-tal men även några modernare. Nominal drygt 2800 kr.
i visiralbum. Trevlig samling att bygga vidare på.
plomberad kilovara från 1978, två äldre brefkortsalbum med vykort samt diverse lösa moderna vykort och andra försändelser, lite frimärken i album och kuvert etc., bl a 30 st rabatt[..]
Äldre-modernt, både gratulation och topografi med mycket kort från Sverige.
inklusive några FDC. Främst Norge, Färöarna, Island, Finland, äldre-modernt.
på brevstycke stämplad Carlskrona 15.9.1856. Intyg Sjöman (1971) "Mycket gott objekt".
till spetsen) Okänt ursprung med kunglig krona och posthorn.
omfattande samlingar BRD och Berlin, både stämplat och **/*, i en mängd album. För det moderna BRD många ** märken med hörnmarginler och även en hel del häften och lite försändelser. Sa[..]
och block Hela Världen i ett insticksalbum. Högt anskaffningsvärde.
Mest från Sverige och Norden med något Tyskland. Prismärkt handlarlager med plastfickor.
försändelser och minnespoststämplar, resten kuvert med ** frimärken från abonnemang fram tom 2000-talet. Högt anskaffningsvärde.
äldre-modernt med delvis många dubbletter. Även lite försändelser inemellan.