Auktionsobjekt

Avslutat rop
5 000 kr

varav 270 st självhäftande. Nominal 12.690 kr.

Avslutat rop
5 000 kr

ca 570 olika stämplar i visiralbum. Många Prakt/Lyx stämplar inemellan några på klipp. Bland de bättre: Bössgård, Eringsboda, Espö, Fanthyttan, Fulltofta 1879, Hinneryd, Malingbo, Mjell[..]

Avslutat rop
5 000 kr

mest olika och flera små orter. Uppsatta i 3 visiralbum med 60 st 1872, 48 st 1873 och 40 st 1874.

Avslutat rop
5 000 kr

pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?

Avslutat rop
5 000 kr

utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.

Avslutat rop
5 000 kr

de flesta orter inom nuvarande Västergötland. Mest vapentyp till 1950 talet med enstaka moderna märken. Ungefär 450 st märken och 57 försändelser.

Avslutat rop
4 900 kr

Bl a ingår 7 st one penny black. Även ca 500 st one penny red och stor mängd andra Victoramärken, varav flera lite bättre, Även ett flertal bättre märken från tiden efter Victoria. Vi r[..]

Avslutat rop
4 900 kr

med 50 märken vardera (Totalt 15 Helark) Facit tillsammans 54.000 kr.

Avslutat rop
4 900 kr

Klassiskt-modernt i 12 album + bunt urvalshäften och frimärken etc löst i 4 askar. Oorganiserat med massor att gå igenom, bättre märken, svenska ortsstämplar etc. Fyndchanser.

Avslutat rop
4 900 kr

Välfylld med lite bättre märken och serier inemellan, bl.a 1F Ceres. Omfattar perioden 1849 till 1986. I början mest stämplat, från 1930-talet och framåt mer och mer ostämplat till m[..]

Avslutat rop
4 800 kr

stor andel Sverige Brev med många självhäftande. Nominal drygt 17800 kr med mervärde för 42 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
4 800 kr

Safe Dual-album. Nominal drygt 18.800 kr med mycket stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
4 800 kr

Mycket gott exemplar 3,3,4. Facit 18.000 kr.

Avslutat rop
4 800 kr

inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]

Avslutat rop
4 800 kr

Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]

Avslutat rop
4 800 kr

Silver bla: Sverige 5 kr (31 st), 2 kr -42 (13 st), 2 kr -66 (12 st), 1 kr -42 (13 st), 1 kr -68 (6 st) även något USA med 1 st dollar 1884 samt 6 st 1972 och 6 st 1/2 dollar. Några sv[..]

Avslutat rop
4 800 kr

Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.

Avslutat rop
4 700 kr

inemellan, äldre till sent 1990-tal. Allt monterat i två kontorspärmar. Flera lite bättre märken ingår men de flesta sidorna fylls av hundratals fyrblock, nästan alla **. Även lite DVI [..]

Avslutat rop
4 700 kr

i mängder av lösa pergamyn- och vanliga kuvert. Även pergamynlåda med äldre 100-buntar. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
4 700 kr

19 st årsböcker 1992-2009, 6 st årssatser 2010-2015, en mycket välbesatt samling 1996-2009 i ett Leuchtturmalbum, stor mängd häften 1979-2009, samt diverse häftesblock och presen[..]

Avslutat rop
4 700 kr

Överkomplett bladsats med 1 till 6 blad av varje landskap. Extra märken både på framsidan och baksidan av vissa blad.

Avslutat rop
4 600 kr

Schaubek album + en bunt lösa blad med frimärken. Vissa länder tomma/glesa andra mer välbesatta. Bäst torde Tyskland vara, bl.a noterat avart på flygpostserien Rhein/Main 1912 30 pfg Mi[..]

Avslutat rop
4 600 kr

från andra länder) i 3 insticksalbum, varav två är motivsamlingar, en sport och en konst. Bl a ingår ett stort antal bättre kinesiska 1970-talsmärken **/* (det absoluta flertalet **, t.[..]

Avslutat rop
4 600 kr

Praktexemplar 4, (5), 4. Facit 26.000 kr.

Avslutat rop
4 600 kr

till 1943 på visirblad. Några Oscarsmärken, Posthuset (inte den bästa tandningen nedtill), bra Medaljong, Luftpost och Landstorm I-III komplett, starkt bandmärkesavsnitt, Kong[..]

Avslutat rop
4 600 kr

äldre-modernt. Destinationer till Exotiska länder, vackra stämplar, postal kuriosa, olika försändelseslag, skeppspost, reklam etc

Avslutat rop
4 600 kr

Drygt 1.800 st olika stämplar från A-Ö, även samlat på så många olika emissioner som möjligt, så totalt är samlingen på 4.300 märken. Mycket blandad kvalitet på både märken och stämplar[..]

Avslutat rop
4 600 kr

modernt i 19 insticksalbum + lösa blad. Samlat utan någon större organisation, riktigt bra märken bredvid enklare märken. Svenska Ortsstämplar. Fyndchanser.

Avslutat rop
4 600 kr

med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.

Avslutat rop
4 500 kr

löst i låda. Nominal drygt 18.000 kr med det äldsta helt oräknat.

Avslutat rop
4 500 kr

Schaubek-album med fickor. Mängder med bättre klassiska märken, bl a 2 ex av one penny black och många andra bättre Victoria-märken och från tiden efter henne. Mestadels bra kvalitet, m[..]

Avslutat rop
4 500 kr

med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper delvis med många dubbletter på 8 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken oc[..]

Avslutat rop
4 500 kr

Delsamling Frankrike i Leuchtturmalbum 1944-1970. Klassiskt Frankrike på gamla albumblad. Pärm med de populära rödakorshäftena + andra häften. Blad med helkartor tema konstfrimärken. Pä[..]

Avslutat rop
4 500 kr

i 15 insticksalbum och ett Leuchtturmalbum. Många kolonier representerade i små samlingar och lagerböcker inklusive Australien och Nya Zealand klassiskt till nyare. Lite bättre mär[..]

Avslutat rop
4 500 kr

talets början i 9 album + lösa blad. Mycket från Danmark. Många vackra färgglada märken från många olika motivområden. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
4 500 kr

i kontorspärm. Börjar med 3x 4 Skilling, 6 Sk med 1 saknad tand, 8 Sk, Lokalmärken, Vapentyp, Liggande Lejon, Komplett Ringtyp, Bra bandmärken Lejon med ppr och vm, Kongressen till 1 kr[..]

Avslutat rop
4 500 kr

16 st mest EURO valörer + 18 st Danmark med valörer från 2 kr till 500 kr med totalt ca 600 gram silver. Även påse med ca 1,5 kg utländska turistmynt.

Avslutat rop
4 400 kr

kontorspärm + 3 specialalbum: Upper Deck album med fotbollsbilder från World Cup USA 94, Hocker collectors trading cards i 2 album, blandade äldre sportbilder samt ca 220 st äldre Ame[..]

Avslutat rop
4 400 kr

i 5 Lindner Falzlos-album. Stark klassisk del med få luckor, ibland dessutom med flera dubbletter. Även i övrigt en hel del bättre märken, även om ett av posthusen är i sämre kvalitet. [..]

Avslutat rop
4 400 kr

6 visiralbum och 6 insticksalbum från slutet av 1800-talet till 1980-talet med flera lite bättre serier och block.

Avslutat rop
4 400 kr

ca 1970/80 talet. Även plomberad kilovara 1978 från Frimärkshjälpen.

Avslutat rop
4 400 kr

Ofta nyanserat och med flera varianter. Även fyrblock och större enheter. Facit enligt inlämnaren ca 87.000 kr då endast märken med kv på minst 100 kr har räknats.

Avslutat rop
4 300 kr

järn och kopparmynt. Överst några minnesmynt 200 kr (2 st) samt 100 kr (3 st), resten silvermynt: 10 öre (31 st), 25 öre äldre (13 st), 25 öre (2 st) 50 öre äldre (5 st), 50 öre (1 st),[..]

Avslutat rop
4 300 kr

mest olika med flera mindre orter.