Auktionsobjekt
Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]
Facit 21.800 kr ++.
132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
Även en mindre mängd häftesblock. Nominal drygt 11.400 kr.
gröna Leuchtturm-album med fickor. Mycket välbesatt samling med i det närmaste komplett klassisk del. Rekommenderas.
2x F.1 det ena med goda marginaler det andra tätklippt, Oscar I komplett många dubbletter, Vapentyp 1863 komplett med dubbletter (2 SK defekt), 1867 med många dubbletter (3 SK saknas), [..]
Frimärken och häften löst i låda. Nominal drygt 9.000 kr.
Totalt ca 600 vykort inkl några försändelser. Mest topografi med bättre Ångbåtar, Järnvägsstationer, Stockholmsmotiv etc.
Skokartong full med lösa märken, låda häften, Års- och presentböcker. Nominal drygt 11.500 kr.
47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.
allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.
3 st välfyllda bananlådor. 31 st hemmabyggda trälådor (39 cm långa) med pergamynkuvert från Oscar II till 2017. Oftast mycket välfyllda kuvert som tunnas ut lite på slutet med sista låd[..]
Leuchtturm album med fickor. Glest besatt i början med 3 öre Liggande lejon *, enstaka Ringtyp t.13 +Ph, Oscar II till 50 öre, Kongressen komplett *, Föreningen till 1 kr *, många BC/C[..]
välbesatta album. Äldre till halvmodernt. Mängder av länder representerade.
F.47 x 3. Okänd enligt Ferdén.
med innehåll daterat Marstrand 3 maj 1853.
DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.
i äldre Leuchtturmalbum med fickor. Bra Ringtyp, Oscar II och Bandmärken med många olika ppr och vm, Kongressen till 2 kr Föreningen komplett, Bra St.Tjänste och Lösen t.13. Facit ca 61[..]
utvalda märken på mängder av instickskort samt pergamynkuvert. Blandad kvalitet.
i visiralbum. Mest äldre-1940 talet Bla: Antigua, Bahamas, Barbados, Bermuda, New Brunswick, Dominica, Grenada, British Honduras, Fiji, Papua, Samoa, Jamaica, Nova Scotia, [..]
affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]
i 4 äldre album. En hel del vackra stämplar på Ringtyp och Oscar II, bättre **/* 1940-50 talet. Orört sedan länge.
samt bunt med årssatser. Många häften med markeringar, mervärde för drygt 180 st rabattfrimärken/Företagspost. Inemellan något (*) som ej räknas. Nominal drygt 10.800 kr.
och på lösblad etc. Inemellan enstaka Taiwan och Hongkong.
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
Börjar med tsartiden sedan Sovjet och till slut Ryska federationen till 1995. En samling gjord på egengjorda blad i 7 tjocka pärmar. Något gles i början men en hel del från 1930-talet o[..]
26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan så[..]
Facit drygt 33.000 kr tillsammans.
stämplade 1868-1905 på 3 visirblad. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 37.000 kr då endast märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
Schaubekalbum samt separat album ** fyrblock 1936-1969 samt FDC etc 1929-1963 i 3 album, även dubbletter i 2 askar samt kuvert. Något glest på den äldre delen. Presidenter 1890 till 90 [..]
mest 1980-90 talet. Nominal drygt 10.000 kr.
från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]
1856-1999 i tre Lindner Falzlos-album. Nr 1 nytryck, nr 2 bläckmakulerad, Stortandade i något blandad kvalitet. Bra fyrtaliga (Köpenhamnstrycket dock av luckfyllarkvalitet) etc. Från ca[..]
i 8 visiralbum + 5 st insticksalbum samt 2 buntar försändelser. Samlingen börjar med 3x 4 Skilling, 8 skilling (1 saknad tand), 3 öre Svart lokalmärke. Delvis glest besatt och delvis me[..]
1960- till 2000-talet från handlarlager. Totalt handlar det om mer än 1000 tidningar, vissa av dem prismärkta och i plastfickor. Stor variation bland titlarna, men vi hittar t.ex. St[..]
1855-2003 i två Leuchtturm-album med fickor. För de klassiska märkena är albumet ytterst specialiserat med fickor för olika plåtar och typer. Det kan därför se lite glest ut på vissa si[..]
i två separata samlingar, den andra mest 1896-1954. Trevliga samlingar att bygga vidare på.
i 2 SAFE-Dual album. En trevlig samling mest stämplad, bäst på brukssköldarna med lite svårare märken, sedan välfylld utan de allra dyraste blocken och frimärkena. Utmärkt att samla vid[..]
på visirkort och i pergamynkuvert. Äldre-modernt med flera bättre märken.