Auktionsobjekt

Avslutat rop
2 900 kr

Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]

Avslutat rop
2 800 kr

132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
2 800 kr

Även en mindre mängd häftesblock. Nominal drygt 11.400 kr.

Avslutat rop
2 800 kr

gröna Leuchtturm-album med fickor. Mycket välbesatt samling med i det närmaste komplett klassisk del. Rekommenderas.

Avslutat rop
2 800 kr

2x F.1 det ena med goda marginaler det andra tätklippt, Oscar I komplett många dubbletter, Vapentyp 1863 komplett med dubbletter (2 SK defekt), 1867 med många dubbletter (3 SK saknas), [..]

Avslutat rop
2 800 kr

Frimärken och häften löst i låda. Nominal drygt 9.000 kr.

Avslutat rop
2 800 kr

Totalt ca 600 vykort inkl några försändelser. Mest topografi med bättre Ångbåtar, Järnvägsstationer, Stockholmsmotiv etc.

Avslutat rop
2 800 kr

Skokartong full med lösa märken, låda häften, Års- och presentböcker. Nominal drygt 11.500 kr.

Avslutat rop
2 800 kr

47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.

Avslutat rop
2 800 kr

allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.

Avslutat rop
2 800 kr

3 st välfyllda bananlådor. 31 st hemmabyggda trälådor (39 cm långa) med pergamynkuvert från Oscar II till 2017. Oftast mycket välfyllda kuvert som tunnas ut lite på slutet med sista låd[..]

Avslutat rop
2 800 kr

Leuchtturm album med fickor. Glest besatt i början med 3 öre Liggande lejon *, enstaka Ringtyp t.13 +Ph, Oscar II till 50 öre, Kongressen komplett *, Föreningen till 1 kr *, många BC/C[..]

Avslutat rop
2 800 kr

välbesatta album. Äldre till halvmodernt. Mängder av länder representerade.

Avslutat rop
2 800 kr

F.47 x 3. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
2 800 kr

med innehåll daterat Marstrand 3 maj 1853.

Avslutat rop
2 800 kr

DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.

Avslutat rop
2 800 kr

i äldre Leuchtturmalbum med fickor. Bra Ringtyp, Oscar II och Bandmärken med många olika ppr och vm, Kongressen till 2 kr Föreningen komplett, Bra St.Tjänste och Lösen t.13. Facit ca 61[..]

Avslutat rop
2 700 kr

utvalda märken på mängder av instickskort samt pergamynkuvert. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 700 kr

i visiralbum. Mest äldre-1940 talet Bla: Antigua, Bahamas, Barbados, Bermuda, New Brunswick, Dominica, Grenada, British Honduras, Fiji, Papua, Samoa, Jamaica, Nova Scotia, [..]

Avslutat rop
2 700 kr

affärsinnehåll från Adolph Meyer & Co, Göteborg till Kampenhofs Spinneri i Uddevalla. Ej frimärkt men avstämplat "GÖTHEBORG 3.12.1859". Märkt "3" för tredje viktklass, troligen frankera[..]

Avslutat rop
2 700 kr

i 4 äldre album. En hel del vackra stämplar på Ringtyp och Oscar II, bättre **/* 1940-50 talet. Orört sedan länge.

Avslutat rop
2 700 kr

samt bunt med årssatser. Många häften med markeringar, mervärde för drygt 180 st rabattfrimärken/Företagspost. Inemellan något (*) som ej räknas. Nominal drygt 10.800 kr.

Avslutat rop
2 700 kr

Michael von Küenburg.

Avslutat rop
2 700 kr

"ÖRTOFTA" Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
2 700 kr

och på lösblad etc. Inemellan enstaka Taiwan och Hongkong.

Avslutat rop
2 700 kr

utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.

Avslutat rop
2 700 kr

Börjar med tsartiden sedan Sovjet och till slut Ryska federationen till 1995. En samling gjord på egengjorda blad i 7 tjocka pärmar. Något gles i början men en hel del från 1930-talet o[..]

Avslutat rop
2 700 kr

26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan så[..]

Avslutat rop
2 700 kr

Facit drygt 33.000 kr tillsammans.

Avslutat rop
2 700 kr

stämplade 1868-1905 på 3 visirblad. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 37.000 kr då endast märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
2 700 kr

Schaubekalbum samt separat album ** fyrblock 1936-1969 samt FDC etc 1929-1963 i 3 album, även dubbletter i 2 askar samt kuvert. Något glest på den äldre delen. Presidenter 1890 till 90 [..]

Avslutat rop
2 700 kr

mest 1980-90 talet. Nominal drygt 10.000 kr.

Avslutat rop
2 650 kr

från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]

Avslutat rop
2 600 kr

1856-1999 i tre Lindner Falzlos-album. Nr 1 nytryck, nr 2 bläckmakulerad, Stortandade i något blandad kvalitet. Bra fyrtaliga (Köpenhamnstrycket dock av luckfyllarkvalitet) etc. Från ca[..]

Avslutat rop
2 600 kr

i 8 visiralbum + 5 st insticksalbum samt 2 buntar försändelser. Samlingen börjar med 3x 4 Skilling, 8 skilling (1 saknad tand), 3 öre Svart lokalmärke. Delvis glest besatt och delvis me[..]

Avslutat rop
2 600 kr

1960- till 2000-talet från handlarlager. Totalt handlar det om mer än 1000 tidningar, vissa av dem prismärkta och i plastfickor. Stor variation bland titlarna, men vi hittar t.ex. St[..]

Avslutat rop
2 600 kr

1855-2003 i två Leuchtturm-album med fickor. För de klassiska märkena är albumet ytterst specialiserat med fickor för olika plåtar och typer. Det kan därför se lite glest ut på vissa si[..]

Avslutat rop
2 600 kr

i två separata samlingar, den andra mest 1896-1954. Trevliga samlingar att bygga vidare på.

Avslutat rop
2 600 kr

i 2 SAFE-Dual album. En trevlig samling mest stämplad, bäst på brukssköldarna med lite svårare märken, sedan välfylld utan de allra dyraste blocken och frimärkena. Utmärkt att samla vid[..]

Avslutat rop
2 600 kr

på visirkort och i pergamynkuvert. Äldre-modernt med flera bättre märken.