Göta 68 Vårauktion 20 maj
Mest stämplat i början, Nominal mest 1999-2019 med stor andel BREV-märken, Inemellan vackra stämplar. Nominal drygt 12.000 kr.
samt bunt block + oräknad låda Automathäften. Förteckning medföljer över häftena. Nominal enligt inlämnaren drygt 19.000 kr.
i 2 album. Några 100-tals märken samt några försändelser. Riktigt trevlig på det äldre materialet inkl. en del förfilateli.
Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]
"STOCKHOLM 11.7.1859" sänt via Frankrike till Malaga. Arkivveck över det vänstra märket.
i 2 album. Det första med 43 st Förfilateli: Handbrev, Rakstämplar, Bågstämplar, och Fyrkantsstämplar. det andra albumet med 60 försändelser med 4 Skillingsbrev, flera Vapentyp med inri[..]
O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.
+ album diverse **/*, 30 lösa visirblad ** 1940-1990 talet samt 3 presentböcker **.
saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.
40 st företagspost.
Nordtyskland, avstämplat "NORRKÖPING 16.12.1870" med stämpel "NON RECLAMEE".
med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.
1910-1980 i 29 insticksböcker. Tusentals märken. Vackra stämplar inemellan och även många märken med nummer på baksidan. Trevlig låda som väger närmare 22 kg.
Övervägande postfriskt, bra urval bandmärken, ex. F. 171** med god centrering, F. 233b (antydan till veck) och F. 320CB x3 från häfte o.s.v. Postverket 300år är **/*. Även häften mest 1[..]
visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]
i fräsch kvalitet och alla kronvalörer med bra centrering. Facit 27.000 kr ++.
Ringtyp-Modernt. Delvis rörigt samlat med normala märken inemellan.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
utgivna vykort. Mest TRÄFF och LINDENHAGS Förlag. Mycket trevligt parti.
Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]
Facit 21.800 kr ++.
2x F.1 det ena med goda marginaler det andra tätklippt, Oscar I komplett många dubbletter, Vapentyp 1863 komplett med dubbletter (2 SK defekt), 1867 med många dubbletter (3 SK saknas), [..]
47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.
allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.
DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.
i äldre Leuchtturmalbum med fickor. Bra Ringtyp, Oscar II och Bandmärken med många olika ppr och vm, Kongressen till 2 kr Föreningen komplett, Bra St.Tjänste och Lösen t.13. Facit ca 61[..]
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
Börjar med tsartiden sedan Sovjet och till slut Ryska federationen till 1995. En samling gjord på egengjorda blad i 7 tjocka pärmar. Något gles i början men en hel del från 1930-talet o[..]
26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan så[..]
Facit drygt 33.000 kr tillsammans.
stämplade 1868-1905 på 3 visirblad. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 37.000 kr då endast märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
Schaubekalbum samt separat album ** fyrblock 1936-1969 samt FDC etc 1929-1963 i 3 album, även dubbletter i 2 askar samt kuvert. Något glest på den äldre delen. Presidenter 1890 till 90 [..]
mest 1980-90 talet. Nominal drygt 10.000 kr.
från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]
Äldre till modernt med stor andel **/*. Mycket stor mängd. Trevlig post.
Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.
på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]
Alla utgivna av SFF med olika utställningsexponat i varje bok. Fräscht begagnat set.
på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.
brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".
postkontor, kolonier och Am. Eng. zonen med band och nätövertrycken Mi. 36-51. Sammanfattningsvis gott om mellansvåra frimärken, katalogvärdet är mkt högt. Noggrann genomgång rekomme[..]
Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".
försändelser och dokument i 3 album + 1 album med ca 140 st vykort. Flera bra stämplar och försändelser Vapentyp-Ringtyps perioden.
på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.