Göta 68 Vårauktion 20 maj

Avslutat rop
14 500 kr

utvalda märken Skilling Banco-modernt i visiralbum. Massor av vackra stämplar även på lite svårare märken.

Avslutat rop
10 000 kr

med ca 930 st stämplar från ca 178 st olika Postkontor. Många vackra och svåra bla: Gärdagården, Vilske-Marka etc.

Avslutat rop
3 200 kr

i 2 album. Några 100-tals märken samt några försändelser. Riktigt trevlig på det äldre materialet inkl. en del förfilateli.

Avslutat rop
2 800 kr

47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.

Avslutat rop
7 000 kr

1918-1938 bla Trestjärneorden.

Avslutat rop
2 300 kr

i Göteborg. Nästan bara A6-kort, delvis med dubbletter. Många trevliga kort 1950-1970 talet.

Avslutat rop
800 kr

+ löst i skolåda. Tusentals kuvert med vackra illustrationer, delvis med många dubbletter. En samling som säljs i 2 delar, se även lot 73 på denna auktion.

Avslutat rop
7 200 kr

med samlingar från Württemberg, Danzig, Saar (alla 3 epoker), Generalguvernement, Böhmen & Mähren + andra områden i Tjeckoslovakien + andra ockupationer 2VK och lite annat intressant så[..]

Avslutat rop
5 400 kr

ca 950 st olika, mest av äldre format. Massor av trevliga kort. Även kartong och buntar med ytterligare ca 900 st dubbletter och modernare kort.

Avslutat rop
1 100 kr

med ca 800-1000 st vykort både av äldre och modernare format. Bättre kort inemellan.

Avslutat rop
2 900 kr

utgivna vykort. Mest TRÄFF och LINDENHAGS Förlag. Mycket trevligt parti.

Avslutat rop
3 500 kr

Förlaget TRÄFF, massor av trevliga kort.

Avslutat rop
3 400 kr

Drygt 350 st småformatiga kuvert samt några lösa märken bla: 2 häften ** Skogens Skafferi samt 1 ex. Ölands Alvar + 8 lösa märken etc.

Avslutat rop
3 100 kr

+ album diverse **/*, 30 lösa visirblad ** 1940-1990 talet samt 3 presentböcker **.

Avslutat rop
8 800 kr

1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]

Avslutat rop
8 400 kr

Leuchtturmalbum med kassetter. Samlingen är stämplad och välbesatt inklusive block 4-11 (block 1, 2 är tyvärr falskstämplade och bl.3 är kraftigt skadat.) Samlingen har flera lite bättr[..]

Avslutat rop
3 200 kr

Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]

Avslutat rop
4 600 kr

med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.

Avslutat rop
4 900 kr

Välfylld med lite bättre märken och serier inemellan, bl.a 1F Ceres. Omfattar perioden 1849 till 1986. I början mest stämplat, från 1930-talet och framåt mer och mer ostämplat till m[..]

Avslutat rop
5 400 kr

50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).

Avslutat rop
4 500 kr

Delsamling Frankrike i Leuchtturmalbum 1944-1970. Klassiskt Frankrike på gamla albumblad. Pärm med de populära rödakorshäftena + andra häften. Blad med helkartor tema konstfrimärken. Pä[..]

Avslutat rop
800 kr

dock mest från Norden (Inga Sverige). Delvis många dubbletter med enstaka stämplade och inkompletta häften.

Avslutat rop
4 300 kr

i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]

Avslutat rop
3 100 kr

saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.

Avslutat rop
800 kr

+ löst i låda. Tusentals kuvert med vackra illustrationer, delvis med många dubbletter. En samling som säljs i 2 delar, se även lot 55 på denna auktion.

Avslutat rop
3 800 kr

med brevmärken, julmärken, stämpelmärken, Öletiketter, Läsketiketter, Cigarrgördlar etc i 18 album + mängder av lösa blad. Även mapp med äldre (1800-tals) dokument mest Tyskland och Öst[..]

Avslutat rop
1 600 kr

En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).

Avslutat rop
2 100 kr

en samling O/**/* 1862-1895 på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar. Stark klassisk del med många bättre märken. I lådan ingår också ytterligare två album Rumänien, lite oorganiserat m[..]

Avslutat rop
4 500 kr

talets början i 9 album + lösa blad. Mycket från Danmark. Många vackra färgglada märken från många olika motivområden. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
4 000 kr

i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]

Avslutat rop
1 900 kr

Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]

Avslutat rop
800 kr

+ ask med några 100-tals lösa bilder av olika typer. Alla album med olika teman, Filmstjärnor, sport, djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen [..]

Avslutat rop
2 500 kr

1858-1993 i fyra tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Stark klassisk del med flera bättre märken. I övrigt en hel del luckor från de första åren, därefter allt mer välfyllt. Även [..]

Avslutat rop
1 100 kr

1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.

Avslutat rop
8 900 kr

Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]

Avslutat rop
1 200 kr

tre visiralbum. Gott om lite bättre märken och serier, bl a flera dyra klassiska. Även BOB med t.ex. många järnvägsmärken.

Avslutat rop
2 800 kr

allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.

Avslutat rop
3 000 kr

1910-1980 i 29 insticksböcker. Tusentals märken. Vackra stämplar inemellan och även många märken med nummer på baksidan. Trevlig låda som väger närmare 22 kg.

Avslutat rop
3 700 kr

27 insticksböcker. Tyngdpunkt på modernt men även en hel del äldre. Tvättade märken, klipp och försändelser. Mycket stor mängd. Även en hel del REK-etiketter. Trevlig låda med goda fynd[..]

Avslutat rop
2 500 kr

1963, 1965, 1966, 1967.

Avslutat rop
1 800 kr

av äldre format (ca 10-20% A6). Mycket Västergötland och Bohuslän, delvis i plastfickor.

Avslutat rop
3 800 kr

Västergörland och Bohuslän. Alla från Lindenhags förlag i Göteborg som en del av deras arkiv. Oftast oanvända vykort i superb kvalitet, delvis med flera dubbletter och varianter.

Avslutat rop
750 kr

i praktkvalitet. Facit 3.300 kr ++.

Avslutat rop
1 400 kr

i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]

Avslutat rop
1 700 kr

med mest Sverige i 8 insticksalbum 1940-tal till 1978 **/*, låda häften 1950-tal till runt 1980-tal, nominal drygt 5.000 kr, FDC samling 1930-tal till 1990-tal i pärm. Enklare sa[..]

Avslutat rop
2 300 kr

såsom en Sverige samling 1855 till 1968, mest stämplad ett fåtal *. Flera klassiska märken men de svåraste ofta i mycket blandad kvalitet. Annars välbesatt med en del bättre, även en he[..]