Göta 69 Litteraturauktion 26 augusti
under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden med vit rygg och guldtryck med skyddsomslag i pergamyn, Upplaga 800 exemplar, 1933, 437 sidor. Vacker och välbevarad bok.
av Sigge Ringström, H.E. Tester och Jean Boulad d'Humiéres (endast del 3). Part 1: The Caribbean Inbunden med skyddsomslag, 1976, 166 sidor I slutet finns 6 st ark i nytryck av La G[..]
Posthistoria 1698-1718 i 3 delar V:I, V:II och V.III av Teodor Holm. Inbundna i 3 röda band. 1929, 419+427+476 sidor. V:1 och II med solblekta ryggar. (1,9 kg)
the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]
Limmad rygg, 1947, 256 sidor. Något rullad rygg. Det vackraste exemplaret vi sett. Den första av Facit katalogerna. Svår att hitta.
av Paul Ke-Shing Chang. Inbunden i 4 volymer, 1989, Totalt 1925 sidor. 1000-tals svart/vita illustrationer av stämplar, postala markeringar, dokument och försändelser. Text på Kin[..]
of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)
Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 exemplar märkta XXX och 5 författarexemplar I-V, är hela upplagan endast 130 exemplar. Här säljer vi en av [..]
in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.
av Billig/Stiedl. Alla delar 1-44 i 2 privat inbundna volymer, 1933-1936 med 44 st utgivna häften om förfalskningar. 2 mycket fräscha band i blå färg med guldskrift, inlagan med alla hä[..]
saknas enbart nr 3 och 6. Flera helt slutsålda på förlaget. Fräsch begagnad kvalitet. (14 kg)
av Anders Lundgren. Inbunden, 2024, 600 sidor. Boken beskriver Posthistoria och Poststämplar använda både vid de drygt 220 fasta postanstalterna samt på Ångbåts, Järnväg och Lantbre[..]
av Robert Bateman. Primitivt Inbunden med skyddsomslag, 1968, 84 sidor. Numrerat exemplar 88/100. Handtryckt och löst trådinbunden, bakre omslaget har lossat i limningen. Ovanlig.
av Alexander J. Séfi. Inbunden i rött omslag med guldtryck från utgivaren, 1913, 39 sidor. handbok nr 9 i "W.E.P Series". Ovanlig.
av Robert Hoffmann. Limmad rygg, 1948, 220 sidor. Numrerad upplaga 39/minst 221. Klassisk studie av förfalskningar från Uruguay. Ovanlig.
av Karl Köhler. Limmad rygg med tunt kartongomslag (Krigsproduktion), 1940, 136 sidor. Numrerad utgåva 333/500. Classic work edited by the Sponsor of the famous Sieger Literature Award [..]
av S.D. Tchilinghirian och W.S.E Stephen (del 8 av Kieth Tranmer) komplett set av 1:a utgåvor i 8 delar. Limmad rygg med kartongomslag, utgivna 1962-1978, ca 80 sidor per del 1-7, del [..]
av Margaret Hamilton och Brian Pope, Inbunden med skyddsomslag, 1979, 471 sidor. Standardverket om Western Australia. Nedre ryggslutet är kantstött, inlagan något bruntonad, sk[..]
av J.R.W. Purves. Inbunden, 1957, 105 sidor med charmigt korrigerat tryckfel på sidan 1. Små avskavningar på ryggen, inlagan lite bruntonad.
av A von Lenthe. Inbunden, 1957, 268 sidor + 5 bildbilagor i ficka på bakre omslaget. fräscht exemplar lätt kantstött upptill.
Kreuzerzeit (1851-1875) av Carlrichard Brühl och Heinz Thoma. 2 inbundna volymer i blå filt med guldskrift, 1975-76, 139+283 sidor + separat häfte med tabeller I-XXVI fäst på bakre omsl[..]
A record of the first attempts to carry mail by balloon in Great Britain, With a chapter of Dr. Barton and his Dirigible Airship av John Pringle. Inbunden, ca 1928, 126 sidor. Rare[..]
av Otto Yag och John K. Bash. Inbunden, 1965, 153 sidor. Numrerat exemplar 71/300. Detaljerad och väl illustrerad bok. Något slitet omslag, i övrigt fräscht exemplar.
av Karl H. Schimmer, Inbunden, 1977, 448 sidor. Detaljerad och väl illustrerad bok. Fräscht begagnat exemplar. (1,8 kg)
av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]
av Karl H. Schimmer. Inbunden med skyddsomslag, 1983, 314 sidor. Numrerat exemplar 249/500. Dedikerad och signerad av författaren. Uppdaterad med många illustrationer. Delvis solblekt s[..]
av P.C. Korteweg. Inbunden 1:a utgåva 1958, 328 sidor. Förfilateli och Posthistoria från Holland under 300 år. Fräscht exemplar i skyddskartong.
av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]
av Edward Brooks. Blå inbindning med guldskrift, 1946, 61 sidor. Signerad av författaren med delvis utsuddad dedikation. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggändarna. Ovanlig.
av Paul Dillemann, Privat inbunden, 1929, 245 sidor. Den första handboken om utgåvan. Text på Franska. Fräscht exemplar.
av Samuel Chapman. Inbunden med skyddsomslag, 1976, 376 sidor. Handboken beskriver i detalj alla aspekter av "Eagle" och "Maximilan" utgåvorna. Fräsch bok med ålderpåverkat sky[..]
av Paul de Smeth och Marquis de Fayolle. Inbunden, 1935, 374 sidor. handbok om de tidiga utgåvorna från Mexico: Posthistoria, stämplar, frimärksutgåvor, förfalskningar. Text på Fransk[..]
av R.R. Billings. Inbunden, 1960, 81 sidor. Främre omslaget har släppt i bindningen, Ryggändarna slitna.
Helt i nyskick, fortfarande inplastade. (2,8 kg)
av Arne Sandström & Anders Sloma. Sveriges första heltäckande samlarguide för vykort. 319 sidor. Helt ny, fortfarande inplastad.
by Gert Holstege, Jan Vellekoop, Ruud van den Heuvel and Michael Brekelmans. This handbook in 8 binders published in 1994 and is still sent in portions to subscribers. It is a complete[..]
av Leif Nilsson. Inbunden, 2020, 394 sidor. Landstormsfilatelin beskriven med många illustrationer från författarens samling. En heltäckande bok om Landstormsfrimärkenas uppkomst, till[..]
Postal History and Philatelic History. Med introduktion på Franska och Engelska, övrig text på Engelska. Boken visar ett urval av de främsta svenska exponaten från Förfilateli, Krono[..]
Handout för Gustaf Douglas visning av sin samling vid "Collectors Club, New York". Mycket begränsad numrerad upplaga, detta är nr 87/100. Den här boken är en av de mest eftertraktade i [..]
av Tomas Bjäringer, Lauson Stone och Jan Billgren. Numrerat exemplar 127/200. När denna klassiker publicerades 1986- och bland annat överlämnades till Hans Majestät Kung Carl XVI Gust[..]