Göta 69 Litteraturauktion 26 augusti

26 augusti 18:00
300 kr

under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden med vit rygg och guldtryck med skyddsomslag i pergamyn, Upplaga 800 exemplar, 1933, 437 sidor. Vacker och välbevarad bok.

26 augusti 18:00
600 kr

av Sigge Ringström, H.E. Tester och Jean Boulad d'Humiéres (endast del 3). Part 1: The Caribbean Inbunden med skyddsomslag, 1976, 166 sidor I slutet finns 6 st ark i nytryck av La G[..]

26 augusti 18:00
200 kr

Posthistoria 1698-1718 i 3 delar V:I, V:II och V.III av Teodor Holm. Inbundna i 3 röda band. 1929, 419+427+476 sidor. V:1 och II med solblekta ryggar. (1,9 kg)

26 augusti 18:00
700 kr

the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]

26 augusti 18:00
1 000 kr

Limmad rygg, 1947, 256 sidor. Något rullad rygg. Det vackraste exemplaret vi sett. Den första av Facit katalogerna. Svår att hitta.

26 augusti 18:00
1 000 kr

av Paul Ke-Shing Chang. Inbunden i 4 volymer, 1989, Totalt 1925 sidor. 1000-tals svart/vita illustrationer av stämplar, postala markeringar, dokument och försändelser. Text på Kin[..]

26 augusti 18:00
1 000 kr

of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)

26 augusti 18:00
8 000 kr

Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 exemplar märkta XXX och 5 författarexemplar I-V, är hela upplagan endast 130 exemplar. Här säljer vi en av [..]

26 augusti 18:00
500 kr

in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.

26 augusti 18:00
8 000 kr

av Billig/Stiedl. Alla delar 1-44 i 2 privat inbundna volymer, 1933-1936 med 44 st utgivna häften om förfalskningar. 2 mycket fräscha band i blå färg med guldskrift, inlagan med alla hä[..]

26 augusti 18:00
5 000 kr

saknas enbart nr 3 och 6. Flera helt slutsålda på förlaget. Fräsch begagnad kvalitet. (14 kg)

26 augusti 18:00
500 kr

av Anders Lundgren. Inbunden, 2024, 600 sidor. Boken beskriver Posthistoria och Poststämplar använda både vid de drygt 220 fasta postanstalterna samt på Ångbåts, Järnväg och Lantbre[..]

26 augusti 18:00
300 kr

av Robert Bateman. Primitivt Inbunden med skyddsomslag, 1968, 84 sidor. Numrerat exemplar 88/100. Handtryckt och löst trådinbunden, bakre omslaget har lossat i limningen. Ovanlig.

26 augusti 18:00
200 kr

av Alexander J. Séfi. Inbunden i rött omslag med guldtryck från utgivaren, 1913, 39 sidor. handbok nr 9 i "W.E.P Series". Ovanlig.

26 augusti 18:00
300 kr

av Robert Hoffmann. Limmad rygg, 1948, 220 sidor. Numrerad upplaga 39/minst 221. Klassisk studie av förfalskningar från Uruguay. Ovanlig.

26 augusti 18:00
800 kr

av Karl Köhler. Limmad rygg med tunt kartongomslag (Krigsproduktion), 1940, 136 sidor. Numrerad utgåva 333/500. Classic work edited by the Sponsor of the famous Sieger Literature Award [..]

26 augusti 18:00
800 kr

av S.D. Tchilinghirian och W.S.E Stephen (del 8 av Kieth Tranmer) komplett set av 1:a utgåvor i 8 delar. Limmad rygg med kartongomslag, utgivna 1962-1978, ca 80 sidor per del 1-7, del [..]

26 augusti 18:00
200 kr

av Margaret Hamilton och Brian Pope, Inbunden med skyddsomslag, 1979, 471 sidor. Standardverket om Western Australia. Nedre ryggslutet är kantstött, inlagan något bruntonad, sk[..]

26 augusti 18:00
200 kr

av J.R.W. Purves. Inbunden, 1957, 105 sidor med charmigt korrigerat tryckfel på sidan 1. Små avskavningar på ryggen, inlagan lite bruntonad.

26 augusti 18:00
200 kr

av A von Lenthe. Inbunden, 1957, 268 sidor + 5 bildbilagor i ficka på bakre omslaget. fräscht exemplar lätt kantstött upptill.

26 augusti 18:00
300 kr

Kreuzerzeit (1851-1875) av Carlrichard Brühl och Heinz Thoma. 2 inbundna volymer i blå filt med guldskrift, 1975-76, 139+283 sidor + separat häfte med tabeller I-XXVI fäst på bakre omsl[..]

26 augusti 18:00
300 kr

A record of the first attempts to carry mail by balloon in Great Britain, With a chapter of Dr. Barton and his Dirigible Airship av John Pringle. Inbunden, ca 1928, 126 sidor. Rare[..]

26 augusti 18:00
300 kr

av Otto Yag och John K. Bash. Inbunden, 1965, 153 sidor. Numrerat exemplar 71/300. Detaljerad och väl illustrerad bok. Något slitet omslag, i övrigt fräscht exemplar.

26 augusti 18:00
400 kr

av Karl H. Schimmer, Inbunden, 1977, 448 sidor. Detaljerad och väl illustrerad bok. Fräscht begagnat exemplar. (1,8 kg)

26 augusti 18:00
800 kr

av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]

26 augusti 18:00
800 kr

av Karl H. Schimmer. Inbunden med skyddsomslag, 1983, 314 sidor. Numrerat exemplar 249/500. Dedikerad och signerad av författaren. Uppdaterad med många illustrationer. Delvis solblekt s[..]

26 augusti 18:00
200 kr

av P.C. Korteweg. Inbunden 1:a utgåva 1958, 328 sidor. Förfilateli och Posthistoria från Holland under 300 år. Fräscht exemplar i skyddskartong.

26 augusti 18:00
2 000 kr

av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]

26 augusti 18:00
200 kr

av Edward Brooks. Blå inbindning med guldskrift, 1946, 61 sidor. Signerad av författaren med delvis utsuddad dedikation. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggändarna. Ovanlig.

26 augusti 18:00
300 kr

av Paul Dillemann, Privat inbunden, 1929, 245 sidor. Den första handboken om utgåvan. Text på Franska. Fräscht exemplar.

26 augusti 18:00
300 kr

av Samuel Chapman. Inbunden med skyddsomslag, 1976, 376 sidor. Handboken beskriver i detalj alla aspekter av "Eagle" och "Maximilan" utgåvorna. Fräsch bok med ålderpåverkat sky[..]

26 augusti 18:00
200 kr

av Paul de Smeth och Marquis de Fayolle. Inbunden, 1935, 374 sidor. handbok om de tidiga utgåvorna från Mexico: Posthistoria, stämplar, frimärksutgåvor, förfalskningar. Text på Fransk[..]

26 augusti 18:00
200 kr

av R.R. Billings. Inbunden, 1960, 81 sidor. Främre omslaget har släppt i bindningen, Ryggändarna slitna.

26 augusti 18:00
200 kr

Helt i nyskick, fortfarande inplastade. (2,8 kg)

26 augusti 18:00
300 kr

av Arne Sandström & Anders Sloma. Sveriges första heltäckande samlarguide för vykort. 319 sidor. Helt ny, fortfarande inplastad.

26 augusti 18:00
500 kr

by Gert Holstege, Jan Vellekoop, Ruud van den Heuvel and Michael Brekelmans. This handbook in 8 binders published in 1994 and is still sent in portions to subscribers. It is a complete[..]

26 augusti 18:00
500 kr

av Leif Nilsson. Inbunden, 2020, 394 sidor. Landstormsfilatelin beskriven med många illustrationer från författarens samling. En heltäckande bok om Landstormsfrimärkenas uppkomst, till[..]

26 augusti 18:00
400 kr

Postal History and Philatelic History. Med introduktion på Franska och Engelska, övrig text på Engelska. Boken visar ett urval av de främsta svenska exponaten från Förfilateli, Krono[..]

26 augusti 18:00
1 000 kr

Handout för Gustaf Douglas visning av sin samling vid "Collectors Club, New York". Mycket begränsad numrerad upplaga, detta är nr 87/100. Den här boken är en av de mest eftertraktade i [..]

26 augusti 18:00
3 000 kr

av Tomas Bjäringer, Lauson Stone och Jan Billgren. Numrerat exemplar 127/200. När denna klassiker publicerades 1986- och bland annat överlämnades till Hans Majestät Kung Carl XVI Gust[..]