Auktionsobjekt
med mest Sverige i 8 insticksalbum 1940-tal till 1978 **/*, låda häften 1950-tal till runt 1980-tal, nominal drygt 5.000 kr, FDC samling 1930-tal till 1990-tal i pärm. Enklare sa[..]
med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.
Nordtyskland, avstämplat "NORRKÖPING 16.12.1870" med stämpel "NON RECLAMEE".
med fickor. En trevlig samling utan de allra svåraste.
stämplat "STOCKHOLM 4.12. 222.TUR". Facit 11.000 kr.
ostämplade på klipp. Även några klipp med ostämplade högvalörer, Företagspost och julpostmärken.
pergamynkuvert med frimärken från en mängd olika länder. Även t.ex. ett par insticksalbum med märken samt en relativt omfattande samling cigarretiketter.
frimärken och häften. Oräknat mervärde för 17 rabatthäften etc. Nominal drygt 48.500 kr
Hela världen, klassiskt till modernt. Mycket Syd/Mellanamerika, Asien med äldre Kina inemellan. Massor att gå igenom.
Tjeckoslovakien, Spanien och Grekland i 14 album + lösa blad. Klassiskt-modernt i trevlig blandning.
insticksalbum monterade landsvis. Övervägande **/* och enbart utom-Europa.
i två separata samlingar, den andra mest 1896-1954. Trevliga samlingar att bygga vidare på.
lot med 4 st helsaker med minnespoststämpel från Invigningen "GÖTEBORG 30.V.25" varav 2 olika placeringskort adresserade till Överkontrollör Holmberg och Överpostmästaren Holmberg.
i form av års- och häftesårssatser, varav många från 2000-talet. Även lite presentsatser, miniblock samt löst i låda etc. Nominal drygt 35.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även stort[..]
mängder av ** presentsatser inklusive 2 st ** årsböcker Sverige 1994 + 1995 samt 2x Images of Sweden, Samlad Nominal drygt 1.100 kr. Svensk plomberad kilovara 1973 och dito Norge 1968. [..]
dubbletter i pergamynkuvert. Massor att gå igenom.
de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
insticksalbum + ca 250 st lösa klippta visirblad. Äldre-modernt med mest enklare märken.
by Sir John Wilson. Published in 1952 by the Dropmore Press, over 500 unumbered large pages. The extensive catalogue describes in detail the collection of Great Britain and[..]
in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.
Nr 1-13, 15-18, 21-24 varav nr 1,2,23,24 är 1:a tryckningar resterande nummer tryckta 1971-1979, de flesta i mycket bra kvalitet (nr 7 och 8 dock med lösa sidor) Även album Hergés ark[..]
med massor att gå igenom i 7 album + lösa blad. Även 4 askar och pergamynlådor.
visiralbum + ca 300 st mest svarta visirblad (de flesta i bra kvalitet). Dessutom 11 album + lösa blad med diverse stämplat övriga världen av mest enklare karaktär inklusive några försä[..]
Svenska sedlar nominellt värde 1.050 kr med (1) 500 kr, (2) 100 kr, (21) 10 kr och (28) 5 kr samt 2 st olika 1 kr.
17 insticksalbum med frimärken ganska stor andel motiv, vidare 2 andra album varav ett Facit Gripen med en Danmarksamling. Mycket att gå igenom.
äldre bestick, Zeiss + Kodak Kamera, Bauer 88F Filmkamera, 3 kikare, cigarrlåda med diverse smått: klockor, pennkniv, tändare, manschettknappar etc.
ifylld fyrkantsstämpel "WISBY 6.8.1857". Omtandad med igenlagda riss i övre marginalen.
LYX stämplad "EKSJÖ 3.3.1871" med mindre del av andrastämpel.
på omvänt märke "ENGELHOLM 26.9.1865".
Leuchtturm-album (1973-1996), dels två Safe Dual-album (1997-2011). I det närmaste komplett samling, även med många souvenirark inkl. Garbo. Nominal närmare 18.000 kr med stor andel Sve[..]
50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).
en samling O/**/* 1862-1895 på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar. Stark klassisk del med många bättre märken. I lådan ingår också ytterligare två album Rumänien, lite oorganiserat m[..]
modernt sorterat i pergamynkuvert i stor kartong. Massor att gå igenom. Stämplar?
originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.
Nauru 5 Sh **, Tasmanien 1 Sh * och Hongkong 1 $ ** i 8-block med gutterpar.
varav 11 försändelser frankerade med Tyska frimärken (1 från Österrike) och 7 med svensk frankering.
the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]