Göta 69 Litteraturauktion 26 augusti
av Tomas Bjäringer och Gustaf Douglas. halvfransk inbindning, 2005, 267 sidor. Numrerat exemplar 99/125. När Sveriges första frimärken fyllde 150 år publicerades denna bok om den lägs[..]
av Fredrik Nilsson. Inbunden, 2024, 293 sidor. Utgiven i en första upplaga om 200 exemplar. Helt ny bok, fortfarande inplastad.
in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.
av Leif Nilsson. Inbunden, 2020, 394 sidor. Landstormsfilatelin beskriven med många illustrationer från författarens samling. En heltäckande bok om Landstormsfrimärkenas uppkomst, till[..]
A record of the first attempts to carry mail by balloon in Great Britain, With a chapter of Dr. Barton and his Dirigible Airship av John Pringle. Inbunden, ca 1928, 126 sidor. Rare[..]
av SFF. Inbunden Bibliofilupplaga numrerat exemplar 126/200. 1946, 360 sidor. Fräscht exemplar i rött band med avskavningar på kanten av de guldpläterade bladen.
Patrick Maselis Samling dokumenterad på 324 sidor inbunden bok med skyddsomslag. Några veck på skyddsomslaget annars i fint skick.
av Guillermo F. Gallegos och Joseph D. Hahn. 2021. 878 sidor. Resultatet av 40 års forskning av frimärksutgåvor och posthistoria. Beskriver tryckning, typer, varianter, essäer och pro[..]
Förlagsinbundet numrerat band nr 3/6 av alla utgivna specialnummer som såldes separat utanför tidningens prenumeration. #1. 5 kr Posthuset, #2. Kung Oscar II Jubileumsbrevkortet 1897, #[..]
Robson Lowe 1962-1964 tillsammans med reklamfolder av Maurice Burrus samlingar Engelska Samväldet etc. Alla kataloger med bilagd resultatlista. Bla: Godahoppsudden, Australienska [..]
A selection of Thai stamps and related material from Pre-stamp period (ca 1835) to 1910. Inbunden bok med skyddsomslag i kraftig kassett. Utgiven 1989, 240 sidor i färg av en [..]
av Claes Hederstierna. 2021, häftad, 64 sidor.
Det första numret i en ny design och med ny redaktör. 95 sidor. Eftersökt.
av Kurt Hansen og Ole Maintz. Inbunden, 1996, 169 sidor, omslaget med stukat övre främre hörn.
av Gunnar Dahlvig och Jonas Hällström. Inbunden, 2011, 125 sidor. Numrerad upplaga 004/100. Nyskick.
With the dates when they were issued. Compiled from the records at the General Post Office av H.C.Westley. inbunden med rött skyddsomslag, 1950, 170 sidor. Fräsch bok med slitet s[..]
av Martin Mörck. Inbunden, 2000, 103 sidor. Fräsch bok med en liten reva på främre omslaget.
av Hugo Krötzsch. Inbunden, 1908, 116 sidor. Fräsch kvalitet med några veck på omslaget och ett borttaget exlibris på insidan av omslaget. Ex. Biblioteket SFF
av Mats Ingers. Inbunden, 2021, 336 sidor. En guidad visningen av författarens exponat på 128 sidor samt en inledande handbok om Vapenperiodens traditionella filateli och posthistoria 1[..]
& Liggande Lejon av Mikael Carlsson. Inbunden, 2022, 276 sidor. Boken innehåller 5147 brev till utlandet där Vapentyp öre eller Liggande Lejon ingår i frankeringen. 1132 inrikes brev (e[..]
av Bernt Fossum. Inbunden, 2003, 136 sidor. Ett komplett utställningsexponat om Norges två första utgåvor. Begagnat exemplar med något kantstött omslag och några avskavningar.
1870-1871 av Ernst M. Cohn. Inbunden, 1995, 113 sidor. Fräsch kvalitet med mindre reva i skyddsomslaget.
Die Sammlung Silvain Wyler. Inbunden med skyddsomslag, 2012, 200 sidor. Boken redovisar hela utställningsexponatet. All text på tyska. Nyskick. (1,6 kg)
Altdeutschland- und Österreich-Raritätrn des 19.Jahrhunderts. Inbunden med skyddsomslag, 2012, 213 sidor. Boken visar vacker filateli av hög kvalitet från Tyska Stater och Klassiskt Öst[..]
La collection "Besancon". Inbunden med skyddsomslag, ca 2012, 112 sidor. Helt ny bok fortfarande inplastad. Fransk text.
and Important Collections Sold in public 1907-2020 av Thomas Bjäringer och Jonas Hällström. Inbunden, 2020, 75 sidor. I denna bibliografi dokumenteras 233 auktionstillfällen i världen f[..]
Oval design av Gustaf Douglas. Inbunden, 2019, 140 sidor. Nummer 155 av 175. den 28 februari 2019 presenterade Gustaf Douglas sin samling Klassiskt Finland 1845-1859 i London för "The [..]
Den första publicerade tillägget till de fyra originalvolymerna i separat kassett. Inbunden, 2020. Totalt utgivet 104 exemplar: 64 numrerade, 35 identifierade XXX samt 5 f[..]
av Rev. L.L.Tann. Limmad rygg, kopierad inlaga, 1980, 257 sidor. Specialiserad handbok om Vapenutgåvan Ryssland 1902-1920. Svaga fläckar på bakre omslaget, förstärkt rygg med blå tejp.
av Melitonyan, Tsukanov, Larina och Velichko. Inbunden, 2004, 127 sidor. Tvåspråkig med Rysk och Engelsk text. Fräscht begagnat exemplar.
av Ernst Killander. Halvfransk inbindning, 1929, 368 sidor. Inlaga med komplett set av 1928-års jubileumsfrimärken övertryckta "Makuleras". Kantstött omslag med små fläckar och avskr[..]
av Crüsemann och Schlimgen band II del 1-7. Limmad rygg, 7 st häften i fräsch kvalitet. Text på Tyska.
del I-VI av Lasse Nielsen, 6 st inbundna band, 2001. Begagnat set i fräsch kvalitet. (5,6 kg)
stämplar år 1819-1982 av Åke Persson, Västerbottens Läns makuleringsstämplar 1819-1986 av Erik Idhult, Handbok över Kristianstads Läns Makuleringsstämplar av Handbok över Malmöhus Läns [..]
Auktionskataloger med resultatlistor (3,4 kg)
Utgiven av SFF som en minnesskrift vid de svenska frimärkenas 50-års jubileum. Inbunden med guldtryck i relief, 1905, 322 sidor. Mycket fräscht välbevarat exemplar i mörkblå färg med lä[..]
Ebel 1985: Grand-Prix-Collection Schweden "Ulf Ivarsson", Feldman 1990: incl. John Ahlström, Feldman 2009 The "Gute" collection part II, Ebel 1980 Spezialteil Schweden.
Danska Postverkets gåva på UPU Kongressen i Cairo 1934. Med inklistrade frimärksutgåvor 1929-1934 bla. cancermärkena, Chr. X Födelsedag, Luftpost 50 öre/1 kr, Böljelinjer/Karavell typ 1[..]
av J. Schmidt-Andersen. Limmad rygg, 1951, 293 sidor, med skyddsomslag. Fräscht begagnat skick med exlibris från tidigare ägare. (1,5 kg)
av Peer Lorentzen. Privat inbunden färgkopia av utställningsexponat på 8 ramar som erhålligt en Guldmedalj på Nordia 2002. Avskavning på nedre ryggslutet.
Bägge med halvfransk inbindning och 415 respektive 503 sidor. 1920 års postfördrag genomfördes i Madrid och 1929 i London. Den tidigare boken med avskavningar på rygg och omslagets kant[..]
av Dimitri P. Zaphiriou. Inbunden i stort format med skyddsomslag, 1987, 560 sidor. Fräscht begagnat exemplar. (2,9 kg)
av O.Koefoed. Vackert inbunden med upphöjd guldrelief av Postverkets Vapen, 1901, 152 sidor. Med nytryck av bla Rigsbankskilling. En sällsynt bok i mycket bra begagnat skick.
av Hugh J. Baker och J. David Baker. Inbunden med skyddsomslag, 1985, 343 sidor. En sammanställning av artiklar tidigare publicerade i Stamps Magazine 1962-1969. Fräscht begagnat skick [..]
Festschrift zur erinnerung an die 50 jährige wiederkehr des gründungstages des Hamburg-Altonaer Briefmarken-sammler-vereins zu hamburg R.V. Inbunden, 1935, 153 sidor + separat häfte på [..]
av Jean J. Winkler. Inbunden, 1968, 554 sidor. Lätt kantstött omslag, Fräscht exemplar.
av Walter Kruschel. Inbunden med skyddsomslag, 1987, 377 sidor + karta i ficka på slutet. Fräscht exemplar. (1,9 kg)
Det Danska Postväsendets 300-års jubileum utgiven av Kjobenhavns Philatelistklub, Privat halvfransk inbindning, 1925, 151 sidor. Handbok och specialkatalog över Danska frimärken under d[..]
av Jensen, Kaaber & Jessen. Inbunden med skyddsomslag, 1990, ca 300 sidor. Handbok med information om alla Danska postorter. fräscht exemplar med liten reva i skyddsomslaget.
av Åke Rietz. Limmad rygg, 2014, 155 sidor. Fräscht exemplar.
mit Eröffnungsdatum und Schlussdatum von amtlichen Unterlagen zusammengestellt. (The Postmarks of the Postal services of Estonia 1918-1940 with opening and closing dates, compiled by [..]
av Schmidt-Andersen. Inbunden, 1951, 293 sidor. Handboksklassiker komplett med 10 nytryck. Fräscht exemplar.
av Frederic J. Patka. Inbunden, 1989, 871 sidor. A magnificent postal history study. This enormous volume covers in great detail the postal history of the Austrian Navy prior to the[..]
av Otto Kugelberg. Inbunden, 1894, 280 sidor. Knäckt och delvis lagad rygg.
av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 56/60, 1952, 396 sidor. Svensk handboksklassiker i utsökt skick. (1,1 kg)
av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 152/200, 1936, 238 sidor. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggen.
av James W. Milgram. Inbunden, 2009, 408 sidor. A large full color book with over 750 big illustrations, 19 chapters on all aspects of Postal usages and Patriotic stationery etc.[..]
av Galen D. Harrison. Inbunden, 1997, 307 sidor. Union and Confederate covers from 83 Union and 58 Confederate Prisons, compiled from a census of over 2,700 covers, earliest and latest[..]
av August Dietz. Inbunden, nytryck 1989 Laurence edition, 439 sidor. Lätt kantstött omslag.
of Stamps and Postal History av Confederate Stamp Alliance. Halvfransk inbindning, 2012, 528 sidor. The catalog covers numerous facets of Confederate Philately: Postmaster[..]
av Jim Milgram. Inbunden med skyddsomslag, 2016, 560 sidor. Fräscht exemplar av en vacker bok med över 1100 färgillustrationer. (2,1 kg)
A guide to Across-the-Lines Postal History av Steven C. Walske och Scott R. Trepel. Inbunden, 2008, 283 sidor. Fräscht exemplar.
Benevolences av Alvin och Marjorie Kantor. Inbunden, 1992, 304 sidor. each Fair is individually covered with respect to both the philatelic and historic aspects with many illustrations[..]
Postal History av James L.D. Monroe. Inbunden, 2009, 156 sidor. A presentation of a world class exhibit of Confederate States of America. Fräscht exemplar.
av William R. Weiss Jr. Inbunden, 1995, 839 sidor. Över 5.000 illustrationer. (3 kg)
av E.A.Hellman. Halvfransk inbindning med skyddsomslag, 1961, 413 sidor. tryckt i 2 olika upplagor, A: 30 st, B: 470 st numrerade exemplar. Detta är nr 28/30 av Upplaga A. The classic [..]
angående Postväsendet hwilka Postbetienterna i gemen och Postmästarna i synnerhet....... Inbunden, ca 1707, några hundra sidor med förordningar, Postvägar och avgifter och ordregister l[..]
under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden, 1933, 437 sidor. Tryckt i 800 exemplar. Slitet och solblekt omslag med fräsch inlaga.
af John Spohr. Häfte tryckt i 100 st numrerade exemplar, detta är nr 60 signerat av författaren, 1934, 16 sidor. Fettfläckar, veck och en avriven etikett på baksidan av omslaget. Märkt [..]
Auktionskatalog H. Lichtenstein AB. Häfte, 1923. 1285 st utrop inklusive den Gula Treskillingen. Fräscht exemplar av "Standard" katalogen med litet riss i ryggen och något vikt/böjt oms[..]
utgiven av Harry Wennberg. Häfte, 1922, 20 sidor. Harry Wennberg köpte större delen av Ferrari's Svenska samling, styckade den och sålde allt i en egen auktionskatalog. Vältummat exem[..]
av Justus Anderssen och Henrik Dethloff. Limmad rygg utgiven av Kristiania Filatelist-Klubs Forlag, 1924, 188 sidor. tryckt i 1000 numrerade exemplar, detta är nr 158. Komplett med [..]
(I) Gustaf V Profil Höger, (III) Sverige Vapentyp och Liggande Lejon 1858-1872, (IV) Sverige Lösenförsändelser fram till 1892, (V) Sverige Kung Oscar II 1885-1911, (VII) Svensk Pos[..]
av Valter V. Johansson. 3 inbundna delar (I-III), 1994, 766 st kopierade sidor. (3 kg)
av Vambola Hurt och Elmar Ojaste. Inbunden, 1986, 768 sidor + Supplement 1988 på 80 sidor med limmad rygg. I nyskick. (2 kg)
av A.B. Earée. 2 inbundna volymer A-L och M-Z, 3:e utgåvan 1905, Totalt 709 sidor. Fräscha arbetsexemplar, del II med något löst omslag. Det första Världsomspännande verket om klassis[..]
(Including the forerunners in the Cape, Natal, Orange Free State, Transvaal, Basutoland, Bechuanaland, Swaziland etc.) av Ralph F. Putzel. 4 inbundna delar med skyddsomslag, 1986-1990,[..]
Band 1-4 och 6 i gröna vackert privat inbundna band. En av filatelins biblar. Fräscha band med lätt avskavda ryggändar och bruntonad inlaga. (3 kg)
av Oleg A. Fabergé. Inbunden i blå läderimitation med guldskrift. Numrerat exemplar 417/600 med kartor i ficka på bakre omslaget, 1993, 431 sidor. Text på engelska med många illus[..]
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1970, 329 sidor. Ej numrerat exemplar dedikerat till Gunnar Sandberg och signerat av författaren. Mycket vackert exemplar. En [..]
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1981, 313 sidor. Japansk utgåva med huvudrubriker översatta till Engelska. Numrerad 725 och dedikerad till G.Sandberg samt si[..]
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg, 1971, 209 sidor + separat häfte på 57 sidor med en engelsk och en fransk översättning. Mycket vackert exemplar av den Japanska utgåvan utan num[..]
av Kungliga Generalpoststyrelsen, utgiven i samband med Världspostkongressen i Stockholm 1924, 348 sidor. Privat halvfranskt inbunden med ribbad läderrygg och guldskrift. Vacker med s[..]
Tryckt i 2 storformatiga delar (250x335 mm) med text på Franska. Tome I: Matiéres soumises aux Délibérations du Congrés, 517 sidor. Tome II: Travaux du Congrés (Délibérations, actes Déf[..]
by Sir John Wilson. Published in 1952 by the Dropmore Press, over 500 unumbered large pages. The extensive catalogue describes in detail the collection of Great Britain and[..]
av Antonio de Guezala Ayrivié. Inbunden, 1940, 355 sidor. En heltäckande bok om frimärksutgåvan: Plåtning, varianter, tryckfel, nytryck och stämplar, med många och detaljerade illust[..]
Stamp Auctions. Hardback (private) Catalogue + Photoplates, 1959, 65+75 pages. Interesting and unusual. Omslaget med lätt slitna hörn, inlagan i mycket bra skick.
med tillhörande expeditionsreglementen avslutade vid Världspostkongressen i London, Kairo, Buenos Aires. Alla med halvfransk inbindning i fräsch kvalitet. (6,2 kg)
Swiss Letter Mail to Foreign Countries av Richard Schäfer. Inbunden, 1995, 448 sidor med 300 illustrationer i färg och 200 svart/vita inklusive portosatser, text på tyska. Begagnad ex[..]
del I-V. Limmad rygg, 1954, totalt 1506 sidor i 5 volymer. Enkla omslag i blå kartong med delvis blekta och smutsiga ryggar och några veck, inlagor fräscha delvis med smuts på bla[..]
Edition du Centenaire entiérement revue et corrigée, avec une introduction, des notes et des commentaires par Emmanuel Blanc. Inbunden med läderrygg och guldtryck, 1949, 374 sidor med t[..]
Originating at Sea, on Land and in the Air av A.E. Hopkins. Tredje utgåvan Inbunden med skyddsomslag, 1967, 180 sidor. Skyddsomslaget med några veck. Klassisk handbok i den senaste och [..]
Volume I New York State av Donald Scott Patton. Inbunden med skyddsomslag, 1967, 350 sidor. A study of the history, the adhesive stamps with their reprints and forgeries. Fräscht [..]
av E.D. Bacon. Stanley Gibbons Philatelic Handbooks No 6. Limmad rygg, 1899, 168 sidor. Övre delen av ryggen saknas (ca 2 cm) bindningen intakt, ryggen och kanterna av omslaget lätt m[..]
av M.C. Nathan. Inbunden, 1973, 281 sidor. Ett fräscht exemplar.
Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]
av Horst Milde och Erich Schmidt. Inbunden utan skyddsomslag i kassett, 1972, 547 sidor. Praktfullt standardverk om Sachsen filateli och posthistoria. Fräscht exemplar med privat [..]
av Rudolf Friederich. Inbunden, 2:a upplagan 1894, 176 sidor + 20 sidor med avbildningar. Mycket fräscht exemplar.
Utgivare Carl Johan Hellberg (Postdirektör vid svenska postkontoret i Hamburg). Första årets 8 tidningar inbundna, upplaga 180 exemplar, att utdelas till samtliga Postkontor. Ti[..]
under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden med vit rygg och guldtryck med skyddsomslag i pergamyn, Upplaga 800 exemplar, 1933, 437 sidor. Vacker och välbevarad bok.
av Sigge Ringström, H.E. Tester och Jean Boulad d'Humiéres (endast del 3). Part 1: The Caribbean Inbunden med skyddsomslag, 1976, 166 sidor I slutet finns 6 st ark i nytryck av La G[..]
Posthistoria 1698-1718 i 3 delar V:I, V:II och V.III av Teodor Holm. Inbundna i 3 röda band. 1929, 419+427+476 sidor. V:1 och II med solblekta ryggar. (1,9 kg)
the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]
Limmad rygg, 1947, 256 sidor. Något rullad rygg. Det vackraste exemplaret vi sett. Den första av Facit katalogerna. Svår att hitta.
av Paul Ke-Shing Chang. Inbunden i 4 volymer, 1989, Totalt 1925 sidor. 1000-tals svart/vita illustrationer av stämplar, postala markeringar, dokument och försändelser. Text på Kin[..]
of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)
Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 exemplar märkta XXX och 5 författarexemplar I-V, är hela upplagan endast 130 exemplar. Här säljer vi en av [..]
av Billig/Stiedl. Alla delar 1-44 i 2 privat inbundna volymer, 1933-1936 med 44 st utgivna häften om förfalskningar. 2 mycket fräscha band i blå färg med guldskrift, inlagan med alla hä[..]
saknas enbart nr 3 och 6. Flera helt slutsålda på förlaget. Fräsch begagnad kvalitet. (14 kg)
av Anders Lundgren. Inbunden, 2024, 600 sidor. Boken beskriver Posthistoria och Poststämplar använda både vid de drygt 220 fasta postanstalterna samt på Ångbåts, Järnväg och Lantbre[..]
av Robert Bateman. Primitivt Inbunden med skyddsomslag, 1968, 84 sidor. Numrerat exemplar 88/100. Handtryckt och löst trådinbunden, bakre omslaget har lossat i limningen. Ovanlig.
av Alexander J. Séfi. Inbunden i rött omslag med guldtryck från utgivaren, 1913, 39 sidor. handbok nr 9 i "W.E.P Series". Ovanlig.
av Robert Hoffmann. Limmad rygg, 1948, 220 sidor. Numrerad upplaga 39/minst 221. Klassisk studie av förfalskningar från Uruguay. Ovanlig.
av Karl Köhler. Limmad rygg med tunt kartongomslag (Krigsproduktion), 1940, 136 sidor. Numrerad utgåva 333/500. Classic work edited by the Sponsor of the famous Sieger Literature Award [..]
av S.D. Tchilinghirian och W.S.E Stephen (del 8 av Kieth Tranmer) komplett set av 1:a utgåvor i 8 delar. Limmad rygg med kartongomslag, utgivna 1962-1978, ca 80 sidor per del 1-7, del [..]
av Margaret Hamilton och Brian Pope, Inbunden med skyddsomslag, 1979, 471 sidor. Standardverket om Western Australia. Nedre ryggslutet är kantstött, inlagan något bruntonad, sk[..]
av J.R.W. Purves. Inbunden, 1957, 105 sidor med charmigt korrigerat tryckfel på sidan 1. Små avskavningar på ryggen, inlagan lite bruntonad.
av A von Lenthe. Inbunden, 1957, 268 sidor + 5 bildbilagor i ficka på bakre omslaget. fräscht exemplar lätt kantstött upptill.
Kreuzerzeit (1851-1875) av Carlrichard Brühl och Heinz Thoma. 2 inbundna volymer i blå filt med guldskrift, 1975-76, 139+283 sidor + separat häfte med tabeller I-XXVI fäst på bakre omsl[..]
av Otto Yag och John K. Bash. Inbunden, 1965, 153 sidor. Numrerat exemplar 71/300. Detaljerad och väl illustrerad bok. Något slitet omslag, i övrigt fräscht exemplar.
av Karl H. Schimmer, Inbunden, 1977, 448 sidor. Detaljerad och väl illustrerad bok. Fräscht begagnat exemplar. (1,8 kg)
av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]
av Karl H. Schimmer. Inbunden med skyddsomslag, 1983, 314 sidor. Numrerat exemplar 249/500. Dedikerad och signerad av författaren. Uppdaterad med många illustrationer. Delvis solblekt s[..]
av P.C. Korteweg. Inbunden 1:a utgåva 1958, 328 sidor. Förfilateli och Posthistoria från Holland under 300 år. Fräscht exemplar i skyddskartong.
av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]
av Edward Brooks. Blå inbindning med guldskrift, 1946, 61 sidor. Signerad av författaren med delvis utsuddad dedikation. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggändarna. Ovanlig.
av Paul Dillemann, Privat inbunden, 1929, 245 sidor. Den första handboken om utgåvan. Text på Franska. Fräscht exemplar.
av Samuel Chapman. Inbunden med skyddsomslag, 1976, 376 sidor. Handboken beskriver i detalj alla aspekter av "Eagle" och "Maximilan" utgåvorna. Fräsch bok med ålderpåverkat sky[..]
av Paul de Smeth och Marquis de Fayolle. Inbunden, 1935, 374 sidor. handbok om de tidiga utgåvorna från Mexico: Posthistoria, stämplar, frimärksutgåvor, förfalskningar. Text på Fransk[..]
av R.R. Billings. Inbunden, 1960, 81 sidor. Främre omslaget har släppt i bindningen, Ryggändarna slitna.
Helt i nyskick, fortfarande inplastade. (2,8 kg)
av Arne Sandström & Anders Sloma. Sveriges första heltäckande samlarguide för vykort. 319 sidor. Helt ny, fortfarande inplastad.
by Gert Holstege, Jan Vellekoop, Ruud van den Heuvel and Michael Brekelmans. This handbook in 8 binders published in 1994 and is still sent in portions to subscribers. It is a complete[..]
Postal History and Philatelic History. Med introduktion på Franska och Engelska, övrig text på Engelska. Boken visar ett urval av de främsta svenska exponaten från Förfilateli, Krono[..]
Handout för Gustaf Douglas visning av sin samling vid "Collectors Club, New York". Mycket begränsad numrerad upplaga, detta är nr 87/100. Den här boken är en av de mest eftertraktade i [..]
av Tomas Bjäringer, Lauson Stone och Jan Billgren. Numrerat exemplar 127/200. När denna klassiker publicerades 1986- och bland annat överlämnades till Hans Majestät Kung Carl XVI Gust[..]