Göta 68 Vårauktion 20 maj
i kuvert och present-/temafoldrar, 1960 till 1990-tal. Även lite extra såsom Stockholmia häftena med specimen påtryck, förseglad årssats 1969, 2 bildstenhäften m.m. Mycket lågt utrop!
2x1978, 2x1974, 2x1973 och 1st 1980.
O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.
** Slania-graverade frimärken från främst Monaco, Danmark, Färöarna, Grönland, Island, Polen, Jamaica, San Marino, Storbritannien, Singapore, FN, USA, Vatikanstaten och naturligtvis Sve[..]
egenmonterade blad i 3 album. Blandat O/**/* i början och från 1920 mest **/*. Börjar med nr 1 12-streck stpl samt ringstämpel "14" Arendal, Överkomplett Oscar I, Bra vapentyp, Post[..]
komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000
2x F.1 det ena med goda marginaler det andra tätklippt, Oscar I komplett många dubbletter, Vapentyp 1863 komplett med dubbletter (2 SK defekt), 1867 med många dubbletter (3 SK saknas), [..]
i visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser, varianter etc. Bra bruksmärken Victoria & Edward, tronjubileet upp till 50 cent + 2 $ etc.
äldre Schaubek album med fickor samt separat samling dubbletter i visiralbum. Trevlig klassisk del och delvis med många dubbletter.
Falzlos-album. Märken från Baden, Bergedorf, Braunschweig, Bremen, Hamburg, Hannover, Helgoland, Lübeck, Norddeutscher Postbezirk, Oldenburg (även flera helark i nytryck), Preussen, Sac[..]
Det första albumet innehåller till större delen en samling Bayern. Mängder med kvadrater i olika nyanser etc. och även i övrigt välbesatt, inte sällan med både stämplade och ostämplade [..]
fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.
3 Estett-album. Albumen är extremt specialiserade med plats för olika papperssorter och nyanser etc., därför kan de många luckorna ge en falsk bild av samlingen, som efter huvudnummer i[..]
på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
Till denna post hör även en plastficka med lite enklare nordiskt material inkl. svensk nominal för ca 200 kr.
försändelser frankerade med märken från bruksserien "Byggnader". Många bättre såsom Lösen, Express etc.
tyska och svenska med många trevliga och stor variation vad gäller motiv. Ovanligt utbud.
Äldre till modernt med stor andel **/*. Mycket stor mängd. Trevlig post.
många olika områden representerade - BRD, Berlin, Bayern, Riket, Generalgovernementet, Danzig, tysk ockupation, Saar m.m. I lådan finns också ett visiralbum Storbritannien stämplat.
Nästan allt **/* men ett mindre antal stämplade märken inemellan. Delvis glest besatt men totalt sett stor mängd märken. Till denna post hör även ett proppfullt visiralbum med Österr[..]
från framför allt Brittiska samväldet. Nästan allt **/*.
i fyra vackra Safe Dual-album. Kan eventuellt finnas enstaka *, men vi har kollat alla de bättre märkena och BC-/CB-paren, och de är alla **. Bra kvalitet. Ett femte Safe Dual-album (t[..]
Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]
är samlingen monterad i ett Verbis-album, fr.o.m. 1938 i ett Leuchtturm-album. Tjänste- och Lösenmärkena sitter i Verbisalbumet (vars bladsats för övrigt går fram till 1960). Samlingen [..]
stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]
4 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. 3 sk. luckfyllare med rejält riss och tunn fläck (även om det bifogade intyget från Sjöman (1966) säger att risset delvis lagats), 4 sk. med[..]
andel Sverige Brev, varav många från de allra senaste åren ända fram t.o.m. 2023. Även många högvalörer upp till 100 kr. Nominal drygt 20.000 kr. Ett rabatthäfte ingår också.
Lilla Riksvapnet (1920). Nr 306-307-308 i stor stil. Avstämplat "SKÖVDE LBR 11.2.1929". Vårt första frimärke som såldes i rulle. Inte tidigare känt att dessa märken fanns med kontrol[..]
på 3 visirblad med bla: 7 st Kaptrianglar.
stämplat FRA SVERRIG 23.12.1870. Intyg HOW (1993) "Mycket gott exemplar 3, 3, 3". Facit 6500 kr.
instämplad på baksidan. Bra kvalitet. Facit 5000 kr.
Facit 2000 kr. Som referens medföljer även ett exemplar av Block 38 så som det normalt ser ut.
visiralbum, där det ena albumet innehåller stämplade märken och det andra ostämplade. Albumet med stämplade märken är lite rörigt monterat, där enklare material blandas med bättre utan [..]
originalförpackning. Bruksanvisning medföljer. Nypris runt 3000 kr. Perfekt apparat för dig som vill kunna tvätta några tiotals frimärken och få dem torra och välpressade på några få mi[..]
modernt i 19 insticksalbum + lösa blad. Samlat utan någon större organisation, riktigt bra märken bredvid enklare märken. Svenska Ortsstämplar. Fyndchanser.
Klassiskt-modernt i 12 album + bunt urvalshäften och frimärken etc löst i 4 askar. Oorganiserat med massor att gå igenom, bättre märken, svenska ortsstämplar etc. Fyndchanser.
fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.
Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.
fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.
Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.
Automatskuret stämplat singelmärke samt stämplat 3-strip. Facit 10.000 kr tillsammans.
papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.
utvalda märken Skilling Banco-modernt i visiralbum. Massor av vackra stämplar även på lite svårare märken.
med ca 930 st stämplar från ca 178 st olika Postkontor. Många vackra och svåra bla: Gärdagården, Vilske-Marka etc.
i 2 album. Några 100-tals märken samt några försändelser. Riktigt trevlig på det äldre materialet inkl. en del förfilateli.
47 st nyare 2 kr samt 9 st 5 kr + skinnbörs.
1918-1938 bla Trestjärneorden.
i Göteborg. Nästan bara A6-kort, delvis med dubbletter. Många trevliga kort 1950-1970 talet.
+ löst i skolåda. Tusentals kuvert med vackra illustrationer, delvis med många dubbletter. En samling som säljs i 2 delar, se även lot 73 på denna auktion.
med samlingar från Württemberg, Danzig, Saar (alla 3 epoker), Generalguvernement, Böhmen & Mähren + andra områden i Tjeckoslovakien + andra ockupationer 2VK och lite annat intressant så[..]
ca 950 st olika, mest av äldre format. Massor av trevliga kort. Även kartong och buntar med ytterligare ca 900 st dubbletter och modernare kort.
med ca 800-1000 st vykort både av äldre och modernare format. Bättre kort inemellan.
utgivna vykort. Mest TRÄFF och LINDENHAGS Förlag. Mycket trevligt parti.
Förlaget TRÄFF, massor av trevliga kort.
Drygt 350 st småformatiga kuvert samt några lösa märken bla: 2 häften ** Skogens Skafferi samt 1 ex. Ölands Alvar + 8 lösa märken etc.
+ album diverse **/*, 30 lösa visirblad ** 1940-1990 talet samt 3 presentböcker **.
1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]
Leuchtturmalbum med kassetter. Samlingen är stämplad och välbesatt inklusive block 4-11 (block 1, 2 är tyvärr falskstämplade och bl.3 är kraftigt skadat.) Samlingen har flera lite bättr[..]
Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]
med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.
Välfylld med lite bättre märken och serier inemellan, bl.a 1F Ceres. Omfattar perioden 1849 till 1986. I början mest stämplat, från 1930-talet och framåt mer och mer ostämplat till m[..]
50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).
Delsamling Frankrike i Leuchtturmalbum 1944-1970. Klassiskt Frankrike på gamla albumblad. Pärm med de populära rödakorshäftena + andra häften. Blad med helkartor tema konstfrimärken. Pä[..]
dock mest från Norden (Inga Sverige). Delvis många dubbletter med enstaka stämplade och inkompletta häften.
i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]
saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.
+ löst i låda. Tusentals kuvert med vackra illustrationer, delvis med många dubbletter. En samling som säljs i 2 delar, se även lot 55 på denna auktion.
med brevmärken, julmärken, stämpelmärken, Öletiketter, Läsketiketter, Cigarrgördlar etc i 18 album + mängder av lösa blad. Även mapp med äldre (1800-tals) dokument mest Tyskland och Öst[..]
En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).
en samling O/**/* 1862-1895 på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar. Stark klassisk del med många bättre märken. I lådan ingår också ytterligare två album Rumänien, lite oorganiserat m[..]
talets början i 9 album + lösa blad. Mycket från Danmark. Många vackra färgglada märken från många olika motivområden. Massor att gå igenom.
i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]
Blandad kvalitet med alla album från Danmark, antingen kompletta med alla bilder eller med några bilder som saknas. Dyrefabler (4 st), Bonzo/Godt Humor II (2 st), Hojt Humor (3 st). D[..]
+ ask med några 100-tals lösa bilder av olika typer. Alla album med olika teman, Filmstjärnor, sport, djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen [..]
1858-1993 i fyra tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Stark klassisk del med flera bättre märken. I övrigt en hel del luckor från de första åren, därefter allt mer välfyllt. Även [..]
1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.
Mestadels märken från kolonialtiden, men även lite modernare märken från tiden efter att länderna blivit självständiga. Stor mängd och många olika länder representerade. Mycket trevlig [..]
tre visiralbum. Gott om lite bättre märken och serier, bl a flera dyra klassiska. Även BOB med t.ex. många järnvägsmärken.
allt franska kolonier O/**/*. Även t.ex. Frankrike med bl a PEXIP-blocket * från 1937, som dock har några skavanker, Baltikum (första perioden) och lite Holland.
1910-1980 i 29 insticksböcker. Tusentals märken. Vackra stämplar inemellan och även många märken med nummer på baksidan. Trevlig låda som väger närmare 22 kg.
27 insticksböcker. Tyngdpunkt på modernt men även en hel del äldre. Tvättade märken, klipp och försändelser. Mycket stor mängd. Även en hel del REK-etiketter. Trevlig låda med goda fynd[..]
1963, 1965, 1966, 1967.
av äldre format (ca 10-20% A6). Mycket Västergötland och Bohuslän, delvis i plastfickor.
Västergörland och Bohuslän. Alla från Lindenhags förlag i Göteborg som en del av deras arkiv. Oftast oanvända vykort i superb kvalitet, delvis med flera dubbletter och varianter.
i praktkvalitet. Facit 3.300 kr ++.
i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]
med mest Sverige i 8 insticksalbum 1940-tal till 1978 **/*, låda häften 1950-tal till runt 1980-tal, nominal drygt 5.000 kr, FDC samling 1930-tal till 1990-tal i pärm. Enklare sa[..]
40 st företagspost.
såsom en Sverige samling 1855 till 1968, mest stämplad ett fåtal *. Flera klassiska märken men de svåraste ofta i mycket blandad kvalitet. Annars välbesatt med en del bättre, även en he[..]
Silver bla: Sverige 5 kr (31 st), 2 kr -42 (13 st), 2 kr -66 (12 st), 1 kr -42 (13 st), 1 kr -68 (6 st) även något USA med 1 st dollar 1884 samt 6 st 1972 och 6 st 1/2 dollar. Några sv[..]
med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.
diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.
totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.
pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?
Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.
samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.
3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]
vykort med tyngdpunkt på norra Sverige. Kort från framför allt Lappland, Norrbotten, Västerbotten, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Härjedalen och Jämtland. Ca 600 av korten är av g[..]
samling försändelser på blad motsvarande 2 fulla pärmar. Även ett insticksalbum med frimärken. Samlingen ser ut att vara komplett i huvudnummer 1949-1985 (dock ej Tjänstemärken) och öve[..]
av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]
reklamkort, tryckt datering Yankee Stadium 26/6 1959. Ovanligt idolkort.
Trevlig klassisk del, bra Posthorn med varianter. Blandad kvalitet.
i 16 st Leuchtturm Vario-album. Blandat **/*/O och även försändelser. Relativt stor andel ** inkl. många block, ofta från exotiska länder. Lådan väger drygt 32 kg.
Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
och en bok/album. En samling man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
En specialsamling som sällan erbjuds i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]
modernt samlat A-Z i 3 välfyllda visiralbum med separata album för Afrika och Asien.
Mest stämplat fram till 1924, bla svart och brun Lokal, Vapenserien (9 öre med intyg), Liggande Lejon, Ringtyp, Stora Tjänste, Lösen t.14, Kongressen komplett */O, Föreningen komplett s[..]
på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]
från Hela världen, oftast 1 ask per land. Även låda med 78 st äldre lagda 100-buntar Oscar II. Massor att gå igenom.
med många dubbletter och varianter, även några försändelser. Från 1 Penny Black, plåtnummer 1P red, £1 Edward etc i 3 visiralbum + mapp. Även lite kolonier i 2 insticksalbum samt klipp [..]
Från 3 st vackert stämplade 4 Skillingar, Många Vapentyp med dubbletter 5 öre (*) med intyg, Ringtyp, Bandmärken med Landstormen 5 kr, Kongr/För till 80 öre, enstaka BC/CB
6 visirblad med 200 st stämplar 9-605, blandad kvalitet.
ofta med fler av samma utgåva med olika Vinjetter. Samlingen omfattar åren 1932 till 2014.
Välordnat efter facitnummer, finns en del vackra stämplar inemellan. Även parkombinationer. Vidare stämplad samling 1948-73 på Vinjettblad i klämalbum. Bok Sveriges frankotecken 1963 me[..]
och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]
samling 1948-1998 på egengjorda förtrycksblad (blad från starten 1946). Även en samling **/* i två insticksalbum (varav ett med bara block) och fyra välfyllda insticksalbum med stämp[..]
egengjorda förtrycksblad från Vietnam, Laos och Kambodja. Vietnam O/**/* 1946-1999 (glest besatt de första och sista åren), Laos O/**/* 1951-1997, Kambodja stämplat 1951-2001 (glest de [..]
Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.
Börjar med tsartiden sedan Sovjet och till slut Ryska federationen till 1995. En samling gjord på egengjorda blad i 7 tjocka pärmar. Något gles i början men en hel del från 1930-talet o[..]
bestående av en samling på egengjorda förtrycksblad 1871-2005 i 4 tjocka pärmar, dels 4 insticksalbum med dubbletter. I lådan finns också ett album försändelser från Ungern och andra lä[..]
Full flyttlåda med 14 insticksalbum med några få glesa, andra proppfulla, de flesta områden relaterde till Ryssland, störst andel är Sovjet. En trevlig post med eventuell fyndchans. Rol[..]
med i första hand en välbesatt samling O/**/* 1918-1992 på egengjorda förtrycksblad. Flera lite bättre märken, men de allra dyraste saknas. Albumbladen för den klassiska delen är delvis[..]
en mycket trevlig samling O/**/* 1918-2016 på egengjorda förtrycksblad i 6 tjocka pärmar. Flera bättre märken och block, och även mycket extramaterial i form av försändelser, ockupat[..]
mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]
Bland det lite bättre kan nämnas ett album Kina med en hel del märken, ett album Japan, en stämplad samling Mongoliet 1930-1991 på egengjorda förtrycksblad i pärm (som även innehåller e[..]
samling stämplad DDR på specialgjorda blad från början till slutet, mycket välbesatt. Vidare 2 samlingar på samma typ av blad Böhmen und Mähren och Generalguvernement, flera luckor men [..]
på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar, komplett på de tidigare bättre frimärkena, sedan nästan komplett till 2010, efter det något glesare. Vidare 6 insticksalbum med lager varav ett[..]
Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.
Utvalda stämplar, parkombinationer och 2 försändelser. På slutet 3 st 12 öre Vapentyp med räfflat papper.
bl.a DDR samling 1945-1972 i Leuchtturm klämalbum och samling i 3 insticksalbum, mest enklare material. Vidare Sverige Ringtyp till 1983 stpl i 4 insticksalbum, finns dock ** [..]
Mest stämplat i början, Nominal mest 1999-2019 med stor andel BREV-märken, Inemellan vackra stämplar. Nominal drygt 12.000 kr.
Börjar med 4 Skilling (tunt ppr 1857), fräsch 8 Skilling, Svart och Brun Lokal, urval Vapentyp och Ringtyp, Bra Landstorm med 5 kr stpl och **, Kongress & Föreningen stpl och **/* med 1[..]
10 kr (2), 5 kr (10), 2 kr -40 (11), 2 kr -66 (20), 1 kr -41 (36), 1 kr -67 (97), 50 öre äldre (24), 50 öre nyare (73), 25 öre äldre (27), 25 öre nyare (254) samt 10 öre (174) + något u[..]
drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]
Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.
Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !
26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan så[..]
1x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1986, 4x1987, 2x1988, 2x1989. Plusvärde för 15 Rabatthäften.
lösa blad. 2 äldre egentillverkade Hela världen album samt diverse restsamlingar med frimärken, klipp och enstaka försändelser i askar. Även plastficka med Sverige ** Nominal drygt 600 [..]
i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]
drygt 3400 kr med mervärde för lite rabattmärken i satserna (1981-1990). Posten innehåller: 1x1971, 1x1972, 1x1973, 1x1974, 2x1977, 6x1978, 2x1979, 2x1980, 3x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1[..]
Leuchtturm-album med fickor och kassett. Fram t.o.m. bandmärken blandat O/**/*, från 1924 idel **/*. Fyrskilling, Vapen utom 9 öre, ett par Liggande lejon, relativt välbesatt Ringtyp, M[..]
med 23 försändelser på egenmonterade blad.
på egenmonterade blad med beskrivande text. En välarbetad samling som täcker de flesta objekt från detta område: Postbanken, PT-kort, Kvittenskuponger, Motböcker, PS-kuvert, Propaganda [..]
i två Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Även ett flertal souvenirark. Nominal med marginal över 14.000 kr med mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost. Stor mängd Sverig[..]
1912-1988 på försändelser i 3 album.
på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.
1975-2013, inte sällan mer än en av varje. Nominal ca 25.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 128 st rabattfrimärken.
1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]
dessutom ett extra ex av 2003 års bok. Nominal drygt 22.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev. På ett par enstaka ställen sitter stämplade märken i stället för ostämplade. För dessa[..]
undantag för 2018 års bok. I gengäld en extra bok från 1989. Nominal ca 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev varav många självhäftande.
Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200
Tagna ifrån häften.
Övervägande postfriskt, bra urval bandmärken, ex. F. 171** med god centrering, F. 233b (antydan till veck) och F. 320CB x3 från häfte o.s.v. Postverket 300år är **/*. Även häften mest 1[..]
klämalbum 1855-1949. Finns lite bättre serier inemellan såsom Sverige Kongress och förening, Färöarna provisorier, Grönland "Danmark befriet" även med övertrycken och Finland "Zeppeli[..]
flyttlåda. Trevligt Visiralbum med en hel del läsbara till prakt inemellan, massor med askar med buntar, lösa frimärken och pergamynkuvert. Även massor av frimärken i lite större kuvert[..]
1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]
från Hela Världen. 2 Visiralbum med försändelser mest med flygpost och minnespost, även lite klassiskt Ryssland. 2 st ILIS minnespost Rek. finns i denna post. (eftersökt) Frimärken fr[..]
1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]
Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]
Facit förtrycksblad 1858-1969. Gott om läsbara stämplar till prakt på det äldre materialet.
3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]
komplett set på lokalt brev "OSLO 7.7.43". Facit 8.500 kr.
frimärken och mynt. Bla 7 svenska årssatser 1980-talet, Nominal drygt 1.100 kr inklusive 3 rabatthäften, låda med drygt 4 kg mynt, överst en del svenska silvermynt 10 öre till 2 kr, sil[..]
postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).
nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]
Ett Leuchtturm klämalbum med gamla Stater, ganska glest men lite bättre märken finns, i detta album även samling Danzig med Port Gdansk övertryck. Nästa är ett Ka-Be klämalbum med Rik[..]
få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]
i 4 pärmar och 2 insticksböcker med dubbletter. Berlin 1948-1990 stämplat/ostämplat i början sedan övergår det till postfriskt. I huvudnummer komplett förutom Svartövertrycken 1948 och [..]
vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.
Ett rabattmärke saknas i ett av häftena.
Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]
1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]
normalstämplar, N6 till N60. Under Oscarsperioden 5 kr Posthuset med nästan alla normalstämplar. Även en del utländska stämplar och bläckmakuleringar. Drygt 1000 märken med massor av va[..]
Dinky toys etc. Mest bilar/Fordon samt 4 Oceanångare, många i sina originalkartonger. Även 4 Napoleon figurer samt låda gammalt med tex tennsoldater. Högt anskaffningsvärde.
originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.
utgåvorna Skilling Banco, lokalmärken, Vapentyp, Liggande lejon och Ringtyp t.14, t.13 och ph. Nästan alla märken är nyanserade och det förekommer även en hel del varianter och avarte[..]
omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]
mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.
Lösen i visiralbum. Märkena är i allmänhet nyanserade och det förekommer även varianter samt (på små tjänste) olika vm. En hel del vackra stämplar. Även lite militärmärken.
med enstaka äldre. FDC ca 1980-2000 samt flera brevalbum blandat. En del trevliga topografiska vykort samt signaturer. Bla intressant brev till Hedvig Atterbom där Prins Eugen omnämns i[..]
av Apolinary Smolarek föreställande Blomstermåla Värdshus i Särö, färgprov, komplett ark med fyra märken samt försändelse med lördagsutdelning signerad av konstnären. Alla 4 objekt inra[..]
från Sverige. Blandad med försändelser i album och lösa. Flera bättre Tyskland samt intressanta vykort Sverige.
Alla utgivna av SFF med olika utställningsexponat i varje bok. Fräscht begagnat set.
på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.
Drygt 400 st vykort monterade i 3 album + plåtask med oräknade dubbletter. Både äldre och modernare format med många bättre kort.
märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]
Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.
Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]
på Confederate States. Bland de bättre: US (Fancy) Cancellations 1845-1869, CS Stampless cover catalogue, Georgias Post Offices 1860-69, Cpnfederate Post Offices Postmasters and P[..]
format med flera bättre vykort.
Österrike. 5 album, låda klipp + plomberad kilovara Sverige 1955, låda diverse Hela världen **/*/O, Cigarrlåda Sverige **/*, 9 st svenska ** årssatser 1975-1983 med Nominal ca 600 kr.
alla stämplade inom perioden 20/9-3/10, 1929.
DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.
Mycket från Kina och Frankrike.
stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1973) Ovanlig stämpel för utgåvan + 3 öre svart (F.6b) med välplacerad stjärnstämpel.
ca 1970/80 talet. Även plomberad kilovara 1978 från Frimärkshjälpen.
Facit drygt 33.000 kr tillsammans.
Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.
Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.
stjärnstämpel. Intyg Svensson (1984) Röd färgfläck på baksidan.
gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.
med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]
på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500
på inrikes (invikt) brevkuvert avstämplat "MAR 29 NEW ORLEANS, LA" sänt till Monroe. Scott ca $1.700
på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.
Frankerat med 3x 3 cent Washington och 1 cent Franklin makulerade bla med rakstämpel "STEAM BOAT", transit "NEW YORK OCT 18" och något svag ankomststämpel "Habana 25 OC 68".
2c 2 centimes övertryck på 5 c på litet brev skadat upptill "TIENTSIN-CHINE 11 JUIN 12" samt 4 centimes på 10 c singel på kinesiskt fuktskadat brevkuvert "TIENTSIN-CHINE 19 DEC 10".
5 insticksalbum med Sverige klassiskt till 1980-talet. Även lösa blad och visirblad med märken. Det mesta är delsamlingar, restsamlingar och blad med märken. Läsbara stämplar till prakt[..]
album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]
Samling Norge */** i 2 fina Schaubekalbum med kassetter, förtrycksblad med fickor från början till 1990, samlingen nästan tom på det äldre sedan ** till 1988. Danmark */** i 2 fina Leuc[..]
8 Sk Bco (F.4e) intyg Sjöman 1973 ktt en sällsynt nyans, 24 öre Vapentyp * (F.10d2) intyg HOW 2018 kt mycket gott exemplar, 50 öre Lösen t.14 ** (L9c) intyg HOW 2018 Praktexemplar, 5 ör[..]
Första samlingen löper mellan 1877 och 1972 och är monterad i två Verbisalbum. Glest i början men det finns en Parisförfalskning av 9 öre Vapen och ett ** exemplar av 24 öre Ringtyp t.1[..]
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 25.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.
med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.
Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.
hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.
hörnstämplat. 7 kända enligt Facit.
med tydlig stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1972) Övre högra hörntand bruten, vänstra smal.
"Sandviken 16.x.1872". Några separerade tänder samt ktt.
(F.34i) Citrongul. Facit 5.000 kr.
Facit normalexemplar 13.000 kr.
med KPV på de nedersta märkena.
med starkt förskjutet påtryck.
med delar av 3 förskjutna påtryck.
med delar av 5 förskjutna påtryck (ej noterad i Facit) de två nedersta påtrycken endast på tandspetsarna i nedre marginalen.
på baksidan. Äkta med särade tänder vertikalt, Hela upplagan troligen 200 exemplar, Fyrblock ytterst sällsynt. Intyg F.Obermuller (1981) och HOW (2007). Facit utan tillägg för fyrblock [..]
daterad Stockholm 20 september 1856 och adresserad till Haparanda.
"HERNÖSAND 31.5.1858" adresserat till Laurvig.
"STOCKHOLM 11.7.1859" sänt via Frankrike till Malaga. Arkivveck över det vänstra märket.
"STOCKHOLM 13.2.1876" med lösenstämpel och anteckningar. Enda kända ?.
"ALINGSÅS 29.5.1873" via Göteborg 30/5 och Hull 1/7 till Dublin. Kuvertet saknar bakklaff.
med 12 öre Ringtyp t.14 (F.21) "UDDEVALLA 6.5.1873" sänt till Göteborg. Postal 2.500 kr. Även 12 öre Ringtyp t.13 med anteckning "Retour" "FALKÖPING 28.12.1883" eftersänt till Fritsla.
"MALMÖ 26.9.1875" sänt till Ystad. Facit 8.000 kr.
Kan delas till 4 fyrblock av varje valör.
frankeringssätt sänt till Sverige. Lösenbelagt med 20 öre medaljong "LIDKÖPING 22.4.1914".
2x 1 kr Postemblem + 25 öre Profil Vänster (F.2x168+183). "STOCKHOLM 11.12.1934". Intressant grön luftpoststämpel.
Avstämplat "KUMLA 25.5.1948" 2x 20 kr Svanar (F.337C) 2x 5 kr Slottet II (F.332C) samt 4x 1 kr Svenskar i USA (F.381). Separat betalning för paket ? Samlingslösen ?.
"ÖRNSKÖLDSVIK 10.9.1874" sänt till Husum. Vackert.
t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.
Nordtyskland, avstämplat "NORRKÖPING 16.12.1870" med stämpel "NON RECLAMEE".
brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".
till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]
förändring eller återtagande" av Postförskott. Blankett nr 131. "FALUN 21.6.1915".
kvarsittande i papperskarta från tryckning av 9-block (F4E1). Tryckt på stort pappersark med vm kronornament i arkhörnen och 2 parallella linjer i marginalen av arket. Mycket sällsynt.
Mycket ovanligt objekt. Stämplat "STOCKHOLM 27.4.1903". Facit för 25 st fyrblock = 12.500 kr + tillägg för Helark.
Helkarta med 50 st märken avstämplade "STOCKHOLM 1, 7.3.1917". Facit 100.000 kr utan tillägg för enheter. Enda 2 kända helark med vm omvänd krona ?
stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.
ursprungligt porto av 4x 3 Sk = 12 Skilling Banco till Danmark. Ett märke bortklippt med pappersförlust, det andra plundrat. Avstämplat med fyrkantsstämpel "HALMSTAD 6.4.1857". Transit [..]
postkontor, kolonier och Am. Eng. zonen med band och nätövertrycken Mi. 36-51. Sammanfattningsvis gott om mellansvåra frimärken, katalogvärdet är mkt högt. Noggrann genomgång rekomme[..]
Pakkeporto. Från 1938-2000 komplett förutom påtrycken "Danmark Befriet", i början */** sedan övergår det till postfriskt**. Det är 8 st "Pakkeporto"
Vackert stämplat par "STOCKHOLM 1, 22.5.18" med spegeltryck på ett märke. Endast 2 tidigare kända exemplar.
Koppartryck. Duken spändes över cylindern på Marinonitryckpressen som användes för tryck av denna utgåva. Ytterst ovanligt objekt.
tryckt på brunt papper och i blå färg istället för mörk ultramarin violett som som valdes för det utgivna märket. Medföljer också 5-strip av bägge utgivna valörer för jämförelse. Ej not[..]
3 öre t.14 tandat med 1865 års tandning och har sannolikt tillkommit ca 1870-71 då Posten dokumenterade äldre plåtmaterial och även utförde nytryck. Blocket med separerad tandning mella[..]
Helark tryckt med vardera halvark i tete-beche på svenskt Kv-papper 0,08 mm tjockt med vm krona och KPV runt bägge arkens kanter. Mellan halvarken, mitt för den 6:e vågräta radens märk[..]
17.6.44" till England 1944. Mycket ovanligt.
1915 Tj.54x2 Okänt enligt Ferdén.
1924, Lüning nr 30.
stämplat "Från Lettland" inom ram. Postal 2.000 kr.
avstämplat "Örkened 19.2.1874" sänt Hessleholm till Jönköping. Den vänstra 6 öringen med bortklippt övre tandrad. 2 kända enl. Ferdén.
returnerat. Bortklippt sigill på baksidan av kuvertet.
Davo album. En trevlig välbesatt samling bl.a med 20 skillingar, vidare flera lite bättre utgåvor.
Välfylld samling med bl.a 18 st skillingar. Finns några snygga stämplar inemellan, några ytterst få märken är ostämplade (Nordkap).
1851-1996. Med bl.a 20 st skillingar och ett posthus. I övrigt välbesatt samling.
med fickor. En trevlig samling utan de allra svåraste.
Tj 1-54 samt M 1-13 i visiralbum. Ofta nyanserat och med diverse varianter. Facit enligt inlämnaren ca 114.000 kr då endast märken med värden på minst 100 kr har räknats.
1859-1982. Trevlig samling med en del bättre klassiskt.
Ofta nyanserat och med flera varianter. Även fyrblock och större enheter. Facit enligt inlämnaren ca 87.000 kr då endast märken med kv på minst 100 kr har räknats.
visiralbum. Nyanser och olika vm etc. med bättre märken inemellan.
på egengjorda blad. Från klassiskt och framåt, med bl.a Antigua, Barbados, Bermuda, Jamaica, Grenada, Irland, Gibraltar, Malta, Cypern, Cayman Islands, St. Kitts, Mauritius, Indien, Ce[..]
Leuchtturm-album med fickor. Relativt välbesatt med gott om bättre märken, t.ex. F 14 A, 31, 33, 36, 37, 75, 90, 107, 120, 122, 123, 157, 259 och Tj 54 (dessa 14 märken sitter separat p[..]
En trevlig samling i 5 album med egengjorda blad, klassiskt till modernt, lite bättre märken har setts.
i Leuchtturm-album med fickor. Förutom förtrycksbladen finns ett antal ytterligare blad med extramaterial. Samtliga skillingar (inga intyg och något blandad kvalitet, bl a har 6 och 24 [..]
Många från Victoria-tiden med bl. a. ett penny black (veck), Även flera med vackra nummerstämplar, REK, censur, lösen, express etc.
form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]
Ringtypsprovisorier på egengjorda blad. Nyanser, varianter, försändelser, vackra stämplar etc. Totalt ingår 77 märken och 7 försändelser.
var sitt album med egengjorda blad. Ett SG album med Englandsamling. Vidare småsamlingar mest EU men även utomeuropa.
egengjorda blad. Nyanser, varianter, vackra stämplar, försändelser etc. Totalt ingår 150 Ringtypsmärken, 7 Oscarsmärken samt 10 försändelser.
British New Guinea 1901-1960 O/**/*. Många bättre märken, nyanser och varianter. Katalogvärde enligt inlämnaren närmare 70.000 kr. Hela samlingen avbildas på hemsidan. Ovanligt utbud.
på visirblad. Nyanser, varianter och några vackra stämplar. Även Barnens Dags Flygpost. Facit enligt inlämnaren ca 20.000 kr om bara märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen av[..]
Läsbart till LYX. Bland de bättre: Bergslags Hörken, Espö, Fogdhyttan, Gärdsrum, Färgaryd, Hinneryd, Hedentorp, Hyttan, Långrådna, Kullsveden, Myckleby, Mörlunda, Näsinge, Tjernö, Torna[..]
stämplade 1868-1905 på 3 visirblad. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 37.000 kr då endast märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
Börjar med 5 öre Vapentyp, urval av Ringtyp t.14,13+ph, bra Oscar II och Medaljong. Mycket bra Bandmärken med Stående Lejon, Postemblem, Profil vänster, Kongress till 2 kr och Förening [..]
till F.258. Relativt starkt bandmärkesavsnitt. Facit enligt inlämnaren ca 46.000 kr.
i kontorspärm. Börjar med 3x 4 Skilling, 6 Sk med 1 saknad tand, 8 Sk, Lokalmärken, Vapentyp, Liggande Lejon, Komplett Ringtyp, Bra bandmärken Lejon med ppr och vm, Kongressen till 1 kr[..]
i äldre Leuchtturmalbum med fickor. Bra Ringtyp, Oscar II och Bandmärken med många olika ppr och vm, Kongressen till 2 kr Föreningen komplett, Bra St.Tjänste och Lösen t.13. Facit ca 61[..]
16 st mest EURO valörer + 18 st Danmark med valörer från 2 kr till 500 kr med totalt ca 600 gram silver. Även påse med ca 1,5 kg utländska turistmynt.
mest minnesmynt med 1 st 300 kr, 25 st 200 kr, 6 st 100 kr och 13 st 2-50 kr. Nominal 6.100 kr.
i visiralbum. Även bra Landstorm med vm.
Oscar II-Medaljong + St. Tjänste. På slutet även ca 300 st klipp med Järnvägsstämplar.
Ett fåtal inkompletta häften, trots detta ändå Nominal drygt 7.000 kr med plusvärde av rabattfrimärken.
Vapentyp, Ringtyp, Posthuset, Oscar II-Medaljong, bra Lösen och mycket Landstorm på 18 lösa albumblad. Blandad kvalitet.
Schaubekalbum samt separat album ** fyrblock 1936-1969 samt FDC etc 1929-1963 i 3 album, även dubbletter i 2 askar samt kuvert. Något glest på den äldre delen. Presidenter 1890 till 90 [..]
län i visiralbum. Totalt 338 stämplar, varav många vackra. Bland de svårare orterna kan nämnas Abbetorp, Billarp, Boarp, Bröms, Fanaholm, Fredriksdal, Fröseke, Gryteryd, Gårdveda, Gädde[..]
+ FDC/Helsaker etc i 2 mindre album. Välfylld klassisk del med alla Skillingar: 3 Sk omtandad Intyg Sjöman (1973), 2x 4 Sk den ena F.2i Gott exemplar intyg HOW (1986), 2x 6 Sk, 2x 8 Sk [..]
koppartryck samt Tvåfärgad siffertyp. Vackra stämplar, olika nyanser och vm samt diverse varianter. Stor mängd.
i visiralbum. Ca 730 märken varav ca 600 olika orter. En del av märkena sitter på klipp.
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Ascension, Syda[..]
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Aden, Bahrain, Burm[..]
samt bunt block + oräknad låda Automathäften. Förteckning medföljer över häftena. Nominal enligt inlämnaren drygt 19.000 kr.
mest 1980-90 talet. Nominal drygt 10.000 kr.
Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]
+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i plastficka. **/* med enstaka stämplade inemellan. Märken från främst Storbritannien, Cypern, Gibraltar och Malta. Katalogvärde enlig[..]
mestadels välfyllda visirblad. I slutet av albumet även några stora tjänste. I denna post ingår även ett visirblad med varianter på klassiska märken, mest Ringtyp.
Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]
visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]
Börjar med ett ankomstvykort från SS Mauretania 1914, flera försändelser Svenska-Amerika Linjen 1928-1965, Trelleborg-Sassnitz etc. Totalt 135 st försändelser och minnespoststämplar etc[..]
försändelser på utställningsblad i 2 pärmar.
samlat i alfabetisk ordning (med dubbletter) i visiralbum.
Börjar med 10 st försändelser "UR BREFLÅDA" inom ram samt "Ur breflåda" rakstämpel i skrivstil (olika storlekar) samt "Lådbref" anteckningar.
Mest äldre format. Även kopior av tidningsartiklar och diverse historisk information.
inleds med fyra PAKKEPORTO-märken (P 4, 5, 6 och 8). Därefter sträcker sig samlingen från 1938 till 1999 och är komplett förutom F.2 samt påtrycken på Olika motiv. 1990-talsmärkena är i[..]
1 album med specialgjorda blad "Stockholmstämplar under Oscarsperioden 1885-1911", 1 album med dubbletter samt ytterligare 1 album med försändelser.
Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".
låda med lösa märken, äldre-modernt, där det även finns en del vackra stämplar.
stämplat "STOCKHOLM 4.12. 222.TUR". Facit 11.000 kr.
närmare hälften av gamla formatet. Nästan alla kort svenska och mest topografi. Lådan väger drygt 20 kg.
topografiska vykort av äldre formatet.
blandat löst med flera häften i botten av lådan. Vackra stämplar, varianter, bättre märken etc.
Oscar II, den andra äldre-modernt med massor att gå igenom.
31,67 gram. Sliten, rispor på baksidan.
"STOCKHOLM PFFS 12.6.1957".
Nauru 5 Sh **, Tasmanien 1 Sh * och Hongkong 1 $ ** i 8-block med gutterpar.
Landstorm och Små tjänste.
i 2 insticksalbum A-Å, med mycket Prakt-LYX. Bland de bättre: F25 och L5 Boaryd, F20 Bolmstad, Tj5 Dänningelanda, F25 Gunghult, F57 Hynnenäs, F25 Prestorp, F21 Snärshult, F21 och F22 Ör[..]
i 3 insticksalbum A-Ö, med många Prakt-LYX. Bland de bättre: F21 Almesåkra, F36 Askeryd, F21 och F22 Barnarp, F21 Björkö, F32 Bringetofta, F21 Dannäs, F35 Götafors, F25 och F32 Jersnäs[..]
med mycket från Brittiska samväldet i 12 album + ask tvättat samt påse med klipp.
i 3 album + lösa blad samt diverse i ask och bunt brev. Bland de bättre finns Island med 4 Skilling 1873 liten tunn fläck (intyg BPA 1975) Övertrycksserien 1940 ** och Danmark Tjänste 3[..]
Mi. 570-582, saknas 2 FDC för att serien skall vara komplett.
Centralamerika i 4 välfyllda album. Mest äldre märken med bl a många högvalörer. Spännande objekt.
plaketter samt en del silversmycken.
Flera kompletta serier och bättre märken. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
äldre albumblad. Bl a olika tandningar etc. Stor mängd.
med en hel del silvermynt.
1,2 och 5 öre med många olika årtal.
visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. Folkrepubliken Mi 484 och Mi 1019. Spännande samling som även innehåller lite lokalpost etc. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
i visiralbum, den andra på förtrycksblad i klämpärm. Mest äldre material inkl. kompletta serier och bättre märken. Spännande post.
Lite oorganiserat monterat men en hel del intressant material - många kompletta serier, postfriska arkdelar och några lite bättre märken, t.ex. Aunus 1 mark *. Högt katalogvärde.
utgåvor, högvalörer och påtryck etc. Hela innehållet i urvalshäftet avbildas på hemsidan. Spännande post.
stämplar "VARBERG 1 V 2005-12-12".
Börjar med 3 vackra underfrankerade trycksaker "Open Circular" 1866-69 + 6 andra brev 1856-1863 med lösennoteringar.
ca 1930 i visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. pundmärket Mi 118 A (€450) som dock har några skönhetsfläckar. I övrigt mestadels bra kvalitet. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbild[..]
Vapentyp-Medaljong. 24 öre Vapentyp "HUDIKSVALL 18.6.1860", 18 st 12 Öre Vapenbrev, flera med vackra och ovanligare stämplar. Oscar Ii till Belgien, England, Italien, Ryssland, Triest s[..]
hela världen i insticksalbum. Mest äldre märken och många länder representerade, bl.a. engelska kolonier.
topografiska vykort av äldre formatet. Alla län representerade utom A och O. Alla kort ligger i plastfickor. Många trevliga. Korten är sorterade länsvis i buntar och på hemsidans bilde[..]
topografiska vykort av äldre formatet. Kort från bl a Kanada, Schweiz, Österrike, Tjeckien, Polen, Slovenien, Kroatien, Gibraltar, Spanien, Tyskland, Holland, Italien, Frankrike, En[..]
Alla kort är av äldre formatet och ligger i fräscha plastfickor i album. Blandat svenska och utländska kort med många bra.
större instickskort. Förutom Riket även t.ex. Saar, Memel, Danzig, kolonier, tysk post i Kina m.m. Blandat O/**/*.
högvalörer: 3x Jaktfalk, 200 kr Svanar, 100 kr Bildsten, 100 kr Slottet. Även ** frimärken 1916-1942 inklusive 14 st BC/CB i 1 album. Resten av lådan innehåller mest modernt Norden med [..]
blad i album. Frimärken och försändelser i kombination med mängder av informativ text (på danska). Det här är en riktigt trevlig samling som krävt mycket tid och omsorg att bygga upp.
i fräsch kvalitet och alla kronvalörer med bra centrering. Facit 27.000 kr ++.
7 st av brons och 6 st av silver + 2 st 50 kr silvermynt. Högt anskaffningsvärde.
av svenska stämplade frimärken ca 1930-2000 talet. Många miljoner frimärken att gå igenom. Tillsammans ca 88 kg, bör hämtas.
tvättade märken antingen i buntar eller i pergamynkuvert och askar.
i massor av äldre pergamynkuvert. Överst också ortsstämplar lagda i separata kuvert efter ort i bokstavsordning. Massor att gå igenom.
insticksalbum + ca 250 st lösa klippta visirblad. Äldre-modernt med mest enklare märken.
album varav 1 album enbart Kina. Även bunt lösa blad.
samt bunt årssatser. Samling Island ca 1900-2010 med flera bättre märken.
samlat i bokstavsordning i 9 album. Även 5 insticksalbum Sverige stämplat tom 2010.
gröna Leuchtturm album med fickor. Börjar med 4+8 Skilling sedan välfyllt ända till slutet, inemellan enstaka vackra stämplar. Trevlig grundsamling att förbättra uppsatt i fräscha album[..]
1936-1963 + 1988-2014 i 6 album + Maximikort nr 1-152 på lösa visirblad. Även 1 album stämplade block och parkombinationer samt 2 album **/*/(*) med häften 1940-1970 talet och lösa märk[..]
med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]
Leuchtturm-album med fickor. I den klassiska delen är albumet mycket specialiserat med plats för olika plåtar etc, och kan därför se lite extra glest besatt ut där. En hel del skill[..]
samling i Leuchtturm-album med fickor. Danmark 1851-2000, relativt välbesatt men de klassiska märkena i blandad kvalitet. Finland 1875-2011 (blad från starten). Svag klassisk del dä[..]
årsböcker 1989-2012, 5 st årssatser 2010-2014, 9 st häftesårssatser 2000-2008 och 34 st presentsatser. Nominal oräknad, men den går inte av för hackor. Lådan väger 21 kg.
visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet.
t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.
antal dubbletter förekommer. Stor variation. Ganska mycket Disney.
men också Mörlunda, Bockara, Högsby, Tuna, Hjorted etc. Mest äldre format med flera bättre kort.
på 15 st lösa Verbisblad. Nästan alla märken med utvalda vackra stämplar, Många Prakt/Lyx. 3x 4 Skilling, 6 Skilling och 8 Skilling, överkomplett Vapentyp, Ringtyp, Stora Tjänste och Os[..]
SAFE album. Mest äldre format med massor av bättre vykort med sociala motiv, järnvägsstationen, privattagna vyer, affärer, hotell etc. Den största samling vi sett från Eslöf.
Vapentyp-modernt, allt från läsbart till LYX. Extra mycket Ringtyp men även klipp och vanliga frimärken utan läsbara stämplar.
inemellan också en del bättre märken och parkombinationer.
försändelser och dokument i 3 album + 1 album med ca 140 st vykort. Flera bra stämplar och försändelser Vapentyp-Ringtyps perioden.
med många vackra brev relaterade till Göteborg. Totalt 70 st försändelser några enstaka sända inrikes resten internationella med flera bättre avsändarländer och destinationer: Förutom N[..]
med 10 försändelser från Sverige Vapentyp-Medaljong och 14 från England etc till Sverige inkl några till Norge.
med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.
på 7 försändelser + visirblad med diverse skeppsstämplar Finland, Danmark, England bla 11 st siluettstämplar.
automathäften sorterade i kronologisk ordning från Ha1 till HA26 i 3 st trälådor. Bl a ingår HA1 både rättvänt och omvänt samt 7 st HA2. Uppskattningsvis ingår åtminstone 250 automathäf[..]
i det närmaste komplett i 3 Leuchtturm-album med fickor. 3 sk. omtandad, 6 sk. med vikt hörntand, 8 sk med felande tand, 24 sk omtandad, båda lokalmärkena i gott skick, Vapen med 9-ö[..]
med 4 st försändelser från Sverige och 2 st från Frankrike.
med 3 st Oscarsfrankeringar och 1 st rysk helsak till Sverige.
Totalt 11 försändelser varav 6 st med svensk frankering. Örlögspost, Paquebot, SAL etc.
varav 11 försändelser frankerade med Tyska frimärken (1 från Österrike) och 7 med svensk frankering.
10 st försändelser med Amerikansk frankering (1 Frankrike) samt 4 st från Sverige. SAL, Paquebot etc.
Mycket fräsch kvalitet. Facit 26.100 kr ++.
Facit 21.800 kr ++.
1855-1949, där så gott som varenda märke är prakt-/lyxstämplat. 5 st fyrskillingar, 22 st Vapen-märken, 10 st 3 öre Liggande lejon typ II, 52 st Ringtyp t.14, 63 st Ringtyp t.13, 39 st [..]
Ringtyp-Modernt. Delvis rörigt samlat med normala märken inemellan.
i olika typer av album. Mycket stor andel prakt-/lyxstämplat. Även många häftesblock, som naturligtvis också de i allmänhet är välstämplade. De många bilderna på hemsidan ger en bra bil[..]
i 2 album. Det första med 43 st Förfilateli: Handbrev, Rakstämplar, Bågstämplar, och Fyrkantsstämplar. det andra albumet med 60 försändelser med 4 Skillingsbrev, flera Vapentyp med inri[..]
Komplett bladsats med alla städer + extra dubbletter på baksidan av respektive blad. Läsbart till LYX mest på 10 öre boktryck och koppartryck men även andra valörer upp till 1 kr.
mest 12 öre. Komplett bladsats med 7 st saknade orter, + dubbletter på enstaka orter. Mest läsbart till Prakt.
Överkomplett bladsats med 1 till 6 blad av varje landskap. Extra märken både på framsidan och baksidan av vissa blad.
de flesta orter inom nuvarande Västergötland. Mest vapentyp till 1950 talet med enstaka moderna märken. Ungefär 450 st märken och 57 försändelser.
med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]
stämplar från P, R, O och G län. Mest Oscar men även några märken från andra emissioner. Postalvärden från 75 till 200 kr.
Mi. 987 har ett veck i ett av hörnen. Totalt katalogvärde 320 euro (märket med defekt står i 60 euro).
Märket sitter på ett vykort.
2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.
tjänste t.13. Märket har ett reparerat hörn. Postal 3500 kr.
på ett frimärke, den andra på ett helsaksklipp. Postalvärde försändelse 1500 kr.
på 20 st monterade blad med beskrivande text. Totalt 10 st albatrossvykort samt 3 brev med militära stämplar, i övrigt också 16 andra försändelser relaterade till tiden. Medföljer också[..]
vykort av äldre format. En bra låda vi rekommenderar.
ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige
mest topografiska svenska A6-kort.
uppsatta i 6 album + löst i 2 skolådor, drygt 75% av samlingen är av äldre format.
i 11 välfyllda insticksalbum, ofta även med överlapp. Flera fyrskillingar, svart lokal, gott om Vapen-märken och några Liggande lejon, enorma mängder Ringtyp (ofta nyanserat och många m[..]
ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.
Funchal i 2 album. Den äldre delen är mestadels * medan det moderna i allmänhet är **. Även häften, block och några maximikort. Välfyllt ** från 1980-2008.
rejält riss och ett runt hörn. Postal 2000 kr.
ett veck och en bruten hörntand. Postal 1500 kr.
Alexander Keiller som etablerade Göteborgs Mekaniska Verkstad. Totalt 6 försändelser till England och 7 st adresserade till Göteborg 1820-1850 talet.
Märket har ett lättare veck och en vikt tand. Postal 1200 kr.
många med markeringar. Nominal för 636 st BREV-märken= 11.448 kr.
Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.
1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]
Mycket vackert exemplar.
"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.
med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.
självhäftande. Nominal 2.174 kr.
Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.
78 st märken många med vackra stämplar. Facit 35.000 kr.
5 st visirblad. En hel del Prakt/Lyx Klassiskt-modernt samt bättre märken inemellan.
med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.
på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.
Tvåfärgad siffertyp komplett, Oscar överkomplett med åtminstone de svårare valörerna *, Posthuset * och med veck, Medaljong komplett förutom Värnamo med åtminstone de svårare valörerna [..]
till styrmannen och därefter Kaptenen Otto Ekman. Alla brev avstämplade i Göteborg 1877-1898 och sända till Otto på olika fartyg i Tyskland, England, Danmark, Ryssland, Irland och Kana[..]
från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]
sända till Sverige 1898-1954 från Argentina, Spanien, Kanalzonen, Monte-Carlo, Indien, Brasilien och Sydafrika.
1800-talet. Delvis utställningsmonterad, oftast med detaljrika beskrivningar av "Routes & Rates". Ex Gunnar Nilsson med flera objekt med beskrivningar av Kersti & Bertil Larsson.